تبلیغات

تبلیغات

حاشیه های خواندنی دربی از آغاز تا کنون

مجموعه : اخبار ورزشی
حاشیه های خواندنی دربی از آغاز تا کنون

 

تیم های پرسپولیس و استقلال تاکنون 67 دربی را برگزار کرده اند که در کنار نتایج آن، حاشیه های جالب و خواندنی زیاد است .

 

در ضمن حاشیه کامل دربی قبلی (دربی 67) اشاره شده است.حاشیه های جالب دیدارهای پرسپولیس و استقلال از گذشته های دور تاکنون بشرح ذیل می باشد : 

در شصت و هفتمین دیدار گذشته دو تیم، ‪۲۰‬ پیروزی برای استقلال، ‪ ۱۶‬برد برای پرسپولیس و ‪ ۳۱‬بازی به تساوی انجامیده است. 

سریال تساوی های استقلال و پرسپولیس با تساوی دربی 67 پایتخت ادامه پیدا کرد تا ششمین بازی پیاپی دو تیم مساوی شود.

اولین گلزن دربی: احمد منشی زاده (استقلال) در تاریخ 31/5/1384

اولین داور خارجی: بهادرخان (پاکستان)

اولین مربی خارجی: راز کورایکوف (مربی یوگسلاو استقلال) در سال 1349

اولین کاپیتان ها: همایون بهزادی (پرسپولیس) و کامبیز جمالی (استقلال)

بیشترین قضاوت: محمد صالحی 5 بار

جنجالی ترین بازی: استقلال 2 – پرسپولیس 2 (30/10/1373)

بیشترین تماشاگر: استقلال 1 – پرسپولیس صفر (15/7/1382 )

در این دیدار 120 هزار تماشاگر در ورزشگاه آزادی حاضر بودند.

کمترین تماشاگر: استقلال صفر – پرسپولیس صفر 7/11/1373

این دیدار به علت محرومیت هر دوم تیم در ورزشگاه آزادی بندرعباس و بدون تماشاگر برگزار گردید.

بیشترین میزبانی: ورزشگاه آزادی

پر سر و صدا ترین بازیکن: مهدی هاشمی نسب که در سال 1379 به مبلغ سنگین 150 میلیون تومان تیمش را ترک و به اردوی رقیب (استقلال) پیوست که این موضوع اصلاً خوشایند طرفداران تیم قرمز نبود.

کوتاه از قرمز و آبی

آلن ویتل انگلیسی اولین بازیکن خارجی باشگاه پرسپولیس که در سال 1356 به این تیم ملحق شد در دیدار برگشت پنجمین دوره لیگ تخت جمشید پرسپولیس را در برابر رقیب همراهی کرد تا اولین بازیکن خارجی دربی لقب بگیرد.

عیسی ترائوره مهاجم اهل کشور مالی با ثبت تک گل پرسپولیس مقابل استقلال در بازی رفت لیگ 1382 (نتیجه 2 بر 1 به سود استقلال) لقب تنها گلزن خارجی دربی را از آن خود کرد.

بیشترین مربیگری:

علی پروین (پرسپولیس – 22 بار)

منصور پور حیدری (استقلال – 18 بار)

رازکو رایکوف ( استقلال – 15 بار)

آلن راجرز (پرسپولیس – 7 بار)

علی دانایی فرد (استقلال – 5 بار)

بهترین گلزن ها:
صفر ایرانپاک (پرسپولیس – 7 گل)

حسین کلانی (پرسپولیس – 6 گل)

علی جباری (استقلال – 5 گل)

غلامحسین مظلومی (استقلال – 5 گل)

مهدی هاشمی نسب (پرسپولیس و استقلال – 5 گل)

بیشترین حضور:
علی پروین (پرسپولیس) – ( 20 بازی)

افشین پیروانی (پرسپولیس) – ( 18 بازی)

علی جباری (استقلال) – (17 بازی)

کارو حق وردیان (استقلال) – (17 بازی)

کارگر جم – حجازی – زرین چه (استقلال) – (16 بازی)

بیشترین کاپیتانی:
علی جباری (استقلال – 10 بار)

