تبلیغات

تبلیغات

از عاشورا تا عاشورا

مجموعه : دینی

این روزها که کوچه و پس کوچه های شهر بار دیگر از عطر شهادت حسین ( ع ) پر و بزرگ و کوچک در سوگ فرزند فاطمه ( س ) سیاهپوش شده اند، گروهی از عزاداران ، غم و اندوه خود در رثای واقعه کربلا را در قاب تصویر کشیده اند .   

از روزهای اول حلول هلال ماه محرم ، نمایشگاهی شامل 61 تابلو از داستان های مصور عاشورا از مرگ معاویه تا شهادت امام حسین ( ع ) با عنوان " واقعه عاشورا " در مرکز فرهنگی وهنری انقلاب اسلامی بنیاد رودکی ( برج آزادی ) برپا شده است .

این مجموعه تابلوها که اهدایی از ستاد عاشورایی فجرآفرینان است تا آخر دهه اول محرم در راهروی اقوام این مرکز برای علاقه مندان به نمایش گذاشته می شود .

این تابلوهای چاپی که از آثار "پرویز اقبالی" است با ارایه داستان های عاشورایی ، تمامی وقایع مربوط به حرکت کاروان عاشورایی ها از مدینه به کوفه ، توقف در کربلا ، اسارت خانواده امام حسین ( ع ) ، شهادت این امام همام و دیگر اتفاقاتی که براساس اسناد و روایات تاریخی در روز عاشورا و در خاک کربلا رخ داده است را به تصویر می کشند .

"ابوالفضل همراه" رییس مرکز فرهنگی و هنری انقلاب اسلامی در مورد برپایی این نمایشگاه به خبرنگار ایرنا گفت : در سال گذشته نیز این نمایشگاه با ارایه تصاویر عاشورایی در دهه اول محرم برپا شد و از انجا که با استقبال خوب مخاطبان روبرو شد ، در نتیجه با هماهنگی های به عمل آمده ، مقرر شد که باردیگر امسال نیز همزمان با دهه اول محرم نمایشگاه برای علاقه مندان دایر شود .

این روزها که کوچه و پس کوچه های شهر بار دیگر از عطر شهادت حسین ( ع ) پر و بزرگ و کوچک در سوگ فرزند فاطمه ( س ) سیاهپوش شده اند، گروهی از عزاداران ، غم و اندوه خود در رثای واقعه کربلا را در قاب تصویر کشیده اند .

وی گفت : داستان های مصور در میان نوجوانان و جوانان جایگاه خاصی دارد و به وسیله آنها می توان مفاهیم عاشورا را بهتر به نسل جوان انتقال داد و از آنجا که داستان های مربوط به امام حسین ( ع ) در هر تابلو نوشته شده است در نتیجه هر بیننده می تواند علاوه بر دیدن تصاویر با کل وقایع اتفاق افتاده نیز آشنا شود و این امر به ماندگاری این واقعه بزرگ تاریخ تشیع در ذهن مخاطبان کمک می کند .

همراه ، از این تابلوها به عنوان انیمیشن مکتوب نام برد و یادآور شد که در هر تابلو گفت وگو ها و اتفاقات رخ داده در آن زمان نگارش شده و این امر موجب شده است که هر تابلو شامل قصه ای به همراه تصویر از وقایع عاشورا باشد .

فاطمه امیر حسینی یکی از بازدید کنندگان این نمایشگاه براین باور است که داستان نهضت‏حسینی و قصه ی جانسوز ایثار و شهادت حضرت امام حسین (ع) و یاران وفادارش، آن چنان بر قلب‏ها تاثیر گذارده که امروز پس از گذشت 14 قرن نه تنها غبار کهنگی و فراموشی را بر خود ندیده که به تفکری ماندگار تبدیل شده است .

این دانشجوی رشته تاریخ به خبرنگار ایرنا گفت : هرسال با آغاز ماه محرم ، شور عجیبی در دل هزاران هزار عاشق اهل بیت ( ع ) ایجاد می شود و با این که بیش از 1400 سال از این واقعه می گذرد ولی هنوز هم عاشقان آن حضرت مراسم سوگواری سالار شهیدان را هر سال پررنگ تر و پرشور تر برگزار می کنند .

وی همچنین از برپایی نمایشگاه تابلوهای عاشورایی قدردانی کرد و گفت : هر اثر به نمایش درآمده در این نمایشگاه ، موجب می شود که مخاطبان بیش از پیش با وقایع عاشورا ارتباط برقرار کنند و هرچه بهتر ظلم روا شده بر پسر حضرت فاطمه ( س ) را دریابند .

شابد بتوان گفت که استفاده از دقت و لطافت هنر یکی از بهترین روش ها برای نشان دادن ارزشهایی همچون جوانمردی و ایثار است و از انجا که قیام حسین ( ع ) یکی از بزرگترین نمونه های رشادت و ایثار در تاریخ است از این رو استفاده از قالب های هنر نه تنها موجب اشنایی نسل جوان با شخصیت سالار شهیدان و راز های سر به مهر واقعه عاشورا می شود بلکه جلو ه هایی از هنر انسانی و متعهد را رقم می زند .

از این رو جلو ه هایی از زیبایی های عاشورایی در نقاشی ها و تابلو خط ها، نقش قالی و قالیچه ها ،اشعار و قطعه های ادبی، هنر تعزیه و مداحی و روضه خوانی و اخیرا در فیلم و سریال ها از یک سو نشان از قابلیت های بی شمار نهضت عاشورا و از سوی دیگر حکایت سوز درونی هنرمندان ایرانی دارد .

به امید عاشورایی شدن همه دلها.

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات