تبلیغات

تبلیغات

هشدار جدی بانک مرکزی؛ اسکناس های مخدوش را نگیرید

مجموعه : مجله خبری
هشدار جدی بانک مرکزی؛ اسکناس های مخدوش را نگیرید
بانک مرکزی اعلام کرد: اسکناس‌هایی که روی آن نوشته، مهر و یا هر گونه علامت اضافه وجود داشته باشد از 17 دی ماه اعتبار ندارد
به گزارش واحد مرکزی خبر، مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی گفت: دارندگان اسکناس‌های مخدوش شده باید سریعتر با مراجعه به شعب بانک ملی در سراسر کشور درخصوص تعویض اسکناس‌های خود اقدام کنند.

ابراهیم درویشی از عموم مردم و کسبه خواست از پذیرش اسکناس‌هایی که روی آن نوشته اضافه درج شده است خود داری کنند.

وی تأکید کرد: نوشتن هر گونه مطلب روی اسکناس‌ها موجب می‌شود ضرایب ایمنی اسکناس‌ها مخدوش شود و امکان تشخیص اسکناس‌های جعلی از اصلی از بین برود.

درویشی اسکناس را ثروت ملی و نگهداری خوب از آن را از جمله شاخصه‌های فرهنگ و رشد اجتماعی دانست و گفت: سالانه تا هفتصد میلیون برگ اسکناس در کشور امحاء و با هزینه 30 میلیارد تومان اسکناس‌های نو چاپ و جایگزین انها می شود تا به سهولت در اختیار مردم قرار گیرد.

وی متوسط عمر اسکناس را در ایران حدود 5 سال اعلام کرد و گفت: این در حالی است که در کشورهای دیگر هر برگ اسکناس حدود 10 سال عمر دارد و این نشان دهنده وضعیت نامطلوب نگهداری اسکناس در کشور است.

درویشی تعداد اسکناس‌هایی را که مخدوش شده‌اند کمتر از یک درصد حجم اسکناس‌های در گردش دانست و گفت: باوجود تعداد کم اسکناس‌های مخدوش شده به دلیل سرعت گردش اسکناس‌ها موارد مخدوش شده بیشتر به چشم می‌خو

تبلیغات