همایون بهزادی (پرسپولیس – 7 بار)

جواد زرینچه (استقلال – 7 بار)

علی پروین (پرسپولیس – 7 بار)

محمود فکری (استقلال – 6 بار)

بازیکنانی که به هر دو باشگاه گل زده اند:
مهدی هاشمی نسب (4 گل به استقلال و 1 گل به پرسپولیس)

شاهرخ بیانی (1 گل به استقلال و 1 گل به پرسپولیس)

غلامرضا فتح آبادی (1 گل به استقلال و 1 گل به پرسپولیس)

برادران قرمز و آبی:
در تاریخ این دو باشگاه شاهد حضور تعدادی از برادران فوتبالیست در قالب یکی از این تیم ها یا هر دو تیم بودیم که خصوصاً حضور دو برادر در دو تیم رقیب باعث افزایش کرکری و جذابیت بیشتر دربی می شده است.

فریدون معینی (پرسپولیس) و مسعود معینی (استقلال)

مرتضی فنونی زاده (پرسپولیس) و مهدی فنونی زاده (استقلال)

شاهین و شاهرخ بیانی (استقلال)

غلامحسین و پرویز مظلومی (استقلال)

مهدی و هادی مهدوی کیا (پرسپولیس)

فرهاد و فرزاد مجیدی (استقلال)

عباس و مسعود مژدهی (استقلال)

محمود و محمد بیاتی (استقلال)

رضا و بیوک وطنخواه (پرسپولیس) 

مهدی و مجتبی شیری (پرسپولیس). 

حاشیه های خواندنی از دربی 67

سریال تساوی های استقلال و پرسپولیس با تساوی دربی 67 پایتخت ادامه پیدا کرد تا ششمین بازی پیاپی دو تیم مساوی شود.اما این دیدار حاشیه های فراوانی به دنبال داشت که برخی از آن ها را می خوانید.

9 نفر دستگیر شدند
فرمانده انتظامی تهران بزرگ از دستگیری 9 تن در حاشیه بازی دو تیم فوتبال استقلال – پرسپولیس به جرم حمل موادمخدر، خرید و فروش بلیت غیرمجاز و درگیری خبر داد.

سردار رجب‌زاده گفت: ماموران پلیس در حاشیه بازی دو تیم فوتبال استقلال – پرسپولیس،‌ سه تن به جرم حمل موادمخدر، سه تن به جرم خرید و فروش غیرمجاز بلیت و سه تن را نیز به جرم نزاع و درگیری دستگیر كردند.

وی با بیان اینكه برخورد خاصی بین تماشاگران دو تیم پس از اتمام بازی رخ نداد، افزود: این دیدار با نظم و امنیت كامل برگزار شد، به طوری كه مسوولان دو تیم و تماشاگران از این موضوع رضایت داشتند.

وی در رابطه با موضوع بلیت فروشی هم گفت: مانند دفعات گذشته به دلیل نبودن سازوكار مناسب، در بازی امروز هم مشكلاتی همچون ازدحام جمعیت در پشت درب‌های استادیوم وجود داشت، به طوری كه نزدیك به 15هزار نفر برای تماشای بازی، شب را پشت درب‌های استادیوم سپری كردند، این درحالی است كه اگر راهكار مناسبی در این‌باره اندیشیده شود دیگر شاهد اتلاف وقت و به وجود آمدن این مشكلات نخواهیم بود.

اعتراض تماشاگران استقلال در آزادی
تماشاگران استقلال با شعارهای یکپارچه اعتراض خود را نسبت به قرار گرفتن بخش روبروی جایگاه به تماشاگران پرسپولیس اعلام کردند.

آنها با شعار " استادیوم خالیه، استقلال جا نداره" به شدت به این موضع اعتراض کردند. با توجه به اینکه سکوهای سمت تماشاگران پرسپولیس چه در طبقه دوم و په در طبقه اول خالی است بسیاری از تماشاگران استقلال پشت درهای ورزشگاه آزادی مانده اند.

درگیری مقابل جایگاه ویژه ورزشگاه آزادی
شماری از هواداران پرسپولیس در پایان بازی علیه مدیرعامل این تیم شعار سر دادند.

