تبلیغات

تبلیغات

IranCell WiMax اینترنت پرسرعت بی سیم : وایمكس ایرانسل

مجموعه : دنیای آنلاین

آغاز ارائه ی خدمات اینترنت پر سرعت بی سیم از طریق وایمکس ایرانسل

IranCell WiMax اینترنت پرسرعت بی سیم : وایمكس ایرانسل

IranCell WiMax اینترنت پرسرعت بی سیم : وایمكس ایرانسل

IranCell WiMax اینترنت پرسرعت بی سیم : وایمكس ایرانسل

IranCell WiMax اینترنت پرسرعت بی سیم : وایمكس ایرانسل

IranCell WiMax اینترنت پرسرعت بی سیم : وایمكس ایرانسل

وایمكس چیست…

فناوری اطلاعات، علیرغم این واقعیت که عضوی جدید در خانواده فناوری هاست، اما در طول سالهای اخیر تحولات زیادی را در خود شاهد بوده است. همه به یاد داریم که تا چندی پیش، اتصال به اینترنت و استفاده از آن تنها از طریق خطوط تلفن و مودمهای Dial-Up امکان پذیر بود، اما با ورود اینترنت پهن باند و پر سرعت، دنیای تبادل اطلاعات متحول شد. نیاز به تبادل سریع اطلاعات موجب شده است تا فناوریهای مرتبط با آن، در طول دهه های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته باشد. اینترنت های XDSL و نیز فناوری وای-فای (WI-FI) و اینترنت بی سیم سهم عمده ای در ایجاد تغییرات عظیم در این بعد از دنیای اطلاعات ایجاد کرده و اکنون نیز با ورود وایمکس، جهان در آستانه تجربه ای نو در دنیای اینترنت قرار دارد.

وایمکس، سیستم دیجیتال ارتباط بی سیم بوده و جایگزینی مناسب برای شبکه‌های ADSL وحتی شبكه های بی سیم کوتاه برد در نواحی شهری محسوب می شود. از بزرگترین نقاط قوت این تكنولوژی نسبت به دیگر تكنولوژی های بی سیم، برد بالای امواج آن و امکان دسترسی به آن در مسافتهای بسیار طولانی است.

در زمانی نه چندان دور،‌ اکثر خریداران رایانه خوشحال بودند که دستگاه جدیدشان یک مودم داخلی دارد که در آن نصب شده و از طریق آن می توانند به اینترنت متصل شده و فایلی با حجم حدود یک مگابایت را در زمانی نزدیك به 5 دقیقه (بسته به سرعت ارتباط و اتصال) دانلود کنند. با ورود اینترنتهای پهن باند، همین کاربران می‌توانستند با سرعتهایی به مراتب بالاتر به اینترنت متصل شده و همان فایل را در مدت یک ثانیه دانلود کنند. وایمکس قادر است سرعتها یی حتی فراتر از این مقیاسها را پوشش داده و خدمات تكمیلی پیشرفته تری را در حوزه هایی گسترده‌تر ارایه ‌دهد.

تا پایان سال 2008، بیش از 200 اپراتور در سطح جهان خدمات وایمکس را عرضه ‌کرده اند و پیش‌بینی می‌شود تا سال 2012، این رقم به 538 اپراتور در سطح جهان برسد. در این بین، منطقه خاور میانه سهمی 4 درصدی از کل پیاده سازی ها و توسعه های جهانی وایمکس داشته است. پیش بینی ها همچنین نشان می دهد که تا سال 2012 تعداد کشورهایی که تحت پوشش این شبکه ها خواهند بود به 201 کشور از مجموع 234 کشور برسد که این خود حکایت از گسترش وسیع این فناوری در دنیا و اقبال عموم نسبت به آن دارد. بررسی های صورت گرفته بر روی عوامل مؤثر بر رشد تعداد مشترکان در مناطق مختلف دنیا نشان می دهد که کاربران جهانی وایمکس از 300 هزار مشترک در سال 2006 به 131 میلیون نفر در سال 2011 خواهد رسید و میزان سرمایه گذاری انجام‌شده برای این فناوری در این سال به 26 میلیادر دلار می رسد که رقم قابل توجهی به حساب می‌آید. تولیدکنندگان تجهیزات وایمکس نیز از رشد بالایی برخوردار بوده و تنوع محصول و قابلیت ارائه سرویس‌های متنوع در رأس برنامه های آنان قرار گرفته است.

