تبلیغات

تبلیغات

شناسایی مجرمان جنسی در چشم قربانیان !+ عکس

مجموعه : مجله خبری
شناسایی مجرمان جنسی در چشم قربانیان !+ عکس

محققان دانشگاه یورک با همکاری دانشگاه گلاسکو در پژوهشی جدید نشان دادند که تصاویر مردمک چشمان قربانیان جرائم می‌تواند به مقامات در شناسایی مهاجمان کمک کند.

بزرگنمایی تصاویر وضوح بالا می‌تواند به ارائه اطلاعات در مورد شواهد، ناظران و محل وقوع جرم به نیروهای پلیس برای دستیابی به یک روایت جنایی کمک کند

به گفته محققان، این روش می‌تواند بطور خاص در جرائمی مورد استفاده قرار بگیرد که در آنها تصویر قربانیان برای مثال طی گروگان‌گیری و کودک‌آزاری جنسی ثبت شده است.
در این پژوهش محققان به ثبت تصویر هشت داوطلب پرداختند که به چهار فرد دیگر در پشت دوربین نگاه می‌کردند.

از این افراد خواسته شد تا تصاویر را با مجموعه‌ای از عکسهای لیوان تطبیق داده یا افرادی را که برایشان آشنا است، در تصاویر شناسایی کنند.

این پژوهش که در مجله PLOS ONE منتشر شده، نشان داد که داوطلبان توانستند 84 درصد موارد، چهره‌های آشنای منعکس شده در مردمک چشمان فرد درون تصویر را شناسایی کنند.

شناسایی مجرمان جنسی در چشم قربانیان !+ عکس

زمانیکه تصاویر منعکس شده به افراد ناشناس تعلق داشت، ناظران می‌توانستند فرد را با دقت 71 درصد با یک تصویر لیوان دیگر منطبق کنند.
داوطلبان توانستند در 84 درصد موارد، تصاویر منعکس شده آشنا را در مردمک چشم افراد به تصویر درآمده شناسایی کنند.

اگرچه محققان تاکید کردند که ارزش پزشکی قانونی این تصاویر از محدودیت برخوردار خواهد بود چرا که باید از وضوح بسیار بالایی برخوردار باشد و افراد بطور مستقیم به دوربین نگاه کنند.

ایسنا

 

تبلیغات