حدود 200 هوادار پرسپولیس در پایان بازی در حالی كه حاضر به ترك ورزشگاه نبودند، علیه انصاری فرد شعار دادند و خواستار ترك تیم توسط وی شدند.

همچنین در مقابل جایگاه ویژه نیز درگیری به وجود آمد كه ماموران نیروی انتظامی به حل و فصل این درگیری پرداختند.

اعتراض هواداران به نتیجه دربی و درگیری بائو با خسرو حیدری!
در دقایق پایانی بازی استقلال و پرسپولیس، هواداران دو تیم در ورزشگاه آزادی شعار تبانی سر دادند و نارضایتی خود را از نتیجه این دیدار به بازیکنان و کادر فنی دو تیم اعلام کردند .

هواداران تیم‌های استقلال و پرسپولیس در دقیقه 90 مسابقه هر لحظه که بازیکنان دو تیم فرصت گلزنی را از دست می‌دادند، شعار تبانی سر می‌دادند.

* دو بازیکن پرسپولیس و استقلال در زمین با یکدیگر درگیری لفظی پیدا کردند.بعد از به ثمر رسیدن گل استقلال، میثم بائو و خسرو حیدری درگیری لفظی پیدا کردند.
بائو به عدم بازی جوانمردانه از سوی استقلالی‌ها معترض بود. در صحنه‌ای که استقلال موفق به دریافت گل شد، سامان آقازمانی به دلیل مصدومیت روی زمین افتاده بود.

*میثاق معمارزاده بعد از دریافت گل به دلیل عملکرد ضعیف خط دفاع پرسپولیس به شدت به آنها معترض شد و حتی برای نشان دادن اعتراض خود تا نیمه‌های زمین دوید.

*نیمکت نشینان پرسپولیس به دلیل اینکه داور به هنگام مصدومیت سامان آقازمانی دستور به توقف بازی نداد به شدت معترض بودند.

* شادی صمد مرفاوی بعد از گل تساوی استقلال دیدنی بود. وی در چند نوبت به هوا پرید.

*در نیمه اول و به دلیل حضور یک کبوتر در داخل زمین، بازی برای لحظاتی متوقف شد.زمانی که بازیکنان پرسپولیس قصد داشتند روی دروازه استقلال حمله کنند، توپ با کبوتر قرمزی که وارد زمین شده بود، برخورد کرد. بازی به همین دلیل با سوت داور متوقف شد.

* انصاری، دانشجو، نفریه و سجادی همراه علی کفاشیان، در جایگاه ویژه ورزشگاه آزادی حاضر شده و دربی 67 را از نزدیک تماشا کردند.

* حمید سوریان، قهرمان کشتی فرنگی جهان، در ورزشگاه آزادی حضور دارد و مسابقه را از نزدیک تماشا کرد.

* قبل از شروع مسابقه سپهر حیدری، مدافع پرسپولیس با دسته گل به سوی نیمکت استقلال رفت و از کادر فنی این تیم استقبال کرد.

* بازیکنان هر دو تیم با یک توپ فوتبال وارد زمین شدند. بازیکنان استقلال و پرسپولیس به سوی هواداران خودی رفته و با پرتاب توپ به سوی آنها، از تماشاگران استقبال کردند.

*دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس در پایان بازی به سوی بازیکنان استقلال رفت و مدعی شد آنها در صحنه گل تساوی خود بازی جوانمردانه را رعایت نکردند. دربی 67 با مصاف تیم‌های استقلال و پرسپولیس با تساوی یک بر یک به پایان رسید تا همچون چند مسابقه اخیر این مسابقه حساس با تساوی به پایان برسد.
پرسپولیس در دقیقه 49 به گل رسید و استقلالی‌ها نیز در دقیقه 55 توسط حسین کاظمی توپ را وارد دروازه پرسپولیس کردند.

*5 دقیقه قبل از آنکه سوت پایان مسابقه صدا درآید، ماموران نیروی انتظامی و یگان ویژه چند برابر شدند تا جو تماشاگران را کنترل کنند.

