تبلیغات

تبلیغات

شرایط داشتن تجهیزات دفاع شخصی چیست؟

مجموعه : مجله خبری
شرایط داشتن تجهیزات دفاع شخصی چیست؟
رئیس مرکز انتظام پلیس پیشگیری نیروی انتظامی نحوه ارائه و توزیع تجهیزات دفاع شخصی را تشریح کرد.

سرهنگ کریم بیات در گفت وگو با ایسنا، در مورد ارائه تجهیزات دفاع شخصی به افراد، گفت: این تجهیزات تنها به گروه‌های هدف تعیین شده که در معرض تهدید هستند، همچون طلافروشی‌ها تعلق می‌گیرد.

وی با بیان اینکه احراز تهدید گروه‌های هدف، از طریق کمیسیونی تایید می‌شود، گفت: در صورت محرز شدن تهدید، افشانه یا شوکر در اختیار این افراد قرار داده می‌شود که به صورت متمرکز از طریق مرکز انتظام نسبت به نظارت صحیح و درست از این تجهیزات، اقداماتی صورت می‌گیرد.

رییس مرکز انتظام پلیس پیشگیری ناجا با بیان اینکه پلیس در مورد چگونگی بکارگیری این تجهیزات، به صورت متمرکز و مرتب نظارت و بازرسی خواهد داشت، گفت: اگر فرد مورد نظر تخلف و یا استفاده نابجایی از این تجهیزات داشته باشد، سریعا نسبت به اخذ کارت و تجهیزات وی اقدام می‌شود.

بیات همچنین در مورد جمع‌آوری اسپری و شوکرهای غیرقانونی موجود در بازار نیز گفت: تمامی رده‌های پلیس مجاز هستند که در صورت مشاهده کارت‌ یا تجهیزات غیرمجاز، نسبت به ضبط آن و معرفی فرد متخلف به مراجع قضایی اقدام کنند.

 
از شوكر 2500 ولتی تا اسپری فلفل 24 هزار تومانی!

رییس مركز انتظام پلیس پیشگیری ناجا با تاكید بر اینكه ناجا تنها مرجع ارائه تجهیزات دفاع‌شخصی است، اسامی شركت‌های متخلف در این زمینه را اعلام كرد و گفت: اسپری‌های اشك‌آوری كه در بازار سیاه به فروش می‌رسد برای بازدارندگی حیوانات وحشی است و سبب خفگی و سوختگی صورت و نابینایی فرد می‌شود.

سرهنگ سیفیان در گفت و گو با ایسنا، در مورد سامان‌دهی و ممنوعیت استفاده، فروش و تجهیزات نظامی گفت: شورای امنیت كشور به منظور سامان‌دهی و سازمان‌دهی استفاده، فروش، خرید، توزیع و نگهداری تجهیزات مانند شوكر، افشانه و … مقرر كرده است، توزیع و فروش این تجهیزات از سوی نیروی انتظامی صورت گیرد كه به طبع آن مركز انتظام پلیس پیشگیری مسئولیت این مهم را به تعدادی از موسسات خدمات حفاظتی – مراقبتی در سطح كشور واگذار كرد.

رییس مركز انتظام ناجا با بیان اینكه چهار بخش لشكری، كشوری و صنوف و اشخاص حقیقی می‌توانند درخواست‌كننده این تجهیزات دفاع‌شخصی افشانه باشند، گفت: نیروی انتظامی به صنوف و سازمان‌هایی كه درصد بیشتری در بحث وقوع جرم دارند از جمله جواهر فروشان طلا و جواهر، صرافان، داروخانه‌ها به خصوص شبانه‌روزی، وكلا، دادگستری، جامعه‌پزشكی، پرستاری، افشانه داده است.

وی در مورد چگونگی واگذاری افشانه به صنوف خاص گفت: اعضای صنوف عنوان‌شده می‌توانند از طریق اتحادیه مربوطه درخواست خود را برای دریافت افشانه اعلام كنند.

سیفیان با بیان اینكه افراد كشوری خواستار افشانه می‌توانند درخواست خود را از طریق سازمان حراست سازمان مربوطه اعلام كنند گفت: افرادی می‌توانند از طریق حراست سازمان‌های مربوطه درخواست خود را برای دریافت تجهیزات اعلام كنند.

سیفیان در مورد افراد وابسته به سازمان‌های لشكری نیز گفت: این افراد از طریق رده‌های حفاظت اطلاعات سازمان متبوع خود به مركز انتظام متصل می‌شوند.

چگونه افشانه بگیریم؟
رییس موسسه انتظام ناجا در مورد دریافت تجهیزات و افشانه از سوی افراد حقیقی كه تابع صنف و سازمان خاصی نیستند نیز گفت: این افراد می‌توانند ضمن درخواست افشانه، دلایل نیاز خود به تجهیزات دفاعی را عنوان كنند و به پلیس پیشگیری استان خود دلالت داده كه پس از ارائه درخواست در كمیسیون‌هایی خاص بررسی می‌شود و در صورت تایید درخواست برابر روند كاری تجهیزات به آن فرد حقیقی تعلق می‌گیرد.
 
از تجهیزات كجا استفاده شود؟
وی با بیان اینكه این تجهیزات واگذار شده به افراد تنها باید در حوزه كاری و نوع خواسته داوطلبان مورد استفاده قرار گیرد گفت: به عنوان مثال برای پزشكان استفاده از افشانه در صورت تعرض در حوزه كاری قابل استفاده است و اگر این فرد در محلی دیگر بر سر موضوع خاصی نزاع داشت حق‌استفاده از این تجهیزات را ندارد.
 
محرومیت از تجهیزات، بهای تخلف
سیفیان در مورد سوءاستفاده از این تجهیزات گفت: استفاده از این تجهیزات دارای مقررات خاصی است و اگر افردی از این تجهیزات دفاع‌شخصی سوء استفاده كند. از هرگونه استفاده از تجهیزات محروم شد و در صورت عدم‌التزام به این امر فرد خاطی به مراجع‌قضایی معرفی می‌شود چرا كه این افراد تنها مجاز به استفاده از این تجهیزات در بحث شغلی خود هستند.

وی درباره اینكه آیا آموزش‌های خاص نیز به افراد متقاضی ارائه می‌شود گفت: این تجهیزات از سوی وزارت دفاع دریافت می‌شود و این سازمان بروشورهای آموزشی تعبیه كرده است كه همراه با این تجهیزات به متقاضی ارائه می‌شود كه بر اساس آن نحوه استفاده از این تجهیزات به متقاضی بیان شده و در زمان تحویل این تجهیزات توصیه و تذكراتی از سوی افراد مستقر در موسسات به متقاضی ارائه شده و متقاضیان پس از آن اقدام به تكمیل تعهدنامه می‌كنند.

اعلام شرایط تمدید تجهیزات
وی در مورد نحوه تمدید مجوز حمل و استفاده از این تجهیزات گفت: پس از پایان مهلت انقضای دستگاه افراد می‌توانند مجددا به مراكز و موسساتی كه قبلا تجهیزات دفاع‌شخصی را دریافت كرده‌اند، مراجعه و پس از تحویل تجهیزات خود، كارت مجوز و تجهیزات جدید تحویل گیرند.
 

1.5سال، عمر مفید افشانه‌ها

سیفیان با بیان اینكه در صورت انقضای تجهیزات (افشانه – شوكر) وسایل قبلی بازپس گرفته می‌شود گفت: عمر مفید افشانه‌ها یك سال و نیم است.

وی با بیان اینكه كلیه تجهیزات دفاع‌شخصی ساخت داخل و وزارت دفاع است گفت: این سازمان بنا به خواسته ناجا، اقدام به تهیه شوكر و افشانه می‌كند و این افشانه‌ها از دوز پایینی برخوردار است و تاثیرات، عوارض آنها روی بینایی و صورت كم بوده و صرفا اثر بازدارندگی دارد.

از شوكری با 2500ولت تا خرید 80 هزار تومانی افشانه
سیفیان با بیان اینكه تجهیزاتی كه خارج از چرخه ناجا و به صورت تبلیغات اینترنتی و سوءاستفاده از نام‌های خاص به فروش می‌رسد عوارض ناگواری بر جسم افراد می‌گذارد گفت: به عنوان مثال شوكرهایی كه در بازارها به فروش می‌رسد دارای ولتاژ برق 1800، 2000، 2500 هستند و این در حالی است كه برق 220 ولت پس از چند ثانیه فرد را به حالت كما می‌برد و بیش از این بدن انسان را با مشكلات عدیده روبرو كرده و ممكن است موجب مرگ افراد شود.
 
اسپری اشك‌آور خارجی برای مقابله با حیوانات وحشی است
سیفیان در مورد اسپری‌های اشك‌آوری كه در بازار سیاه به فروش می‌رسد نیز عنوان كرد: اكثر این اسپری‌ها در بحث بازدارندگی حیوانات وحشی مورد استفاده قرار می‌گیرند و از دوز بالایی برخوردار هستند و باعث خفگی و سوختگی صورت و حتی موجب نابینایی فرد می‌شود.

