تبلیغات

تبلیغات

سه شرط رهبری برای تبادل اورانیوم همچنان باقی است

مجموعه : جامعه و سیاست
عصرایران – در پی اظهارات اخیر رئیس جمهور درباره موضوع تبادل اورانیوم که بازخوردهای مختلفی داشت ، روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود تصریح کرد که نباید از این اظهارات – که چندان صریح و روشن هم نبود – برداشت عقب نشینی شود.

"جمهوری اسلامی" نوشت: اظهارات تلویزیونی هفته گذشته رئیس جمهور كشورمان درباره تبادل اورانیوم میان ایران و كشورهای عضو گروه 1 +5 درعین حال كه چندان روشن و صریح نبود كه نوعی عقب نشینی توسط ایران در این موضوع تلقی شود مقامات و رسانه های غربی آنرا به معنای تجدیدنظر ایران در مواضع هسته ای خود دانسته و نوعی عقب نشینی تلقی كرده اند.

مایك همر سخنگوی شورای امنیت ملی آمریكا اطلاعیه ای را در این زمینه قرائت كرد و گفت : « ما به تهران پیشنهادی درباره رآكتور تحقیقاتی داده ایم كه معتقدیم به سود طرفین است . اگر اظهارات محمود احمدی نژاد بازتاب دهنده تغییر موضع ایران است ما با بی صبری منتظریم كه ایران آنرا به آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع دهد. »

مقامات روسیه،آلمان، انگلیس و چین نیز با اظهارات روزهای اخیر خود نشان دادند كه سخنان رئیس جمهور ایران را به معنای عقب نشینی تهران از مواضع گذشته خود تلقی كرده اند.

 در این میان سرگی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه با صراحت بیشتری این نكته را مطرح كرده با قطعی دانستن آن گفته است كه : « روسیه از موافقت ایران با پیشنهاد آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره خروج اورانیوم باغنای پایین به كشورهای سوم برای استفاده در نیروگاه اتمی استقبال می كند » .

این واكنش ها همراه با تحلیل های گوناگون در روزهای اخیر به خوراك تبلیغاتی رسانه های غربی تبدیل شده به طوری كه عنوان جعلی و تخیلی « عقب نشینی ایران از مواضع هسته ای خود » محور تبلیغات آنها را تشكیل داده است .

این رسانه ها ضمن نقل اظهارات مقامات كشورهای عضو گروه 1 +5 تلاش می كنند چنین وانمود نمایند كه جمهوری اسلامی ایران اكنون در موضع ضعف قرار دارد و به همین دلیل حاضر شده است پیشنهاد گروه 1 +5 درباره تبادل اورانیوم را بپذیرد .

پیشنهاد گروه 1 +5 به تاریخ 27 مهر سال جاری مربوط می شود كه این گروه خواستار ارسال 75 درصد اورانیوم ایران با غنای  سه و نیم درصد به روسیه و سپس فرانسه برای تبدیل شدن به میله های سوخت با غنای 20 درصد شد .

هر چند غربی ها در همان زمان مدعی توافق مقامات ایرانی در این زمینه شدند لكن این موضوع در آن زمان با صراحت توسط رهبر معظم انقلاب رد شد و ایشان تبادل اورانیوم با این كشورها را مشروط به سه شرط اساسی نمودند كه عبارتند از :

1 ـ تبادل همزمان سوخت 20 درصد در برابر اورانیوم 3 5 درصد
2 ـ انجام مبادله فقط در خاك ایران
3 ـ تعیین میزان اورانیومی كه مبادله می شود توسط ایران براساس نیاز .

این شرط ها كاملا براساس یك واقع بینی گذاشته شده بودند و این اقدام به موقع توانست ایران را از دام خطرناكی كه قدرت های غربی به ویژه آمریكا برای كشور ما تدارك دیده بودند برهاند .

 غربی ها در نظر داشتند اورانیوم  سه  ونیم درصد ایران را آن هم به مقدار 75 درصد اورانیوم استحصال شده از ایران خارج كنند و از آن پس هر طور كه منافع آنها ایجاب كند رفتار نمایند.
 نگاه رهبر معظم انقلاب در سیاست گذاری و تعیین شرط های سه گانه یاد شده بر این مبنا بود كه قدرت های غربی قابل اعتماد نیستند و چه بسا بعد از دریافت اورانیوم از ایران به مفاد پیشنهاد خود عمل نكنند و به بهانه های مختلف فعالیت هسته ای ما را در گروگان خود نگهدارند و حتی برای رآكتور تهران كه به سوخت نیاز دارد نیز مشكلاتی پدید آورند.

آنچه اكنون مورد نیاز ایران است و موضوع تبادل اورانیوم را مطرح ساخته رو به اتمام بودن سوخت رآكتور تهران است كه برای مصارف پزشكی مشغول فعالیت می باشد .

این روزنامه افزود: در سال 1371 دولت جمهوری اسلامی سوخت مورد نیاز رآكتور تهران را به قیمت 5 میلیون دلار خریداری كرد كه تاكنون از آن استفاده می كند. این نیاز را می توان با خرید مجدد سوخت برطرف نمود بدون آنكه نیازی به تبادل اورانیوم باشد.