رییس سازمان لیگ: تبانی در مرام ما نیست
رییس سازمان لیگ گفت: در مرام ما در فدراسیون فوتبال و سازمان تربیت بدنی نیست كه بخواهیم بازی داربی تبانی شود.

عزیز الله محمدی پیرامون شعارهای هواداران دو تیم درباره تبانی داربی 67 اظهار كرد: به هیچ وجه تبانی در كار نبود. آیا احساس كسانی كه این فوتبال را دیده‌اند این بوده كه تبانی شده است؟ ما به هیچ وجه دنبال تبانی نیستیم و اصلا در مرام ما در فدراسیون فوتبال و سازمان تربیت بدنی نیست كه بخواهیم این بازی تبانی شود. فكر می‌كنم ترس از باخت باعث به وجود آمدن چنین نتیجه‌ای شد، حتی در برخی از جلسات به نمایندگان دو تیم می‌گفتم كه یكی از شما این بازی را ببرید تا چنین انگ‌هایی به ما نچسبد.

وی درباره قضاوت این مسابقه كه به محسن تركی سپرده شد نیز تصریح كرد: داوری بسیار خوبی را از محسن تركی دیدیم، البته این طور كه رسانه‌ها مطرح می‌كردند كه فلان داور بیشترین شانس را دارد چنین نبود. محسن تركی و مسعود مرادی هر دو از شانسی برابر برای قضاوت داربی برخوردار بودند كه در نهایت داوری به تركی رسید. همچنین عدم قضاوت مرادی در این بازی به علت فشار مسوولان پرسپولیس را كاملا تكذیب می‌كنم.

محمدی درباره شرایط برگزاری داربی 67 گفت: در مجموع اجرای این بازی از نظر ما موفقیت‌آمیز بود و هیچ گونه تنش خاصی را در میان توده‌های تماشاگران شاهد نبودیم، حتی خسارات گزارش شده تا این لحظه نیز بسیار جزیی است. البته هیچ كس نمی‌خواست این بازی مساوی شود اما فكر می‌كنم برگزاری بازی خوب بود، حال اگر به دلیل مسائل فنی كیفیت داربی آن طور كه باید نبود،‌ ارتباطی به ما ندارد.

وی درباره اختصاص سكوهای روبروی جایگاه به تماشاچیان پرسپولیس نیز گفت: بارها در جلسه تاكید كردم و زور خودم را زدم تا آن سكوها در اختیار تماشاچیان استقلال قرار گیرد اما خوب زورم نرسید.

بادکنک سبز در ورزشگاه ترکید/ادعای شعارهای سیاسی
به رغم تلاشهای گسترده رسانه های بیگانه و عوامل داخلیشان برای کشاندن هواداران جنبش سبز! به استادیوم که در روزهای منتهی به داربی این تقاضاها رنگ و بوی خواهش و التماس نیز به خود گرفته بود، روز جمعه این دعوت نیز از سوی مردم بی پاسخ ماند اما با این حال این رسانه ها دست از دروغ پردازی بر نداشتند و پس از پایان بازی از حضور گسترده جنبش سبز! در استادیوم خبر دادند.
در همین زمینه یک سایت اصلاح طلب گزارش داد: تماشاگران شعارهایی در حمایت جنبش سبز و مخالفت با سیاست های نادرست دولت در عرصه ورزش سر دادند. از جمله شعارهای تماشاگران بازی امروز می توان به شعارهایی مانند " تبانی … تبانی " ، " یا حسین میرحسین" ، " فوتبال سیاسی نمی خواهیم" اشاره کرد.
این ادعاها در حالی است که روز گذشته بسیاری از مردم شاهد پخش مستقیم این دیدار بودند و به جز لباس پرسنل نیروی انتظامی تقریبا هیچ رنگ سبزی در استادیوم دیده نشد.
گفتنی است پیش از این برخی رسانه های این جریان مدعی برنامه ریزی برای حضور 60 هزار نیروی بسیجی در استادیوم شده بودند!

