تبلیغات

تبلیغات

علل اختلال در روابط جنسی

آیا حس می کنید رابطه جنسی شما در خطر است؟

در این حالت صدایی در درونتان به شما می گوید که این رابطه مثل قبل نیست، عوامل محیطی و روحی متعددی در کاهش حس شهوت دخیل هستند، در اینجا به برخی از آنها اشاره کرده ایم:

استرس

شاید تصور کنید شما جزء افرادی هستید که وقتی بی قرار و شتابان هستید هر کاری را بهتر انجام می دهید، اما باید بدانید که مسئله سکس با دیگر امور متفاوت است. استرس های شغلی، فشارهای اقتصادی،…همه ی اینها عاملی است که سبب کاهش شهوت شما می شود. برای کنترل این استرس و تأثیر آن به هنگام سکس حتماً از مشاور یا پزشک کمک بگیرید.( هرگز فکر نکنید که خود،  همه چیز را کامل می دانید)

اختلال در روابط زناشویی

بعضی مشکلات حل نشده و قدیم زناشویی بین دو طرف باعث کاهش حس و میل جنسی می شود. به خصوص در مورد زنان، آرامش ذهن، عاطفه و رابطه ی احساسی موقع سکس بسیار مهم است. بحث های پشت سرهم، فقر روابط عاطفی، عدم اطمینان،… می تواند رابطه سکس شما را به نابودی بکشاند.

 

مصرف مواد مخدر و الکل

حتی از نظر علمی نیز مصرف بیش از حد هر نوع ماده اعتیاد آور در نهایت، حس و شهوت جنسی را کم می کند. حقیقت این است که سکس در موقع اعتیاد به هر کدام از این مواد، یک رابطه ی حقیقی و از روی حس طبیعی نیست.

کم خوابی

عدم تنظیم زمان برای خواب مناسب عواقبی مخرب را در هر زمینه به خصوص در مورد سکس نیز به دنبال دارد. برای مثال اگر صبحها بخواهید زود بلند شوید و شب ها دیر بخوابید و یا به بیماری بی خوابی و کم خوابی دچار باشید، خود به خود سکس شما تحت شعاع آثار آن قرار می گیرد و تمایل و حوصله ای برای آن ندارید.

بچه داری

بچه داری به خود خود مانعی برای انجام سکس نیست اما بچه در سنین مختلف احتیاج به بعضی مراقبت های خاصل دارد، مخصوصا" وقتی تازه به راه افتاده باشد. حتی المقدور وقتی کودک شما خواب است نزدیکی کنید، در غیر این صورت بهتر است قبل از آن کودک خود را در جای دیگر بروی صندلی مخصوص کودک قرار دهید.

درمان دارویی

داروهایی که مستقیما" بروی هورمون های جنسی تأثیر می گذارند مانند :

آرامش بخشها، قرص های فشار خون، ضد حساسیت ها، قرص های ضد بارداری ( در این مورد هنوز نتایج قطعی نیست)، شیمی درمانی، داروهای ضد بیماری های مقاربتی، قرص های پروژسترون و …

با مشورت با پزشک خود سعی کنید نوع داروها و یا میزان آن را تغییر دهید. در صورت علائم مشاهده در مورد کاهش حس جنسی خود بدون اختلال یا قطع مصرف داروهای خود تنها سریعا" با پزشک خود تماس بگیرید.

عدم خود باوری

اگر از اندام خود راضی نباشید، سکس لذت بخش نخواهد بود. برای مثال برخی افراد حتی با وجود اینکه چاق نیستند احساس خجالت از حالت اندام خود دارند و این میل جنسی را در او کاهش می دهد و احساس سرخوردگی می کند. این وظیفه همسر وی است که به او اطمینان دهد که هنوز مثل قبل از رابطه ی سکس خود با او لذت می برد و به طرفش تمایل دارد. با افزایش اعتماد به نفس خود نه تنها به تثبیت و بهبود رابطه ی جنسی خود کمک می کنید بلکه در دیگر مراحل زندگی شخصی خود نیز موفق تر خواهید بود.

اضافه وزن

داشتن اضافه وزن زیاد، لذت سکس را پایین می آورد. در این حالت میل فرد خود به خود نسبت به عمل نزدیکی کاهش می یابد. البته این مسئله برای همه ی افراد چاق صحت ندارد و می توان علت این تفاوت را از نظر روانشناسی، ناهنجاری های اجتماعی، عوامل محیطی و … جستجو کرد، علاوه بر آن برای افراد چاق خود انجام مراحل سکس نیز دشوار می شود.

عدم آمادگی لازم آلت جنسی مرد برای عمل نزدیکی

در بعضی از مردان این بیماری در حالت های گوناگون و زمان های مختلف دیده می شود و آنها همواره نگران این هستند که اگر آلت جنسی آنها به آن حالت شهوانی نرسد  چطور می توانند عمل دخول و سکس را انجام دهند.

کاهش تستوسترون

وجود میزان لازم هورمون تستوسترون عامل متحرک سکس است. کاهش این هورمون در مردان مسلما" مانع ایجاد حس شهوت و تمایل به رابطه نزدیکی می شود، البته میزان این هورمون در زنها نیز مهم است ولی در آنها به دلیل وجود دیگر هورمونهای موثر در این رابطه در بدنشان، کاهش آن خیلی تأثیر گذار نیست. بهتر است همواره از طریق پزشک متخصص،  تعادل در هورمونهای بدن را تحت نظر داشته باشید.

افسردگی

البته که خیلی منطقی به نظر نمی رسد، ولی حقیقت این است که هم داروهای ضد افسردگی و مهم تر خود افسردگی، هر دو باعث کاهش میل جنسی می شوند. با مراجعه به مشاور بجای مصرف دارو، بهتر می توانید در رفع این مشکل موفق باشید.

یائسگی

گزارها حاکی از آن است که نیمی از بیشتر زنان زمان یائسگی حس جنسی کمتری را در خود دارند.آثار یائسگی در بدن مثل خشکی رحم ( در نتیجه احساس درد در موقع نزدیکی)، عدم ترشح هورمونهای زنانگی، عمل نزدیکی را با مشکل مواجه می کند. در این دوره می توان تحت نظر پزشک با استفاده از داروهای تجویز شده، افزایش رسیدگی به سلامت و زیبایی اندامها، به افزایش سهولت در مراحل سکس و میل جنسی خود کمک کنید.

عدم وجود رابطه ی احساسی عمیق

این مورد در آخر اشاره شد تا بدانید که این مورد مهم ترین لازمه ی یک سکس شیرین و سالم است. در واقع حس عمیق و جاذبه ی بین دو طرف حکم شروع و استارت یک رابطه را دارد. در صورت نبود آن سعی کنید وقت بیشتری را در مواقع غیر از عمل سکس نیز با همسرتان سپری کنید، محور حرف هایتان تنها عاطفی و … باشد. یاید بگیرید که احساساتتان را در قالبهای دیگری به غیر از سکس نیز نشان دهید!!

 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات