تبلیغات

تبلیغات

ماهی پانچاکس (Panchax)

ماهی پانچاکس (Panchax)

ماهی پانچاکس یکی از گونه های ماهی کیلی است. زیستگاه ماهی پانچاکس آسیای جنوبی است. این ماهی دارای رنگ های مختلفی است. شناخته ترین نوع این ماهی دارای رنگی آبی به همراه یک خال بر روی باله ی پشتی است. رنگ های قرمز، نارنجی، زرد و سبز نیز در برخی از قسمت های بدن این ماهی دیده می شود.

آکواریومی با حداقل حجم ۷۶ لیتر مناسب ماهی پانچاکس است. همچنین دمای ۲۰ تا ۲۵ درجه ی سانتی گراد و پی هاش ۶٫۰ تا ۸٫۰ برای این ماهی مناسب است. این ماهی در طبیعت آب های شفاف دارای پوشش گیاهی فراوان را برای زندگی برگزیده است. به همین دلیل قرار دادن گیاه در آکواریوم این ماهی فضایی طبیعی را برای او مهیا می کند. پانچاکس در بیشتر مواقع در سطح بالایی آب شنا می کند. به همین خاطر انتخاب گیاهان کوتاه توصیه می شود. حداکثر اندازه ی پانچاکس به ۹٫۵ سانتی متر می رسد. نگهداری از این ماهی به طور کل ساده است. اما فیلتراسیون خوب و همچنین تعویض سی درصدی آب به طور هفتگی برای شادابی و سلامت ماهی توصیه می شود. .

جنس نر و جنس ماده ی این ماهی بسیار شبیه به یکدیگر هستند و به همین خاطر تشخیص جنسیت این ماهی دشوار است. در برخی مواقع می توان گفت که ماهی نر رنگ تره تری نسبت به ماهی ماده دارد. ماهی پانچاکس از دسته ماهیان تخمگذار است که در هر مرتبه تخمریزی در حدود ۱۲۰ تا ۳۰۰ تخم تولید می کند. لاروها پس از ۱۱ تا ۱۵ روز از تخم خارج می شوند.

پانچاکس از دسته ماهیان گوشتخوار محسوب می شود. با این وجود این ماهی با ماهیان آرام هم اندازه و حتی اندکی بزرگتر از خود سازگاری دارد.

با توجه به این که پانچاکس از دسته ماهیان گوشتخوار است غذاهایی همچون کرم خونی منجمد و میگوی آب شور برای تغذیه توصیه می شود. غذاهای بسته بندی همچون بیومار و کپنز در اندازه ی کوچک نیز برای این ماهی مناسب هستند.

تبلیغات