کریم باقری: هیچ گونه مصدومیتی ندارم
کاپیتان تیم فوتبال پرسپولیس تهران با ابراز بی اطلاعی از دلیل غیبتش در دربی 67 گفت: هیچگونه مصدومیتی ندارم و دلیل نبودنم در این بازی را هم از کادر فنی بپرسید.
کریم باقری کاپیتان تیم فوتبال پرسپولیس پیش از آغاز این دیدار در گفت وگو با خبرنگاران گفت: در حالی که هیچ مصدومیتی ندارم نمی دانم چرا در ترکیب پرسپولیس نیستم و بهتر است این سئوال را از مسئولان و کادر فنی پرسپولیس بپرسید.

صمد مرفاوی به کمیته انضباطی احضار می‌شود
صمد مرفاوی در کنفرانس مطبوعاتی پس از پایان بازی تیمش مقابل پرسپولیس در پاسخ به خبرنگاری که در مورد کیفیت به ثمر رسیدن گل استقلال سئوال کرد،گفت:من به بازیکنانم دستور دادم توپ را به خاطر مصدومیت بازیکن حریف به بیرون نزنند و به بازی ادامه بدهند.بنده بازیکنان را موظف کردم تا زمانی که صدای سوت داور را نشنیده اند کار را دنبال کنند و خوشبختانه خیلی زود گل تساوی را به ثمر رساندیم.

می‌توان پیش بینی کرد که صمد مرفاوی یکی از مدعوین کمیته انضباطی طی روزهای آینده خواهد بود.او در جملات خود از لفظ"خوشبختانه"در توصیف عدم رعایت بازی جوانمردانه استفاده کرد و علنا یکی از توصیه‌های اکید کمیته انضباطی قبل از داربی را نادیده گرفت.

قاضی شریفی که در ورزشگاه حضور داشت هنگام ترک استادیوم وقتی از محتوای مصاحبه مرفاوی مطلع شد،گفت:در قانون به رعایت بازی جوانمردانه به عنوان یک الزام اشاره نشده اما بهتر است که دوستان ما آن را رعایت کنند.من دیدم که در اکثر صحنه‌ها بازیکنان دو تیم این موضوع را رعایت کردند اما صحنه مربوط به گل استقلال را دوباره باید نگاه کنم.

سیار: اشتباهات تركی در نتیجه مسابقه تاثیرگذار بود

پرویز سیار ، در مورد نحوه قضاوت محسن تركی در نیمه اول دربی 67 اظهار داشت: او را داور بسیار بسیار شجاع، باشرف و بی‌طرف می‌دانم. اگر كارهایی را انجام داد كه نباید می‌داد، این مسئله باید به حساب اشتباهاتش گذاشته شود.
وی ادامه داد: در دقیقه 4، سیاوش اكبرپور با آرنج به صورت بازیكن پرسپولیس كوبید كه این حركت خشن او حداقل جریمه‌اش یك كارت زرد بود. اما تركی به این بازیكن تذكر هم نداد؛ آن هم درحالی كه در ابتدای مسابقه بودیم و هیچ دعوایی وجود نداشت.
این كارشناس داوری افزود‌:‌ چند ثانیه بعد از این حركت مهاجم پرسپولیس پشت محوطه جریمه استقلال به خطا متوقف شد كه باید یكی اخطار به بازیكن استقلال داده می‌شد؛ اما باز هم تركی تذكری به این بازیكن نداد.
سیار با اشاره به اخطار اول تركی در این مسابقه گفت: او در دقیقه 13 در حالی به بازیكن پرسپولیس اخطار داد كه آقازمانی یك خطای معمولی در میانه میدان انجام داد و حتی مستحق تذكر هم نبود.
تركی همچنین در دقیقه 25 یك كارت زرد به وسلی مهاجم پرسپولیس نشان داد كه این اخطار هم درست نبود.
پرویز سیار در مورد قضاوت این داور در نیمه دوم اظهار داشت: در دقیقه 49 پنالتی كه به نفع پرسپولیس گرفته شد، كاملا صحیح بود اما در كمال تاسف باید بگویم كه داور نسبت به دادن كارت قرمز به طالب‌لو بی‌توجه بود. او باید در این دقیقه از میدان اخراج می شد. وی چند ثانیه قبل از این خطای پنالتی نیز شیث رضایی بر روی خسرو حیدری یك خطای كاملا آشكار انجام داد، كه متاسفانه این خطا را نگرفت و در عوض به حیدری به دلیل اعتراضش كارت زرد نشان داد. در حالی كه این اخطار صحیح نبود.
سیار با اشاره به گل استقلال عنوان كرد: گل این تیم كاملا صحیح زده شد و آفساید نبود و اخطار به فرهاد مجیدی و امیرحسین صادقی در دقایق 65 و 61 كاملا صحیح بود.
این كارشناس داوری در مورد ارزیابی كلی از قضاوت تركی گفت:‌ او امروز یك داور خارجی بود و با وجود اشتباهات زیادی كه داشت حتی در تعیین نتیجه تاثیرگذار بود، اما هیچ بازیكنی به تصمیمات او معترض نشده بود كه این تنها به دلیل شخصیت خود تركی بود.
وی ادامه داد: من یكی از طرفداران قضاوت تركی در دربی 67 بودم و معتقد بودم كه مرادی و خداداد افشاریان نمی‌توانند این مسابقه را قضاوت كنند اما از دست تركی و نحوه قضاوتش بسیار ناراحت هستم . او امروز اقتدار همیشگی‌اش را نداشت و اشتباهات زیادی را مرتكب شد.

