تبلیغات

تبلیغات

10 نکته عجیب درباره دستگاه گوارش

مجموعه : علمی

 بدن بسیار شگفت انگیز و پیچیده است و در میان دستگاههای مختلف بدن، دستگاه گوارش قسمتهای عجیب و ناشناخته ای دارد که آشنایی با آنها خالی از لطف نیست.

 یک مجله معتبر علمی در سلسله گزارشاتی به نام "20 چیزی که درباره آن نمی دانید" به معرفی مسائل عجیبی درباره موضوعات مختلف علمی پرداخته است که شاید کمتر کسی شنیده باشد. به منظور جذابیت موضوع، خبرگزاری مهر قصد دارد از این پس شنبه ها یکی از گزارشات را با ذکر 10 نکته معرفی کند.

1- مجرای معده ای روده ای بدن لوله ای به طول 30 فوت (144/9 متر) است.

2- روده کوچک در سطح میکروسکوپی محتوی پیچهای بسیار زیادی به مساحت 2 هزار و 700 فوت مربع (250 هزار و 839 متر مربع) است. این مساحت می تواند یک زمین تنیس را پوشش دهد.

3- دستگاه گوارش برای هضم یک غذای کامل مثل شام شب عید به حدود 72 ساعت زمان نیاز دارد.

4- بخش اعظم هورمون سروتونین که به شدت بر روی خلق و خو اثر می گذارد بر خلاف تصور از دستگاه عصبی تولید نمی شود، بلکه محل ترکیب آن در دستگاه گوارش است.

5- معده توانایی هضم تقریبا تمام چیزها حتی استخوان، آدامس و تکه های فلز را دارد و این کار را با اسید کلریدریکی که تولید می کند انجام می دهد اما نمی تواند برخی از انواع پلاستیک مثل پلاستیکهای به کار رفته در اسباب بازیهای کودکان را هضم کند. بنابراین این پلاستیکها در نهایت به روده می رسند و در عمل دفع از بدن خارج می شوند.

6- تریپتوفان آمینو اسیدی است که در بوقلمون یافت می شود و در اغلب موارد به عنوان ماده ای برای خواب آلودگی پس از خوردن گوشت این پرنده معرفی می شود. این درحالی است که پروتئینهایی که در گوشت بوقلمون هستند بیشتر این آمینواسید را خنثی می کنند.

7- کالریهای بدن شما به راحتی در مدت فرایند گوارش غذا می سوزند و 5 تا 15 درصد از انرژی مورد نیاز بدن را تامین می کنند. 

8- آب، آنزیمها، نمکهای پایه، مخاط و صفرا در حدود دو گالن مایعی که وارد روده بزرگ می شوند را تولید می کنند. این درحالی است که تنها 6 قاشق سوپ خوری از این دو گالن مایع از بدن خارج می شود.

9- بدون توانایی اعجاب آور قولون در بازیابی سیالات بدن، حیوانات نمی توانند روی خشکی زندگی کنند.

10- بلندترین صدای باد گلوی انسان رکورد 1/107 دسی بل را به ثبت رسانده است. این صدا معادل صدایی است که یک اره برقی به طول 91 سانتیمتر تولید می کند. این صدای بسیار بلند باد گلو را پل هان اهل لندن در سپتامبر 2008 تولید کرد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات