تبلیغات

تبلیغات

زندگینامه آگاتا كریستی(رمان نویس انگلیسی)

زندگینامه آگاتا كریستی(رمان نویس انگلیسی)

«لیدی مالوُوان آگاتا ماری کلاریسا»، مشهور به [ بانو ] «آگاتا کریستی» و ملقب به «ملکه جنایت»، مشهورترین نویسنده در زمینه جنایی ‌ـ‌ پلیسی است که تأثیر بسیاری بر نویسندگان عصر طلایی ادبیات جنایی و نویسندگان بعد از خود گذاشت. وی آثاری در زمینه های دیگر نیز دارد، اما تنها 66 رمان و چندین مجموعه ‌داستان جنایی او (بویژه آنهایی که شخصیت اصلی آن، هرکول پوارو یا خانم مارپل است)، نامش را تا این اندازه بلندآوازه کرده است.
آگاتا کریستی در «تورکوای» از توابع دِووُن در انگلستان به دنیا آمد و کوچکترین فرزند خانواده‌ بود. او پدر و برادرش را در کودکی از دست داد و بدون آنکه به مدرسه برود، در خانه و تحت نظر مادرش، تحصیلات خود را به پایان رساند و به یادگیری موسیقی پرداخت. وی در سال 1914، با «كلنل آرشیبالد كرستی»، یك شاهزاده و اشراف زاده انگلیسی ازدواج کرد و پنج سال بعد، صاحب یك فرزند دختر شد. كریستی طی جنگ جهانی اول به عنوان پرستار به جبهه جنگ رفت و دانستنیهای بسیاری در مورد پزشکی کسب کرد که بعدها در رمان‌هایش از آنها بهره برد.
آگاتا كریستی در سال 1930 با «سر ماكس مالون» زمین شناس و استاد دانشگاه آكسفورد ازدواج كرد. وی در ازدواج اول خود، تجربه های زیادی را از محیط اشرافی انگلستان به دست آورد و در زندگی با همسر دوم خود – كه باستان شناس بود و آگاتا با وی سفرهای زیادی به مشرق زمین كرد – با آداب و رسوم زندگی مردم در این مناطق آشنا شد. آگاتا كریستی از كودكی علاقه شدیدی به خواندن كتابهای «جین استین»، «چارلز دیكنز» و «سر آرتور كانن دویل»، آفریننده شخصیت شرلوك هولمز داشت. از این رو شروع به نگارش داستانهای جنایی كرد. در حقیقت، كریستی دنباله رو كارهای پلیسی «كانن دویل» بود، ولی روش تازه و پیشرفته تری را نسبت به او در پیش گرفت.
وی حدود صد اثر از خود به جای گذاشت. قهرمانان اصلی داستانهای او، پیرزن انگلیسی به نام «جین مارپل» و یك كارآگاه بلژیكی به نام «هركول پوارو» بودند. نزدیک به یک میلیارد نسخه از کتابهای آگاتا کریستی در بریتانیا و یک میلیارد نسخه از آن در سرتاسر جهان به فروش رفته‌ است. کریستی در سال 1955، نخستین کسی بود که جایزه‌ «استاد اعظم» را از «مجمع معما‌نویسان امریکا» دریافت کرد. در سال 1967، مدرک افتخاری دانشگاه «اکستر» انگلیس به او داده شد و در سال 1967 به ریاست باشگاه کارآگاهی بریتانیا رسید. وی در سال 1971 نیز بالاترین نشان افتخار خود، یعنی لقب «دِیم» (بانو) (معادل لقب افتخاری سِر) را دریافت کرد.
کتابهای او بارها و بارها به صورت فیلم، داستانهای زنجیره ای و نمایشنامه درآمده‌ و از جمله محبوب‌ترین کارها بوده اند. برای نمونه می‌توان به نمایشنامه‌ او با نام «تله‌موش» اشاره کرد که مقام طولانی‌ترین اجرا را در شهر لندن دارد. این نمایشنامه از سال 1955 تا به حال، بیش از 20000 بار در شهر لندن به روی صحنه رفته است.

برخی از مشهورترین آثار او عبارتند از :
1- راز قطار آبی  The Mystery of the Blue Train) – 1928)
2- قتل در بین‌النهرین 1936 – (Murder in Mesopotamia)
3- پنج خوک کوچک  Five Little Pigs) – 1924)
4- فیلها به یاد می‌آورند Elephants Can Remember) – 1972)
5- پرده [آخرین اثری که هرکول پوارو در آن نقش دارد] – Curtain) 1975 )
6- جسدی در کتابخانه  The Body in the Library) – 1942)
7- نمسیس – Nemesis)1971)
8- قتل در قطار سریع‌السیر شرق (Murder on the Orient Express)
آگاتا كریستی در چهل و چهار سالگی، یكی از زیباترین داستانهای خود را با نام «قتل در قطار سریع السیر» به چاپ رساند. وی علاوه بر آثار پلیسی، آثار رمانتیك هم دارد. سرانجام، آگاتا كریستی (ملكه جنایت)، در سال 1976 و در سن هشتاد و شش سالگی درگذشت.
برگرفته از :

http://www.caravan.ir

تبلیغات