تبلیغات

تبلیغات

ماهی آراپایما گیگاس (Arapaima gigas)

ماهی آراپایما گیگاس (Arapaima gigas)

ماهی آراپایما گیگاس بومی رودخانه ی آمازون و رودخانه ی ارینکو در آمریکای جنوبی است. این ماهی بیشتر در آب های کم عمق و در سطح آب دیده می شود. اکسیژن حل شده در آب در این مناطق در سطح پایینی است. آراپایما دارای بدنی به رنگ مشکی و استخوانی است. این ماهی دهانی رو به بالا دارد که برای شکار کردن از سطح آب بسیار مناسب است. آراپایما سیستم تنفسی ویژه ای دارد که به او امکان تنفس از سطح آب و زندگی در آب های کم اکسیژن را می دهد. این ماهی غول پیکر تا ۲۴۰ سانتی متر رشد می کند و به وزن ۸٫۵ کیلوگرم می رسد. این ویژگی، این ماهی را به یکی از بزرگترین ماهی های آب شیرین تبدیل نموده است. اندازه ی بزرگ آراپایما نگهداری آن را در آکواریوم مشکل گردانده است و به همین دلیل نگهداری آن تنها در آکواریوم های بزرگ نظیز آکواریوم های پارک های حیات وحش امکان پذیر است.

آکواریوم این ماهی به چیدمانی با شن نرم در کف و فضاهای بسیاری برای شنای ماهی و دور زدن آسان آن نیاز دارد. آراپایما در شرایط مختلفی برای از آب بیرون پریدن تلاش می کند. این ماهی در صورت نامساعد بودن محیط زندگی اش و همچنین برای شکار غذا اقدام به این کار می کند. به همین دلیل وجود درپوشی محکم برای آکواریوم این ماهی الزامی است. با توجه به این که آراپایما اکسیژن مورد نیاز خود را از سطح آب تامین می کند باید شرایط آکواریوم به گونه ای باشد که ماهی توانایی دریافت اکسیژن از سطح آب را داشته باشد. دمای ۲۴ تا ۳۰ درجه ی سانتی گراد و پی هاش ۶٫۰ تا ۷٫۵ برای این ماهی مناسب است.

آراپایما گیگاس در زمان بارش های فصلی اقدام به تخمریزی و تولید مثل می نماید که معمولا” این اتفاق در  ماه های نوامبر و ژانویه می افتد. در این زمان دسترسی نوزادان به غذاهای سطح آب آسان تر بوده و امکان زنده ماندن آن ها بیشتر می شود. والدین در میان سنگ ها و شن های کف آب لانه ی خود را می سازند و تخم ها را در آن جا رها می کنند. لاروها پس از خروج از تخم به سطح آب آمده و از حشرات و ماهیان ریز تغذیه می کنند. با گذشت زمان و بزرگ تر شدن نوزادان، آن ها از انشعاب های آبی به سمت رودخانه ی اصلی شنا می کنند. لازم به ذکر است که در این مدت والدین همواره از نوزادان محافظت می کنند و نوزادان در درون دهان ماهی نر نگهداری و محافظت می شوند.

آراپایما گیگاس هر موجود قابل خوردنی را که اندازه ی دهانش باشد را به عنوان غذا در نظر می گیرد. آراپایما در طبیعت از ماهی ها و حتی حیوانات کوچک تغذیه می کند. این ماهی در سطح آب و در زیر درشاخه های درختان شنا کرده و حیوانات و پرندگان را شکار می کند. شیوه ی شکار این ماهی بسیار شبیه به ماهی آروانا است.

تبلیغات