اتحادیه وایمکس (WiMAX Forum) که به عنوان مرجع مجوزدهی و تست دستگاه ها و تجهیزات وایمکس شناخته می شود، اعلام کرده تا اواخر سال 2008، 62 شرکت در حال توسعه تراشه‌های وایمکس و دستگاه های کاربران نهایی بوده و 37 شرکت نیز در حال ساخت تجهیزات زیرساختی بوده اند و محصولات این شرکت ها تاکنون در توسعه شبکه های وایمکس توسط 407 اپراتور در 133 کشور جهان بکار رفته است. پیش‌بینی می شود که وایمکس در آینده بسیار نزدیک، اینترنت را در کنار شبکه مخابراتى قرار خواهد داد و چنان انقلابى را در این زمینه به‌ وجود خواهد آورد که روشن کردن اکثر کامپیوترهاى قابل حمل، خانگى و یا خاص، مساوى با اتصال آنها به اینترنت

باشد. IranCell WiMax اینترنت پرسرعت بی سیم : وایمكس ایرانسل

اطلاعات فنی وایمكس

وایمکس، نسل دوم پروتکل های ارتباط بی سیم است که استفاده موثرتر از پهنای باند را امکان پذیر ساخته و در ضمن از تداخل امواج جلوگیری می کند و از این طریق، امکان افزایش سرعت‌ انتقال داده ها را درمسافت‌های طولانی تر ممکن می‌سازد.

پروتکل‌های ارتباطی وایمکس تحت استاندارد 802.16، که توسط موسسه IEEE تعیین شده و به تصویب رسیده‌است عمل می كنند. این استاندارد دارای زیر مجموعه های گوناگونی است كه 2 زیر مجموعه آن تا كنون به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفته است:

802.16d، که استاندارد ویژه وایمکس ثابت بوده و هیچگونه پشتیبانی از تجهیزات موبایل ارائه نمی کند، همچنین استاندارد 802.16e، که علاوه بر سایر ویژگیهای وایمکس ثابت، از تجهیزات موبایل نیز پشتیبانی كرده و از این رو به نام "موبایل وایمکس (Mobile WiMAX)" نیز شناخته می شود.

گروهی تحت عنوان WiMAX Forum، متشکل از اپراتورها و تولیدکنندگان تجهیزات وایمکس، ایجاد استاندارد واحد برای آزمایش تجهیزات تولید کنندگان محصولات وایمکس را پیشنهاد داده و هدف آن تلاش برای ایجاد حداكثر سازگاری بین تجهیزات مختلف تولید شده توسط تولیدكنندگان مختلف از یك سو و اپراتورها از سوی دیگر می باشد، درست همان گونه که برای یک گروه محصولات صنعتی، استانداردهایی مشابه برای تولید محصولات تعیین می شود.

فناوری نوظهور وایمكس به دلیل داشتن مزیت های تخصصی ویژه از اقبال روز افزونی برخوردار گشته است. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره كرد:

– عدم وجود محدودیت مكانی: یكی از مزایای وایمکس نسبت به فناوری‌های قدیمی‌تر از خود (نظیر وای-فای) این است که وایمکس می‌تواند ورودی‌ای باشد که به کاربران اجازه می‌دهد بدون محدودیت در سراسر منطقه تحت پوشش اپراتور از سرویس خود استفاده کنند. با این ویژگی، اینترنت قابل جابجایی و حمل و نقل خواهد شد که این امر سرعت روآوردن صاحبان کسب و کار به استفاده از مزیت‌هایی که اینترنت برای آن‌ها فراهم می‌کند را، بیشتر از پیش خواهد نمود.

– امنیت بالا: امنیت بالای انتقال داده‌ها که در این شبکه وجود دارد، موجب می‌شود تا داده‌ها به صورت رمز گذاری شده منتقل شوند و دسترسی به داده‌ها صرفا با داشتن مجوز مربوطه امکان پذیر باشد و مشتركین یك شبكه، علی الخصوص مشتركین سیار، بتوانند در هر نقطه‌ای با داشتن اجازه‌ اتصال، به شبکه متصل شده و از امکانات ویژهٔ آن برخوردار گردند.

