تبلیغات

تبلیغات

مردی که 16 سال از عمرش را صرف پاکسازی طبیعت کرد (+عکس)

مجموعه : گوناگون
مردی که 16 سال از عمرش را صرف پاکسازی طبیعت کرد (+عکس)
 
این دوست‌دار محیط زیست گفت: اکثر مردم و اهالی روستاها فکر می‌کنند به گزارش نما به نقل از فارس، با اینکه بازنشسته است و یک باب مغازه در بهترین نقطه شهر بروجرد دارد، اما 16 سال است که هر روز و به طور مرتب به تنهایی به روستاهای دور دست بروجرد می‌رود، تا محیط زیست را از گزند آلودگی‌ها نجات دهد.

هر روز زباله‌های رها شده در دشت و صحرا را در کیسه‌هایی که همراه دارد، جمع می‌کند، تا رفتاری اجتماعی و ارزشمند را را در جامعه نهادینه کند.

متولد سال 1333 در بروجرد و 16 سال است که محل کارش طبیعت و روستاهای دور افتاده است.

بی‌مزد و مواجب خود را وقف طبیعت کرده است، تا خاک، این امانت بزرگی الهی را از وجود زباله‌ها پاکسازی کند و جانی دوباره به تن رنجور گیاهان دهد.

صبح که از خواب برمی خیزد طبق معمول لباس کار و مقداری غذا برمی دارد و با خودرو خود به محل کارش می‌رود، البته محل کار او با بقیه فرق می‌کند، تنها خودش است و خودش.

در دو نوبت کار می‌کند و هیچ حقوق مادی دریافت نمی‌کند، این فعال و دوست‌دار محیط زیست جواد قریب نام دارد.

*همکاری اعضای خانواده

جواد قریب در خصوص این کار گفت: از اینکه اعضای خانواده‌ام نیز دوستدار طبیعت هستند و گاهی من را همراهی می‌کنند، بسیار خرسندم.

وی افزود: روزانه از ساعت 10 صبح تا 6 یا 7 غروب کار پاکسازی طبیعت را انجام می‌دهم و در زمستان چون زباله‌ها زیر برف‌ها مخفی می‌شوند، کارم سخت‌تر می‌شود.

وی ادامه داد: این کار به حدی برایم لذت‌بخش است که در هر جای کشور باشم، دست به کار پاکسازی طبیعت می‌زنم.

این دوست‌دار محیط زیست گفت: اکثر مردم و اهالی روستاها فکر می‌کنند که این شغل من است، وقتی برایشان توضیح می‌دهم که من زباله‌هایی را که آنها در طبیعت رها می‌کنند، جمع می‌کنم، تا کره زمین بیشتر از این آلوده نشود، تعجب می‌کنند.

مردی که 16 سال از عمرش را صرف پاکسازی طبیعت کرده است (+عکس)

*خطر مواد پلاستیکی

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد در این زمینه گفت: شهروندان باید حفاظت از محیط زیست را وظیفه شرعی و اسلامی خود بدانند و در نهایت حساسیت، نسبت به حفظ منابع طبیعی در راستای سلامت محیط بکوشند.

امیر ساکت افزود: ریختن زباله در طبیعت، شکستن شاخه‌ها، روشن کردن آتش، تخریب آشیانه پرندگان در فصل تخم‌گذاری و آلوده کردن رودخانه‌ها از جمله عوامل تخریب محیط زیست هستند.

به گفته وی وجود انواع زباله به ویژه مواد پلاستیکی در طبیعت که قابل تجزیه نیز نیستند، محیط زیست را به خطر می‌اندازند.

*حضور کارشناسان در مدارس

فرماندار بروجرد گفت: اهمیت زمین پاک وقتی مشخص می‌شود که انسان‌ها در معرض آلودگی قرار می‌گیرند.

منوچهر فراقی با بیان اینکه کار فرهنگی باید ریشه‌ای انجام شود، اظهار کرد: کار فرهنگی باید از مدارس آغاز شود و کارشناسان محیط زیست باید در کلاس‌های درس حضور یابند.

*افزایش اعتبارات فرهنگی

امام جمعه بروجرد گفت: ایجاد محیط زیستی سالم از وظایف حاکمیت است و این نظام سیاسی باید محیط سالم را برای مردم به وجود آورد.

حجت‌الاسلام حسن ترابی افزود: اداره کل محیط زیست استان باید در این زمینه کار فرهنگی انجام دهد و بخشی از اعتبارات سازمان به اقدامات محیط زیست اختصاص یابد.

وی ادامه داد: در حفظ بهداشت و سلامت محیط زیست فقط دولت وظیفه ندارد، مردم هم وظیفه دارند.

حجت‌الاسلام ترابی با بیان اینکه فرهنگ حفاظت از محیط زیست باید تقویت شود، اضافه کرد: بسیاری از معضلات و مشکلات جوامع و ملل ریشه در فرهنگ آن جامعه دارد.

 

 مردی که 16 سال از عمرش را صرف پاکسازی طبیعت کرد (+عکس)

*توجه به امر معروف و نهی از منکر

امام جمعه بروجرد در ادامه اظهار کرد: تشویق مردم به رعایت مسائل زیست محیطی یک امر به معروف است و کسانی که محیط زیست را آلوده می‌کنند از نظر دین کار زشتی انجام می‌دهند.

وی با بیان اینکه اگر فرهنگ نظارت همگانی ارتقاء یابد یکی از مشکلات زیست محیطی حل می‌شود، افزود: اگر به این فرهنگ نپردازیم، مشکلات به قوت خود باقی می‌ماند.

به گفته حجت‌الاسلام ترابی اگر از هر خانواده تنها یک نفر نسبت به مسائل زیست محیطی و بهداشت محیط احساس مسئولیت می‌کرد، هر روز از رسانه‌ها شاهد بیان یک معضل جدید زیست محیطی و تهدید سلامت مردم و گیاهان و جانوران نبودیم.

 
 

تبلیغات