تبلیغات

تبلیغات

طرح های پنتاگون برای مقابله با ایران و چین

مجموعه : مجله خبری
طرح های پنتاگون برای مقابله با ایران و چین
عصر ایران – بر اساس گزارش جدید وزارت دفاع ایالات متحده ( پنتاگون) ، آمریکا در سال های آتی با تهدید فزاینده هوایی و دریایی از جانب ایران و چین روبرو خواهد بود .

به گزارش عصر ایران و به نقل از وب سایت بلومبرگ ، در  ارزیابی استراتژیک پنتاگون که روز گذشته و همزمان با لایحه بودجه در خواستی  پنتاگون برای سال 2011 ، منتشر شده است ، وزارت دفاع آمریکا پیشنهاد کرده است که توان نیروی هوایی و دریایی ایالات متحده برای تهدید های نظامی فزاینده از جانب ایران و چین که نیروها و پایگاه های آمریکایی حاضر در اقیانوس آرام و منطقه خاورمیانه را تهدید می کند ، باید ارتقا یابد .

بر اساس این گزارش که هر 4 سال یکبار منتشر می شود و چالش های پیش روی نیروهای نظامی ایالات متحده و تهدید های آینده را مورد بررسی قرار می دهد ، آمده است که  نیروهای هوایی و دریایی ایالات متحده باید خود را متناسب با تهدید های جدید از جانب موشک های بالستیک دور برد آماده کنند .

در این گزارش اشاره شده که نیروی دریایی ایالات متحده برای تولید یک زیردریایی جدید برای مقابله با تهدیدات نوین در حال انجام تحقیقات است .

در گزارش همچنین مهم ترین چالش در حال حاضر آمریکا را در جنگ های افغانستان و عراق و نیز تهدیدات ناشی از فعالیت گروه های تروریستی ذکر کرده است .

در گزارش جدید همچنان استراتژی آمادگی نیروهای نظامی ایالات متحده برای جنگ همزمان در دو جبهه متفاوت مورد تاکید قرار گرفته و همچنین اشاره شده که نیروهای نظامی ایالات متحده باید با تهدیدات نوین و جدید و مداخله سریع در بحران ها و بلایای طبیعی همچون زلزله های ویرانگر و مبارزه با قاچاق مواد مخدر و … چالاکی و آمادگی داشته باشند .

در ارزیابی استراتژیک پنتاگون موضوع توسعه توان دفاعی و نظامی دیگر کشورها ( به ویژه کشورهای رقیب و متخاصم ) به عنوان یک چالش امنیتی برای ایالات متحده ذکر شده و برنامه نظامی بلندپروازانه چین برای توسعه و ارتقای توان دفاعی و مدرنیزه کردن ارتش این کشور  ،  در این راستا مورد توجه قرار گرفته است .
چین و آمریکا در ژوئن سال 2009 گفتگوهای نظامی خود را از سرگرفتند اما با توجه به برنامه پنتاگون برای فروش بیش از 6 میلیارد دلار اسلحه به تایوان ، چین در 29 ژانویه سال جاری اعلام کرد که روابط و گفتگوهای نظامی خود با واشنگتن را به حالت تعلیق در می آورد .

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا روز گذشته اعلام کرد که امیدوار است این گفتگوها بار دیگر از سر گرفته شود . چین به شدت نسبت به اقدام واشنگتن در تسلیح تایوان عصبانی است و این اقدام آمریکا را در راستای تهدید صریح امنیت ملی خود می داند .

در گزارش ارزیابی استراتژیک پنتاگون تهدید فزاینده چین برای نیروهای نظامی و امنیت ملی آمریکا چنین تصویر شده است : ” دولت چین در حال مدرنیزه کردن ارتش خود است و برنامه هایی برای ارتقای توان موشکی و تولید موشک های جدید دور برد ، زیر دریایی های جنگی ، سیستم های دفاع ضد هوایی دور برد ، توسعه قابلیت جنگ های الکترونیک و بالاخره توسعه توان جنگ های سایبر و رایانه ای  را دارد “.

در ارزیابی استراتژیک پنتاگون برای مقابله با تهدیدات فزاینده چین ، پیشنهاد شده که ایالات متحده در منطقه آسیا و پاسیفیک ( اقیانوس آرام) حضور نظامی بیشتری داشته باشد و به ویژه با  کشورهای دوست و متحد آمریکا همچون استرالیا ، تایلند ، فیلیپین ، سنگاپور یا کشورهای  اندونزی ، مالزی و در نهایت ویتنام همکاری های نظامی و دفاعی برقرار کند .

تهدیدات ایران

در گزارش پنتاگون اشاره شده که ایران در منطقه خلیج فارس در حال توسعه ناوگان دریایی قایق های تندروی جنگی است . توسعه ناوگان قایق های تندرو همزمان با توسعه زیردریایی های ایران  به همراه ارتقای  قابلیت های موشکی که قادرند ناوگان ایالات متحده در منطقه خلیج فارس را هدف قرار دهند ، تهدیدی برای نیروی دریایی آمریکا ایجاد کرده است .

ایران علاوه بر این تهدیدها ، حزب الله لبنان و دیگر گروه های اسلامگرا در منطقه را با موشک های میان برد و دوش پرتاب مجهز کرده است و روسیه در صدد است سیستم دفاع ضد هوایی ایران را تقویت کند ( احتملا موشک های اس 300 ، که هنوز در راهند !)

شکست مانور ضد موشکی آمریکا در اقیانوس آرام

گزارش راهبردی پنتاگون یک روز پس از آن منتشر شد که آزمایش روز یکشنبه سیستم دفاع ضد موشکی آمریکا در جزایر مارشال واقع در اقیانوس آرام با شکست مواجه شد .

”  ریک لنر ” سخنگوی آزانس دفاع ضد موشکی آمریکا با اشاره به شکست آزمایش ضد موشکی آمریکا گفت که موشک بالستیک شلیک  شده آن گونه که برنامه ریزی شده بود ، مورد هدف قرار نگرفت .

ایالات متحده همزمان با انجام این مانور دفاع ضد موشکی اعلام کرده بود که این آزمایش برای ارزیابی مقابله با توان موشکی بالستیک ( دوربرد) کشورهایی چون ایران و کره شمالی برنامه ریزی شده است .

بر اساس بیانیه روز گذشته آژانس دفاع موشکی آمریکا ، موشک بالستیک آمریکا از پایگاه هوایی ” واندربرگ ” آمریکا در کالیفرنیا  شلیک شد اما رادارهای مستقر در پایگاه دریایی آمریکا در جزایر مارشال در اقیانوس آرام نتوانستند به درستی موشک بالستیک مزیور را رهگیری کند و در نتیجه این آزمایش با شکست مواجه شد .

 
منبع : عصر ایران

تبلیغات