تبلیغات

تبلیغات

سینمای ایران در سال 2009 حضور موفقی در عرصه بین‌الملل داشت

سینمای ایران در سال 2009 حضور موفقی در عرصه بین‌الملل داشت
به گزارش خبرگزاری فارس، «محمد اطبایی» كارشناس سینمای ایران در امور بین‌المللی با انتشار گزارشی كه نسخه‌ای از آن را در اختیار خبرگزاری فارس قرار داده است به تشریح موفقیت‌های بین‌المللی سینمای ایران در سال 2009 میلادی پرداخت.
براساس این گزارش، در گزارش اطبایی آمده است: در اسفند ماه سال 1383 در خبری دریافت هزارمین جایزه بین‌المل سینمای ایران را اعلام كردم كه بازتاب‌های بسیاری در میان دست‌اندركاران سینما، رسانه‌ها و مسئولین به وجود آمد و حتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وقت نیز در مصاحبه‌ای ایران را سومین كشور جهان در این مهم ذكر كرد.
در ادامه این گزارش می‌خوانیم: این ادعا بی‌تردید به دلیلی ساده قابل اثبات نبود، هیچ آمار دقیقی از جایزه‌های بین‌المللی دیگر كشورها وجود نداشت تا مقایسه‌ای صورت گیرد. اما در روزهای پایانی آذرماه گذشته خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اینترنتی سینمای اروپا خبری از موفقیت سینمای سوئد در سال 2009 و كسب 145 جایزه بین‌المللی داد كه انگیز‌ای شد برای به روز كردن آمار جوایز بین‌المللی سینمای ایران در عرصه‌های جهانی و مقایسه‌ای با آن آمار.
«محمد اطبایی» در ادامه گزارش آماری خود آورده است: از ابتدای انقلاب تا كنون 1708 جایزه بین‌المللی نصیب سینمای ایران شده است كه به عبارتی 1000 جایزه در 26 سال اول انقلاب و 700 جایزه تنها در 5 سال گذشته دریافت شده است.
وی ادامه داده است:بخش عمده‌ای از آن هزار جایزه اول به فعالیت‌های نهادهای رسمی ارتباط داشته اما این 700 جایزه پنج سال اخیر، حاصل اقدامات بخش خصوصی یعنی چند پخش كننده و فیلمسازان است. در سال‌های قبل از انقلاب نیز فیلم‌های ایرانی 152 جایزه بین‌المللی دریافت كرده بودند كه جمع كل جوایز سینمای ایرن در طول تاریخ حضورهای جهانی را به 1860 جایزه می‌رساند.
در خاتمه گزارش اطبایی آمده است: اما سینمای ایران در طول سال میلادی 2009 ، در مجموع 1681 حضور بین‌الملی، 161 جایزه و 35 داوری داشته است پس عجالتا در زمینه كسب جایزه‌های بین‌المللی در سال 2009 از كشور سوئد و سال طلایی‌اش جلوتر بوده‌ایم.
 
منبع : فارس نیوز

تبلیغات