نكته اساسی و مهمی كه در این ماجرا وجود دارد و غربی ها به ویژه كشورهای عضو گروه 1 +5 باید به آن توجه نمایند این است كه در جمهوری اسلامی ایران تعیین سیاست های كلی نظام برعهده رهبری است و موضوع هسته ای از سیاست های كلی و مهم خارجی است كه تصمیم گیری درباره آن منحصرا در اختیار رهبر معظم انقلاب است و نظر ایشان درباره تبادل اورانیوم همانست كه قبلا اعلام كرده اند و هیچ تغییری در آن پدید نیامده است .
 اظهارات دیگران حتی اگر صریح نیز باشد در این مساله تعیین كننده نیست و نمی تواند موضع نظام جمهوری اسلامی تلقی شود.

جمهوری اسلامی در پایان نوشت: غربی هااین روزها براساس برداشت توهم آلودی كه دارند و تصور می كنند جمهوری اسلامی ایران عقب نشینی كرده است درصدد تهیه پیش نویس یك طرح جدید تحریم نیز برآمده اند تا به خیال خود با استفاده از ضعف ایران درصدد دریافت امتیازات بیشتری برآیند! آمریكا و همدستانش از این واقعیت غافل هستند كه جمهوری اسلامی ایران در اوج اقتدار است و مصالح و منافع كشور و ملت را با هیچ چیز معاوضه و معامله نخواهد كرد. بنابر این بهتر است غربی ها از خواب غفلت بیدار شوند و این واقعیت را دریابند كه عقب نشینی ایران از مواضع هسته ای خود توهمی بیش نیست چیزی كه آنها بهیچوجه نمی توانند به آن دل خوش كنند.

احمدی نژاد چه گفته بود؟

رئیس جمهور هفته گذشته در یک برنامه تلویزیونی زنده با اشاره به پیشرفت های هسته ای ایران و موضوع تبادل اورانیوم گفت: الآن شاهد هستید که به کجا رسیدیم ما غنی سازی اورانیوم داریم و حتی توانایی تولید سوخت 20 درصد نیز داریم و همه آنها این را می دانند؛ بحث بر سر آن است که بیائید همکاری و تبادل کنیم.

وی ادامه داد: بعضی ها پیشنهاد تعامل و تبادل را پذیرفتند و بعضی ها از جمله انگلیس و رژیم صهیونیستی از این پیشنهاد ناراحت شدند.

رئیس جمهور گفت: آنها گفتند " اگر این مساله تبدیل به تعامل شود، کار تمام است ، فکر آنها این بود که اگر ایران و کشورهای اصلی تولید کننده سوخت هسته ای با هم همکاری هسته ای بکنند ، صهیونیستها از کجا بخورند" و آنها از این پیشنهاد خیلی عصبانی بودند.

احمدی نژاد افزود: بعضی ها هم ناخودآگاه با آنها همراهی کردند.

وی ادامه داد: به نظر ما تبادل اشکالی ندارد اما برخی از آنها یک رفتار غلطی از خود نشان دادند که باعث شد مذاکرات و تبادلات عقب بیفتد.

رئیس جمهور گفت: برخی ها می گفتند که اگر اورانیوم 20 درصد را به ایران ببریم ایران بمب اتم درست خواهد کرد و من جواب آنها را دادم و گفتم ما آنقدر شجاعت داریم که اگر بخواهیم بمب بسازیم بگوییم و مثل شما نیستیم که هدفهایتان را در زرورق مخفی کنیم و ما صریح می گوییم که با شما مخالفیم.

احمدی نژاد گفت: ما می خواهیم دنیا را عوض کنیم و دنیای عادلانه ای را جایگزین آن کنیم، البته منافع شخصی و ملی هم نداریم بلکه منافع انسانی داریم.

وی ادامه داد: آنان می دانند که ما خیلی پیشرفته هستیم، منتها تبلیغات می کنند و ما در پاسخ تبلیغاتشان گفتیم اگر صادقانه بیایید ما با شما همکاری می کنیم.

رئیس جمهور گفت: اخیراً پیغام هایی دادند البته برخی اشکالات آنها درست بود؛ زیرا اگر کارخانه ای بخواهد سوخت 20درصد تولید کند باید خط تولید خود را اصلاح و تولید خود را متوقف کند.

احمدی نژاد افزود: همکاران ما پیشنهاد دادند که تبادل سوخت سه و نیم درصد با سوخت 20 درصد در سه مرحله انجام شود و نظر طرف های خارجی این بود که این مسئله از لحاظ فنی امکانپذیر نیست و این حرف درستی بود.

وی ادامه داد : طرف های خارجی حتی پیشنهاد دادند که سوخت سه و نیم درصد در ایران بماند، ما قرارداد می بندیم ، سوخت 20درصد تولید می کنیم و سپس با شما مبادله می کنیم.

رئیس جمهور گفت: حتی اگر ما سوخت سه و نیم درصد را در اختیار آنها قرار دهیم مشکلی وجود ندارد البته برخی ها در داخل سروصدا کردند و گفتند آنها سوخت را می گیرند و نمی دهند و ما پاسخ دادیم اگر ندهند چه می شود ؛ حرف چه کسی اثبات می شود.

احمدی نژاد افزود: اگر آنها به تعهد خود عمل نکنند اثبات می شود که حرف آنها درست نبوده است و دست آژانس و امضا کنندگان قرارداد رو می شود و ما دستمان باز می شود که کارهای خود را خودمان انجام دهیم.

وی ادامه داد: اگر آنها تعامل نکنند محیط بین الملل به نفع ما عوض می شود.

رئیس جمهور گفت: بنابراین آنها می خواهند با ما همکاری کنند البته به غیر از آن دو کشوری که گفتم ؛ ما نیز مشکلی نداریم و ما از اول هم دعوا نداشتیم، آنها دعوا درست کردند.

 
منبع : عصر ایران

تبلیغات