– خدمات ارزش افزوده: علاوه بر این، در این تکنولوژی، استفاده از خدمات ارزش افزوده ای همچون VoIP (تلفن اینترنتی)، VPN (شبكه اختصاصی مجازی)، Content Providing (موسیقی، فیلم، تصویرو …) و بسیاری دیگر نیز گنجانده شده‌است که این تکنولوژی را به یکی از رقبای جدی سیستم های تلفن ثابت، موبایل و دیگر فناوریهای ارتباطی تبدیل كرده است.

كمك به ایجاد و گسترش شهرها یا شهرک های الکترونیکی نیز از جمله اهداف این تکنولوژی می‌باشد که امید است بدین وسیله بتوان موجبات آماده سازی چنین بستری را فراهم ساخت.

کشور ما نیز با داشتن جمعیتی جوان و صنعتی روبه رشد، از جمله کشورهای در حال توسعه به شمار می رود که به دلیل نقش مهم ارتباطات در توسعه ، برنامه‌ریزی منسجم جهت حرکت به سمت توسعه همه‌جانبه ارتباطات پهن باند‌ در کشور را به امری ضروری بدل می‌سازد.

در تابستان 86، سازمان تنظیم مقررات اعلام کرد که در حال مطالعات اولیه جهت صدور مجوز وایمکس در کشور است. پس از اتمام مطالعات اولیه، تهیه متن پروانه، اسناد مزایده و تصویب این امر در کمیسیون تنظیم مقررات، انجام روال قانونی برای برگ‍زاری مزایده و واگذاری مجوز، در دستور کار قرار گرفت و سرانجام در هشتم تیرماه 87، با انتشار متن پروانه رسماً فراخوان خرید اسناد مزایده از سوی سازمان تنظیم مقررات انجام شد؛ هم‌اکنون، پس از انجام مراحل برگزاری مزایده، اپراتورهای ارائه دهندة این سرویس در تمامی استانهای کشور مشخص شده و پروانه فعالیت آنها صادر شده است.

این پروانه‌ها، به دارندگان آن ها این امکان را می دهد تا خدمات وایمکس را همراه با خدمات VoIP (تلفن اینترنتی) به کاربران خانگی و تجاری ارائه دهند.

در راستای گسترش سهم بازار و توسعه سبد محصولات و خدمات، شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل، به عنوان یکی از اپراتورهای تلفن همراه در ایران، برنده مناقصه ارائه این خدمات شده و در تاریخ 10 اسفند 1387 موفق به دریافت پروانه فعالیت شد. بر اساس پروانه فعالیت دریافتی، ایرانسل در فاز نخست، این خدمات را در 7 کلانشهر تهران، اصفهان، شیراز، تبریز، مشهد، اهواز و کرج ارائه خواهد داد.

شروع سرویس دهی :

http://my.opera.com/persianweblog/blog/show.dml/5473641#comment17607951

An Introduction to WiMAX… :

Although a new branch in the group of technologies, Information Technology has largely developed during the recent years. As you can all remember, not long ago, connecting to and using the internet was only possible through the telephone lines and dial-up modems. However, ADSL and wide band internet have now evolved the world of information exchange. The need for rapid exchange of information has resulted in considerable development in the related technologies during the past decades. XDSL internet and WI-FI technology as well as wireless internet all had major roles in making great changes to this aspect of information world. And now, with WiMAX entering the market, the world is about to face a new experiment in the internet field.
As a digital wireless system, WiMAX is an appropriate substitute for ADSL and even short range wireless networks in urban regions. One of WiMAX’s main points of strength compared to other technologies is the long range of its waves and it accessibility in even far distances.
Not long ago, most of the people purchasing a computer were happy to have an internal modem installed in their PC enabling them to connect to internet and download a 1MB file within around 5 minutes (depending on the connection speed and type). Once the wide band internet entered the market, the very same users could connect to internet at much higher speeds and download the same size of file in one second. WiMAX can cover even higher speeds and provide the users with totally developed supplementary services in much wider fields.

