تبلیغات

تبلیغات

مبنای خوشه‌بندی برای پرداخت یارانه نقدی منتفی شد

مجموعه : مجله خبری
مبنای خوشه‌بندی برای پرداخت یارانه نقدی منتفی شد
خبرگزاری فارس: سخنگوی كارگروه طرح تحول گفت: با توجه به اشكالات پیش آمده در نحوه خوشه‌بندی قطعاً روش خوشه‌بندی ملاك عمل پرداخت یارانه نقدی در سال اول نخواهد بود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمدرضا فرزین امروز به مناسبت دهه فجر برای ارائه عملكرد معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد در جمع خبرنگاران حاضر شده بود كه سوال اكثر خبرنگاران در مورد طرح هدفمند كردن یارانه ها و نحوه خوشه‌بندی‌ها بود كه وی در پاسخ گفت: با توجه به مشكلات پیش آمده در نحوه خوشه‌بندی این روش قطعاً ملاك عمل برای پرداخت یارانه نقدی در سال اول نخواهد بود.
سخنگوی كارگروه طرح تحول در پاسخ به این سوال كه ملاك عمل بجز خوشه‌بندی برای پرداخت یارانه چه خواهد بود گفت: سناریوهای مختلفی در كارگروه تحول مطرح است كه هنوز تصویب نشده و بعد از تصویب كارگروه طرح تحول به اطلاع مردم خواهد رسید.
فرزین گفت: همانگونه كه بنده به عنوان سخنگوی طرح تحول و وزیر اقتصاد و رئیس جمهور اعلام كردیم، خوشه‌ها مبنای نظام بازتوزیع یارانه‌ها نیست و برای بازتوزیع مبنای جدیدی در نظر گرفته خواهد شد.
وی افزود: به مرور با اجرای طرح هدفمندی اطلاعات دولت از مردم تكمیل می‌شود و نواقص خوشه‌ها كه خوشه‌بندی 70 میلیون ایرانی كار سختی است در حین اجرا برطرف می‌شود.
فرزین اظهار داشت: اولا آنچه مسلم است تمام خانوارها به تناسب درآمد خود تحت پوشش یارانه نقدی قرار می‌گیرند ثانیا در سال اول از یك روش عام غیر از خوشه‌بندی برای پرداخت یارانه استفاده می‌شود و برای شناسایی خانواده‌های فقیرتر با روش خاصی استفاده می‌شود.
سخنگوی كارگروه طرح تحول افزود: حتی براساس سناریوهای مختلف ممكن است كارمندان دولت از طریق پرداخت حقوق یارانه آنها جبران شود و این بسته‌ها توسط كارگروه‌های تخصصی تدوین شده و به كارگروه اصلی عرضه می‌شود.
فرزین كه از خبرنگاران درخواست كرد كل مباحث وی را منعكس كنند گفت: در دو هفته اخیر مقرر شد خوشه‌بندی را كنار بگذاریم و خوشه‌بندی مبنای بازپرداخت یارانه در سال اول نخواهد بود.
وی تصریح كرد: البته خوشه‌بندی را به طور كامل كنار نگذاشته‌ایم بلكه دنبال مدل جامع و مانعی هستیم كه نواقص برطرف شود و تا آخر سال جاری نحوه توزیع یارانه‌ها اعلام خواهد شد.
معاون وزیر اقتصاد در مورد تعارض در اجرا و قانون هدفمندی گفت: هیچ تعارضی بین قانون و آنچه دولت اجرا می‌كند وجود ندارد و قانون‌گذار گفته تمام خانوارها به تناسب درآمد تحت پوشش یارانه نقدی قرار گیرند و در كمیسیون ویژه طرح تحول ابتدا 5 دهك مدنظر بود در نهایت مجلس تصویب كرد تمام خانوارها زیر پوشش قرار می‌گیرند.
سخنگوی كارگروه طرح تحول تصریح كرد: ما سناریو در مورد بازپرداخت یارانه‌ها مطرح نكردیم بلكه در مورد سناریوهای مختلف قیمت حامل‌های انرژی و حذف یارانه آن صحبت كردیم و منابع اجرای این طرح باید از داخل طرح بدست آید.
وی تصریح كرد: هر سناریو برای قیمت‌ حامل‌ها منابع متفاوتی در اختیار دولت قرار می دهد و نظام بازتوزیع متناسب با درآمد متصوره آن تغییر خواهد كرد.
فرزین بیان داشت: با توجه به اینكه در 2، 3 هفته اخیر خوشه‌بندی را كنار گذاشته‌ایم سراغ بسته دیگری رفتیم كه از اصلاح قیمت‌ها دنبال می‌شود.
سخنگوی كارگروه طرح تحول تصریح كرد: وقتی قانون می‌گوید به تدریج تا 5 سال قیمت حامل‌های انرژی اصلاح شود اختیار نحوه آن را به دولت داده و فردا در همین زمینه با نمایندگان مجلس جلسه خواهد بود كه مجبور نیستیم سالی حتما 20 درصد از یارانه‌ها حذف شود بلكه باید در جهت كاهش هزینه اجرای این طرح با 3 سناریو شامل اجرای طرح در 2 گام، اجرا در 3 گام و اجرا در 5 گام باشد كه آثار تورمی برای هر سناریو به نمایندگان عرضه خواهد شد.
فرزین در مورد زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها گفت: قانون اجازه داده طی 3 ماه پس از تصویب و تدوین آیین نامه‌ها اجرا شود و تلاش دولت این است كه از فرصت 3 ماهه قانونی به خوبی استفاده كنند.

*اساسنامه سازمان هدفمندی یارانه‌ها تدوین شد

فرزین با بیان اینكه سازمان مجری یارانه نقدی سازمان هدفمندی خواهد بود گفت: اساسنامه این سازمان در كارگروه تخصصی تهیه و به كارگروه اصلی ارائه شده كه به تصویب نهایی رسیده و رئیس جمهور مصوبه نهایی را منوط به تصویب هیات دولت در مورد این سازمان دانسته است.
فرزین خبرداد: در حال حاضر اساسنامه سازمان هدفمندی یارانه به هیات دولت تقدیم و مصوب شده و در هفته‌های آینده تشكیل سازمان اجرا می‌شود البته اساسنامه سازمان تهیه شده و در چارچوب قانون از محل منابع موجود دولتی استفاده خواهد شد.
سخنگوی كارگروه طرح تحول گفت: رئیس مجمع سازمان هدفمندی رئیس جمهور خواهد بود و قانون اعضای مجمع را مشخص كرده و اینكه سازمان زیر نظر كدام وزارتخانه باشد باید بگویم ارتباط منسجمی با وزارت رفاه و تامین اجتماعی خواهد داشت.

 

تبلیغات