تبلیغات

تبلیغات

طب فولکوریک(ethnic folk medicine) چیست

مجموعه : پزشکی و سلامت
طب فولکوریک(ethnic folk medicine) چیست
جلوگیری از گزش پشه و حشرات و درمان گزیدگی مار، عنکبوت و حیوانات هار، در طب سنتی
 
طب فولکوریک یکی از قدیمی ترین شاخه های طب سنتی است که مسئولیت اشاعه ی صحیح آن در جهان بر گردن مادران هر نسل بوده است؛این وبلاگ نیز شامل مجموعه مقالاتیست به موجب این وظیفه و به تالیف نگارنده ی این وبلاگ (راشین گوهرشاهی)جهت انتقال تجربیات طب فولکوریک وابتکارات شخصی یک مادر برای سلامت فرزندانش …
او هم اکنون یک پژوهشگر و کارشناس ارشد زمین شناسیست که اعظم پژوهشها و مطالعاتش را در زمینه ژئوفارموکولوژی یا زمین شناسی پزشکی انجام می دهد. استفاده از مطالب این وبلاگ بدون ذکر نام نویسنده مجاز نیست.
 
نویسنده: صبح- راشین گوهرشاهی – ۱۳٩٢/٢/٢٢

این پست به مرور تکمیل می شود:

 1- به روایت پیامبر اکرم، فشردن نمک بر محل گزش عقرب تا زمانی که نمک خیس شود، برای درمان آن مفید است.

2- ضماد پخته شده برگ و ریشه و تخم بارهنگ با نمک جهت جذب سمیت گزیدگی سگها و مار مفید است.(دایره المعارف طب اسلامی،ص377)

3- در گذشته آب پیاز را در علاج فردی که سگ هار او را گزیده و جهت دفع سم آن، مقدار سه تا چهار سیربه مدت سه روز پیاپی به بیمار می خوراندند..(دایره المعارف طب اسلامی،ص377)

4- مصرف آب ترب به مقدار چند سیر روزانه برای درمان گزیدگی سگها و دفع سم آنها مفید است..(دایره المعارف طب اسلامی،ص377)

 

5- عقرب:

 ترکیب پنیرک صغیر(خبازی) آن با روغن زیتون برای سوختگی و عقرب‌گزیدگی مفید است.

 راههای جلوگیری از گزش پشه ها:

1- مالیدن روغن اسطخودوس یا اسانس لاوند به صورت و دستها (دافع حشرات موذی و پشه ها) و یا پاشیدن اسانس لاوند بر روی بالش هر شب، علاوه بر دفع پشه ها باعث تنظیم خواب رفع اضطراب و تپش قلب می شود.

2-اسپری تربانتین بر لباسها و اطراف محل خواب و یا مالیدن کمی از آن به محلهای باز بدن

3-مصرف قرص ویتامین ب( پشه ها از بوی بدن بعد از مصرف این قرص بدشان می آید)

4-خوردن یک فنجان عرق یا دم کرده بادرنجبویه شبانه  که علاوه بر خاصیت آرام بخشی و تقویت حافظه و قلب و اعصاب، باعث دفع حشرات موذی، ضد گزش زنبور و  بالاخص پشه ها می شود. همچنین از بادرنجبویه یه عنوان کشنده عقرب نیز در منابع طب سنتی یاد شده است.

5- مالیدن آبلیمو به مواضع باز بدن (باعث اسیدی شدن محلهای باز بدن می شود و این درحالیست که پشه ها به محیط قلیایی  علاقه بیشتری دارند)

6- دود کردن اسفند به صورت شبانه علاوه بر ضدعفونی کردن هوا و خنثی کننده آلودگی های هوا حتی در زمانهایی که آلودگی هوا در وضعیت هشدار دهنده است،خواب آور و تسکین دهنده اعصاب، دافع  حشرات نیز هست.

 درمانهای مفید برای درمان محل گزش پشه و پادزهر سموم حشرات:

1- انیسون: اگر مقداری انیسون را به تنهایی و یا  با عسل ترکیب کرده و در محل گزش حشرات بگذارید، پادزهر مناسبی برای دفع سموم حشرات محسوب می شود.

2- بابا آدم: ضماد برگ با با آدم علاوه بر درمان اگزما و بیماریهای پوستی، به عنوان پادزهری برای گزش مار و سایر حشرات گزنده شناخته شده است. اگر بدن خود را با روغن بابا آدم مالش دهید، مار شما را نخواهد گزید.

 منبع:

دایره المعارف طب اسلامی، مصطفی نورانی، انتشارات آوای منجی،جلد7
 
 

تبلیغات