تبلیغات

تبلیغات

همیشه Restart کردن لازم است؟

همیشه Restart کردن لازم است؟
یکی از کارهای ملال آوری که کاربران ویندوز با آن مواجه هستند ، عمل Restart کردن کامپیوتر پس از نصب برنامه های خاصی است. بدین شکل که پش از نصب نرم افزار ، از شما خواسته میشود که سیستم را مجدد راه اندازی کنید. اما آیا این کار همیشه لازم است؟ یا میتوان گاهی به این اخطار توجه نکرد. در این ترفند قصد داریم به کنکاش این موضوع بپردازیم.

تنها دلایل اندكی وجود دارند كه پس از نصب، یكبار Restart كردن را واجب می‌كند. یكی از دلایل موجود هنگامی است كه فایل‌هایی كه در سیستم در حال كار قفل هستند ، احتیاج به به روزرسانی و یا پاك شدن دارند.

این مسئله برای بسیاری از فایل‌های سیستم صدق می‌كند وهمچنین برای فایل‌هایی كه در یك زمان توسط برنامه‌های كاربردی دیگر باز شده‌اند.
البته این مسئله نیز ممكن است وجود داشته باشد كه یك برنامه نصب به خودی خود بخواهد از دایركتوری موقت پاك شود. در چنین حالتی، احتیاج به Restart كردن جدید نخواهد بود.
پس همواره هنگام تغییرات سیستمی نیاز به رستارت خواهید داشت.

اگر زمانی كامپیوتر از شما درخواست Restart كرد، می‌توانید توسط ابزار Whyreboot میتوانید دلایل آن را بفمهید. تنها توسط دوبار كلیك كردن می‌توانید این برنامه مجانی انگلیسی زبان را فراخوانی كنید. سپس در یك پنجره مجزا، لیستی از تمام فایلهایی كه باید پاك شوند و یا تغییر اسم یا مكان به آنها داده شود را به اضافه مسیرشان در اختیار شما قرار می‌گیرد. این اطلاعات را ابزار گفته شده بیشتر از رجیستری بدست می‌آورد.
میتوانید این برنامه را از لینک زیر دریافت کنید:

اما در خصوص تغییراتی که در رحیستری میدهید ، ابتدا باید تشخیص دهید که آیا این تغییر در یک فایل سیستمی بوده یا خیر؟
مثلا اگر شما تغییری را در کلید زیر میدهید:
HKEY_LOCAL_MACHINE/System/CurrentControlSet/Control/Session Manager
با كمك اسم فایل و مسیر موجود به راحتی متوجه خواهید شد كه این عملیات مربوط به چیست. زیرا تغییر در فولدر System بوده است.
این صورت احتیاج به یك Restart سریع دارد و یا تنها یك برنامه نصب در انتظار این است كه خود را پاك كند كه در این صورت می‌‌توانید با خیال راحت از Restart كردن، صرف نظر كنید.
(جزئیات از PCWorldIran)

تبلیغات