تبلیغات

تبلیغات

از افزایش وزن تا کاهش توانایی های جنسی

مجموعه : پزشکی و سلامت
از افزایش وزن تا کاهش توانایی های جنسی

حتماً شنیده اید که چاق ها بیشتر به بیماری های قلبی دچار می شوند. حتماً شنیده اید که چاقی، دیابت، سکته مغزی، از بین رفتن مفاصل، بد خوابی، افسردگی و هزار مشکل دیگر به همراه می آورد و یا سبب تشدید آنها می شود اما آیا تا به حال شنیده بودید که ممکن است مشکل شما در رابطه با همسرتان هم به اضافه وزن شما هم مربوط باشد؟ به تازگی محققان، وزن گروهی از افراد با چاقی بیمار گونه را با عمل جراحی کم کردند و نتیجه این شد که رابطه زناشویی این افراد با همسرشان بهبود قابل ملاحظه ای پیدا کرد؛ بنابراین به نظر می رسد یکی از راه های ساده و کم هزینه درمان برخی موارد اختلال در رابطه زناشویی، کم کردن وزن باشد.
 
این مطالعه روی حدود100 مرد با میانگین سن 48 سال، انجام شده است. در ابتدای این طرح، از همه این مردان خواست شد با پر کردن پرسشنامه ای، ارزیابی خود را از کیفیت رابطه زناشویی شان، ارائه کنند. جمع بندی اطلاعات بدست آمده از این پرسشنامه ها، در این مرحله نشان داد که کیفیت رابطه این افراد، مشابه مردانی است که نسبت وزن و قد متعادل دارند اما از آنها 20 سال مسن ترند. این یعنی اینکه چاقی می تواند سلامت یک رابطه جنسی را بین زن و شوهرها تا 20 سال پیر و مختل کند. در مرحله بعد، عمل جراحی بای پس معده، روی این گروه انجام شد و مجدداً پرسشنامه ها در اختیار این افراد قرار گرفت. نتایج نشان داد که اتفاقات مثبتی افتاده است و علاوه بر همه فوایدی که این افراد از کاهش وزن شان بدست می آوردند، رابطه زناشویی آنان با همسرانشان هم بهبود پیدا کرده است. گزارش این یافته ها، در شماره دسامبر 2008 نشریه کالج آمریکا منتشر شده است.
 
هول نشوید
البته در این مطالعه جدید، افرادی انتخاب شده اند که به مرحله چاقی بیمار گونه، با معیار های علمی رسیده بودند. به همین جهت، باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد تا معلوم شود که آیا کم کردن وزن، تنها به درد افرادی در این مرحله از چاقی می خورد یا اینکه برای افراد با چاقی معمولی یا اضافه وزن هم مفید است. با این حال، فعلاً می توان به عنوان یک توصیه کم خطر که فایده های دیگری هم دارد، این نتیجه را بپذیریم: وزن کم کنید تا احتمال رفع شدن مشکل شما در رابطه زناشویی، بیشتر شود.
 
رابطه سبک زندگی و سبک ازدواج
پیش از این نیز مطالعاتی انجام شده بودند که نقش چاقی را در کاهش توانایی جنسی، نشان داده بودند. به عنوان مثال، در مطالعه ای که در دانشگاه هاروارد روی بیش از 22 هزار مرد 40 تا 75 ساله انجام شده بود و نتایج آن در سال 2006 در نشریه «اورولوژی» چاپ شد، مشخص شد که مردان چاق یا با تحرک کم، تا 2/5 برابر بیشتر از سایر مردان احتمال دارد که دچار اختلال در نعوظ شوند. این نسبت در مقایسه با مردانی به دست آمد که اضافه وزن نداشتند یا حداقل به مدت 30 دقیقه در روز ورزش سنگین انجام می دادند.
 
دراین مطالعه، همچنین معلوم شده بود که سیگار هم از جمله متهمان ایجاد اختلال در رابطه زن و شوهر هاست و بسیاری از مردانی که که تجربه اختلال در نعوظ را داشتند، سیگاری بودند.
 
نتایج مطالعاتی از این دست، تاکید دوباره ای است بر اهمیت و نقش سبک زندگی سالم. چه بخواهید و چه نه، زندگی کنونی به نحوی است که ما را به سمت مصرف خوراکی های ناسالم و تحرک کمتر، سوق می دهد. هم شرایط مشاغل امروزی و هم شرایط تفریحات و سرگرمی های ما، این گونه ایجاب می کند. مهم این است که خود ما بخواهیم و هوشیار باشیم که تن دادن به این شرایط، چه تبعاتی را برای ما در بر خواهد داشت و برای مقابله با آن برنامه ریزی کنیم.
 
پیری در جوانی
در پژوهش هایی که روی مردان جوان با میانگین سن 20 سال، انجام شده است، مشخص شد چاقی، کم تحرکی و سیگار، 3 عامل تاثیر گذار بر توانایی جنسی مردان، حتی در سنین جوانی هستند و بهتر است مردان چاق و کم تحرک، برای بهبود رابطه زناشویی شان هم که شده، ورزش و رژیم غذایی مناسب را در برنامه شان بگنجانند. به عبارت دیگر اختلال در نعوظ، بیشترنشانه ای از بیماری زمینه ای فرد است تا بالا رفتن سن او؛ چنان که بیماری های عروقی، دیابت، فشار خون بالا و برخی بیماری های دیگر می توانند سبب بروز این مشکل شوند.
 
خلاصه اینکه
نتایج مطالعات علمی مختلف را می توانیم به این شکل جمع بندی کنیم: سبک زندگی ناسالم، مثل مصرف سیگار، کم تحرکی و اضافه وزن، سبب مشکلات عروقی و خون رسانی ناکافی به اعضای تناسلی می شود. دیابت و آسیب های اعصاب ناحیه تناسلی هم، از جمله عوارض این سبک زندگی ناسالم است. این مشکلات جسمی می تواند به تدریج باعث اختلال در رابطه جنسی فرد شوند. حال ممکن است فردی قبل از اینکه متوجه مشکل عروقی و عصبی اش شود، از تغییر در رابطه جنسی خود، آگاه شود و به پزشک مراجعه کند.
 
با توجه به همین روند، می توان گفت فرد سیگاری، چاق یا فردی که ورزش نمی کند، ممکن است دچار مشکلات جنسی هم بشود اما افراد مبتلا حتماً باید از لحاظ بیماری های جسمی، مثل زمینه دیابت یا بیماری های قلبی هم مورد ارزیابی و بررسی دقیق قرار گیرند.

تبلیغات