تبلیغات

تبلیغات

پرواز موفق “سفره ماهی “؛ اولین هواپیمای رادارگریز ایران

مجموعه : مجله خبری
پرواز موفق “سفره ماهی “؛ اولین هواپیمای رادارگریز ایران
خبرگزاری فارس: امیر خلبان نصیرزاده از پرواز نمونه تحقیقاتی هواپیمای رادارگریز ایران خبر داد. نام این هواپیمای فوق مدرن "سفره ماهی " گذاشته شده است.
امیر خلبان عزیز نصیرزاده معاون هماهنگ كننده نیروی هوایی ارتش كه در حاشیه مراسم گرامیداشت بیعت تاریخی كاركنان این نیرو با امام (ره) با خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس و ایسنا سخن می‌گفت با اشاره به پرواز موفق این هواپیما اظهار داشت: هواپیمای رادارگریز از جمله قله‌های تكنولوژی هوایی در جهان به شمار می‌رود.
وی یادآور شد: نمونه تحقیقاتی این هواپیما كه با موفقیت به پرواز درآمد، تمام شاخصه‌های رادارگریزی كه مد نظر ما بود را با موفقیت پشت سر گذاشت و مداومت پرواز مناسبی را نیز داشت.
نصیرزاده با بیان اینكه اكنون در حال بررسی پارامترها و نتایج این پرواز موفق هستیم، اضافه كرد: پس از آزمایشهای مختلف و تكمیل ویژگی‌های این هواپیمای رادارگریزی، برای تولید انبوه در اختیار صنایع وزارت دفاع قرار می‌گیرد.
معاون هماهنگ كننده نیروی هوایی ارتش با تاكید بر اینكه زنجیره‌ای از توانمندی‌های داخلی در طراحی و ساخت این هواپیما، حضوری پر ثمر و موفق داشتند، گفت: نباید برای پرواز نمونه اصلی و تولید انبوه آن عجله به خرج داد چراكه چنین سامانه‌ها و سیستم‌هایی، نیازمند آزمایشات مختلف و بررسی‌های گوناگونی است ولی پرواز اولیه، تمامی اهداف ما را برآورده كرد.

* 2 ویژگی مهم رادارگریزی "سفره ماهی "

امیر نصیرزاده با اشاره به 2 ویژگی مهم رادارگریزی هواپیمای جدید نیروی هوایی ارتش گفت: شكل ظاهری آن كه الهام گرفته از سفره ماهی است و نیز مواد به كار رفته در آن، موجب رسیدن به هدف اصلی یعنی رادارگریزی شده است.
وی مراحل بعدی ساخت هواپیمای رادارگریز را تولید نمونه‌های واقعی و نیز تست سلاح و برخی از سامانه‌ها روی آن عنوان كرد.

 

تبلیغات