به گفته وی، به استناد ماده 11 و 12 قانون مجازات قاچاق سلاح و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز به تحمل حبس و جریمه غیرنقدی طولانی مدت (2 تا 5 سال) در مورد نگهداری، حمل، فروش و استفاده محكوم می‌شوند.

ناجا تنها مرجع ارائه تجهیزات دفاع شخصی
رییس مركز انتظام ناجا در مورد فعالیت‌ شركت‌های فروش تجهیزات غیر مجاز گفت: تنها مرجع توزیع، نگهداری و ارائه مجوز تجهیزات دفاع‌شخصی در كل كشور و در تمامی نهادها و سه قوه (مجریه، مقننه و قضایی) نیروی انتظامی است و شركت‌هایی كه از طریق اینترنت اقدام به فروش این تجهیزات می‌كنند تحت تعقیب مراجع‌قضایی قرار می‌گیرند كه تاكنون نیز چندین شركت مورد شناسایی قرار گرفته كه برخوردهای لازم نیز با آنان صورت گرفته است.

به گفته سیفیان، شركت‌های ناجی فتح مرصاد، حافظین قائم موعود، ایوان سراج فرهنگ، ناجی گسترجم، به پویان پوشش پارسیان از جمله شركت‌هایی هستند كه به صورت غیرمجاز اقدام به فروش تجهیزات دفاع شخصی می‌كنند.

شوكر74هزار تومان و اسپری 24هزار و500تومان
رییس مركز انتظام پلیس پیشگیری ناجا با بیان اینكه گاها این شركت‌ها عنوان می‌كنند كه با مجوزهای این شركت‌ها نیز می‌توان از مبادی ورودی ترافیك و طرح عبور كرد به گفت: كارت‌های صادره از سوی مركز انتظام به مانند اوراق بهادار بوده و با استفاده از نور ماورای بنفش می‌توان رگه‌های طلایی كه داخل این كاغذ امنیتی است ملاحظه كرد و از اصل بودن یا نبودن آن مطلع شد و تجهیزاتی كه از طریق مبادی قانونی به افراد واگذار می‌شود قیمت ناچیزی دارند، به گونه‌ای كه اسپری گاز اشك آور حداكثر 24،500 تومان تعریف شده است و برای شوكر نیز مبلغ 74 هزار تومان در نظر گرفته شده است كه احتمال دارد این رقم افزایش اندكی داشته باشند.

رییس مركز انتظام ناجا با بیان اینكه بنا به درخواست، تحویل گیرندگان این تجهیزات می‌توانند به مدت یكسال با هزینه اندك (زیر 10 هزار تومان) خود را در قبال حوادث پیش آمده احتمالی بیمه كنند گفت: این تجهیزات نیز بیمه می‌شوند.

به گفته سیفیان، كیفیت تجهیزات داخلی از نظر صلابت كار همانند نمونه خارجی است اما عوارض نسبت به نمونه خارجی كمتر است.

وی درباره اینكه آیا مركز انتظام می‌تواند برای تجهیزات افرادی كه خارج از شبكه ناجا اقدام به خرید كرده‌اند مجوز ارائه دهد؟ گفت: نوع تجهیزات خارجی (ولتاژ و دوز) با تجهیزات ارائه شده از سوی ناجا هم خوانی ندارد و به طبع آن امكان صدور مجوز برای این تجهیزات وجود ندارد اما افراد می‌توانند ضمن تحویل تجهیزات خود، درخواستی مبنی بر دریافت تجهیزات قانونی كرده در صورتی كه پس از بررسی و احراز صلاحیت فرد توسط كمیسیون‌ها بلامانع بود، به وی تجهیزات تعلق می‌گیرد.

به گفته وی، سلامت جسمانی از جمله سلامت روحی و روانی و … از جمله شرایط عمومی استفاده از تجهیزات است.

سیفیان با بیان اینكه صدور مجوز افشانه و شوكر به صورت متمركز در اداره تجهیزات مركز انتظام پلیس پیشگیری ناجا صادر می‌شود گفت: در پشت كارت (مجوز) شماره تجهیزات (افشانه – شوكر) قید شده است و با این روش برای تجهیزات هویت سازی شده است.

 

بهترین مجله خبری

بیشتر بخوانید
a

تبلیغات