کارشناس داوری فوتبال گفت: بر اساس آنچه در تصاویر تلویزیونی مشاهده کردیم، وحید طالب لو روی هادی نوروزی مرتکب خطای پنالتی نشد، اما رفتار دروازه بان استقلال پس از اعلام پنالتی ما را وادار می کند که تصمیم داور را بپذیریم.

نقد هوشنگ نصیرزاده بر داوری دربی

هوشنگ نصیرزاده پس از تساوی استقلال و پرسپولیس با بیان این مطلب افزود: آنچه از تصاویر تلویزیونی برمی آمد، وحید طالب لو به هیچ عنوان روی هادی نوروزی مرتکب خطای پنالتی نشد اما زمانی که دروازه بان استقلال بدون هیچ اعتراضی تصمیم داور را می پذیرد باید قبول کنیم که تصمیم محسن ترکی درست بوده و در دقیقه 50 به درستی برای پرسپولیس اعلام خطای پنالتی شده است.

وی با اشاره به اینکه در طول مسابقه بازیکنان و مربیان دو تیم به خوبی با تصمیمات داور کنار می آمدند، گفت: ترکی به درستی در صحنه‌ها حاضر بود و اعلام خطا می کرد اما در نشان دادن کارت‌های زرد چند اشتباه داشت و مانند گذشته خیلی زود اقدام به نشان دادن کارت زرد به بازیکنان کرد. به اعتقاد من ترکی از 6 کارت زردی که به بازیکنان دو تیم نشان داد، حداقل در 4 مورد مرتکب اشتباه شد.

این کارشناس داوری تعجیل ترکی در نشان دادن کارت زرد به بازیکنان دو تیم را مشکل اصلی نحوه قضاوت این داور بین المللی عنوان کرد و گفت: حتی کمیته داوران کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز این مورد را به ترکی گوشزد کرده و از وی خواسته این مشکل را برطرف کند.

وی با تاکید بر اینکه داور در نشان دادن کارت زرد به "وسلی برازیلیا" و خسرو حیدری مرتکب اشتباه شده است، نشان دادن این دو کارت به بازیکنان پرسپولیس و استقلال را اقدامی از سوی وی برای ساکت کردن تماشاگران و اثبات اقتدار خود عنوان کرد.

نصیرزاده همچنین با اشاره به اینکه ترکی در دقایق پایانی باید به عادل کلاه کج به خاطر خطایی که روی رینالدو مرتکب شد، کارت زرد نشان می داد، گفت: گل پرسپولیس کاملا درست بود و اگر داور رای به تکرار پنالتی می داد، مته به خشخاش گذاشته بود.

این کارشناس داوری در خاتمه تصریح کرد: خوشحالم از اینکه داوری ایرانی دربی را قضاوت کرد و امیدوارم این روند در آینده هم ادامه داشته باشد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات