تبلیغات

تبلیغات

قبل از قالیشویی این 7 نکته را بخوانید !

قبل از قالیشویی این 7 نکته را بخوانید !
 
فرش یکی از مهم ترین وسایل خانه به شمار می رود که خیلی از افراد آگاهی لازم برای شستن فرش را ندارند.  در این مقاله به شما آموزش داده میشود که چگونه یک فرش را بدون آسیب رساندن تمیز کنیم. با ما همراه باشید.
 
 
بارها و بارها خوراکی از دستمان ریخته یا کاسه‌ای شکسته و فرش زیر پایمان لک شده و مدتی برای پاک کردنش دستمال به دست تلاش کرده‌ایم، اما حاصل کار رضایت‌بخش نبوده و ناچار تصمیم به شستن کل فرش یا موکت گرفته‌ایم.

به گزارش جام جم؛ از آنجا که شستن زیاد فرش ـ بخصوص فرش‌ دستبافت ـ باعث از هم گسیختن تار و پود آن می‌شود و روند از بین رفتنش را تسریع خواهد کرد، می‌توانید با هشت نکته طلایی از این اتفاق جلوگیری کنید و زیاد هم هزینه نکنید:

لکه آدامس: ابتدا با یک تکه یخ، آدامس را سفت کنید و سپس آن را به کمک یک کاردک یا پشت چاقو به آرامی از روی فرش بتراشید.

نوشیدنی: شکلات و قهوه، آبمیوه، شیر و چای را با آب نیمه گرم و صابون یا آب و شامپو تمیز کنید. استفاده از یک تکه اسفنج، کار را آسان تر می کند.

روغن و چربی: برای زدودن اثرات روغن و چربی و حتی واکس، از صابون و سرکه سفید استفاده کنید، اما اگر روغن روی فرش ریخت، ابتدا آن را با قاشق جمع کنید و سپس یک تکه پارچه سفید را روی بخشی از فرش که آلوده شده بگذارید و روی آن را اتوی نیمه گرم بکشید. به این ترتیب، روغن موجود در پرز فرش جذب پارچه سفید می شود.

تخم مرغ: اگر تخم مرغ خام روی فرش ریخت، آن را با محلول آب نیمه گرم، نمک، صابون و سرکه سفید پاک کنید. این روش در مورد لکه خون نیز موثر است.

لکه شمع: پارافین شمع را نیز با همان روشی که آدامس را برداشتید، از روی فرش جدا کنید.

لکه جوهر معمولی: روی لکه ماست بریزید و آن را روی قسمت جوهری پخش کنید. بعد از این که ماست بخوبی با جوهر مخلوط شد، با یک قاشق آن را از روی فرش جمع کنید. این کار را چند بار تکرار کنید تا جوهر به طور کامل جذب ماست شود.

دوده: برای زدودن دوده از فرش بخصوص از روی موکت تیره رنگ روی قسمت هایی که خیلی تیره شده، نمک بپاشید. بعد از یک ساعت و نیم با جاروبرقی نمک ها را جمع کنید.

 
 

تبلیغات