By the end of 2008, more than 200 operators offered WiMAX services to their users; the number is expected to increase to 538 operators by the year 2012. Middle East’s contribution regarding global development of WiMAX has been 4%. It is also anticipated that the number of countries covered by WiMAX networks (now 201) reaches 234 countries in total which indicates the expanded development of this technology in the world and the public’s enthusiasm for using it. Reviews on the main factors affecting the number of subscribers worldwide, shows that the number of WiMAX users will increase to 131 million in 2011 from 300 thousand in 2006. The amount of investment made on WiMAX will also reach $26 billion in the same year which is a considerable figure. Furthermore, WiMAX equipment producers have also developed remarkably and are all focused on product diversity and offering more variable services.

As the authority in charge of licensing and testing WiMAX equipment and devices, WiMAX Forum has announced that by the end of 2008, 62 companies were developing WiMAX chips and end users devices and 37 companies were manufacturing the infrastructure equipment. The products of the mentioned companies were utilized by 407 operators in 133 countries in order to develop WiMAX networks. WiMAX is expected to integrate internet into the telecommunications networks in the near future and evolve this field in a manner that most laptops, PCs or special computers are connected to internet, immediately after being switched on.


WiMAX Technical Information

WiMAX is the second generation of Wireless Communication Protocols which makes an effective use of bandwidth, avoids wave interference and therefore increases the data transfer rate in long distances.

WiMAX Communication Protocols operate under Standard 802.16 which is set by IEEE Institute and is approved. This Standard is composed of various subsets, two of which are widely used up to now:

1) 802.16d which is considered as the Standard for fixed WiMAX and does not support Mobile equipment and 2) 802.16e Standard which has the same specifications as fixed WiMAX while it supports Mobile equipment as well, therefore it is also known as "Mobile WiMAX".

A group named WiMAX Forum including operators and WiMAX equipment producers recommended setting a unified standard to test the equipment produced by WiMAX producers. The purpose of this Standard is to create maximum compatibility among various equipment produced by different manufacturers on one hand and operators on the other hand, just like the unified standards set for the production of a group of industrial products.
The emerging technology of WiMAX has gained an ever-growing popularity due to some technical privileges, some of which are listed as follows:

– No location limit: One of the advantages of WiMAX over older technologies e.g. Wi-Fi is that WiMAX provides a limitless access to the service for the subscribers within the area covered by the operator. This technology makes the internet portable and therefore encourages businessmen to increasingly use the advantages provided by Internet.

– High Security: In this network, the data are encrypted for transmission and are only accessible for the authorized users. So, data transmission is highly secured in the network and upon having authorization for access, the subscribers, roaming ones in particular, can access the network from different places to use the special facilities of the network.

– VAS: In addition, this technology includes VAS such as VoIP, VPN, Content Providing and many other ones which have turned this technology into one of the key competitors in fix line network, mobile network and other telecommunication technologies.

This technology is further intended to establish and develop electronic cities or towns. This way we are hopeful to lay the ground for such developments.

With its young population and a developing industry, Iran is one of the developing countries where planning for moving toward multilateral development of broad band telecommunications seems as an essential issue due to the importance of communications in development.

In summer 2007, CRA announced that it was doing the initial studies for issuance of WiMAX License in Iran. After the initial studies, drafting the body of the License, preparing the tender documents and approval in Communications Regulatory Commission, performing the legal procedure for holding the tender and granting the License was put on the agenda and finally on 28 June 2008 and upon finalization of the body of the License, CRA officially called for purchasing the tender documents. Presently upon holding the tender, the Service Providers were recognized nationwide and the Operation License was issued for them.

This License enables the Licensees to provide WiMAX Services along with VoIP to the private and business users.

In order to develop its market share and expand the variety of delivered products and services, Irancell Telecommunications Services Company as a GSM Mobile Operator, participated in the tender for WiMAX services in Iran and won this tender and was granted the License on 28 February 2009. According to the License, Irancell would provide services in 7 metropolises, including Tehran, Isfahan, Shiraz, Tabriz, Mashhad, Ahvaz and Karaj in the first phase.

 
 
منبع : ایرانسل

تبلیغات