تبلیغات

تبلیغات

استقلال برنده داربی 69 ؟

مجموعه : اخبار ورزشی
استقلال برنده داربی 69 ؟

1 -داربی 68 پایتخت با همه فراز و نشیب‌هایش به پایان رسید و قبای پادشاهی را بر تن پرسپولیسی‌ها پوشاند. با این حال،گویا پیامدهای این مسابقه بزرگ همچنان ادامه دارد و به این زودی‌ها از محافل فوتبالی رخت بر نخواهد بست. درگیری شیث رضایی و علیرضا حقیقی که به پا در میانی نه چندان مسالمت‌آمیز کریم باقری انجامید، اخراج امیرحسین صادقی از استقلال و کنار گذاشته شدن میثم بائو از پرسپولیس در زمره حواشی دنباله دار داربی تهرانی‌ها به شمار می‌روند.

با این همه، شاید بتوان از حلول یک ادبیات جدید و آماتورگونه به عنوان بزرگترین نقطه تاریک روزهای بعد از شهرآورد نام برد؛ آنجا که کریم باقری و البته بقیه مسوولان و مربیان پرسپولیس از استقلالی‌ها به خاطر پیروزی در داربی عذرخواهی می‌کنند…!

استقلال برنده داربی 69 ؟

2 -روز‌به‌روز شواهد روشن‌تری به دست می‌آید در مورد اینکه «حرفه‌ای» خواندن فوتبال ایران، یک بلوف مدیریتی است و چیزی بیشتر از یک شعار رنگ و رو رفته و پوسیده به شمار نمی‌آید. یک لحظه چشمانتان را ببندید و تصور کنید مثلاً پس از پایان ال کلاسیکو اسپانیا، خوآن لاپورتا، پپ گواردیولا یا کارلس پویول از هواداران مادریدی رئال عذرخواهی کنند و دیالوگی شبیه آنچه این روزها مرتب از زبان پرسپولیسی‌ها می‌شنویم، خطاب به پایتخت نشینان اسپانیا ادا کنند: «متاسفم که ما بردیم. امیدواریم دفعه بعد نوبت شما باشد! » واقعاً شگفت انگیز است که یک دهه بعد از به زمین خوردن کلنگ فوتبال حرفه‌ای در ایران، همچنان شاهد استیلای گفتمانی هستیم که هیچ‌گونه قرابتی با حرفه‌ای‌گری ندارد. دوست داریم از آقای کریم باقری یا جناب علی دایی بپرسیم آرزوی موفقیت برای رقیب در داربی آینده یعنی چه؟! حقیقتاً کجای دنیا می‌توان مربی، مدیر یا کاپیتانی را پیدا کرد که چنین آشکارا برای پیروزی حریف دعا می‌خواند و ابراز امیدواری می‌کند؟ آیا واقعاً راه بهتری برای دلجویی کردن از هواداران استقلال وجود ندارد؟ و البته سوال مهمتر این است که آیا انصافاً ترمیم عواطف زخم خورده جماعت آبی دوست، وظیفه قرمزهاست؟

3 -فوتبال حرفه‌ای، نمایش دوستانه «خاله بازی» نیست که در آن برد و باخت را نوبتی تقسیم کنند. یک روز این یکی خوشحال باشد و روز دیگر آن یکی. با این رویه‌ای که دوستان محترم در پیش گرفته‌اند، هیچ بعید نیست همین روزها کریم باقری برای فرهاد مجیدی «سبیل آتشین» هم بگذارد! تصور نمی‌کردیم در فوتبال معیوب و معلول کشورمان، کاربه جایی برسد که روزی مجبور به توضیح دادن برخی از بدیهیات باشیم؛ مثل این اصل اساسی که حرفه‌ای‌ها، فقط برای پیروزی تلاش می‌کنند و حتی اگر صد بار متوالی برنده شده باشند، برای برد صد و یکم مثل پیروزی اول از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کنند. همه عناصر فوتبالی که از آماتوریسم به سمت حرفه‌ای‌گری گذار کرده، بی‌تاب پیروزی است و با تمام توان برای کسب افتخار می‌جنگد. باید قبول کنیم یکی از مسلم‌ترین قوانین فوتبال حرفه‌ای این است که اگر نکشی، کشته خواهی شد و حال با این اوصاف دوست داریم بدانیم آیا پرسپولیسی‌ها که چنین به صراحت عذرخواهی از استقلالی‌ها افتاده‌اند، دوست دارند نوبت بعد خودشان نقش زمین شده باشند و هواداران شان را در حال عجزو لابد گریستن ببینند؟!

استقلال برنده داربی 69 ؟

4 -و البته یک نکته مهم دیگر هم در این میان وجود دارد. نباید فراموش کنیم حرف و حدیث در مورد داربی تهران- که این اواخر شدت هم گرفته بود- همچنان ادامه دارد و با یک پیروزی به پایان نرسیده است جوی که برای پیروزی یکی از دو تیم در این مسابقه به وجود آمده بود و حتی تا آنجا هم ادامه پیدا کرد که گزارشگر بازی در 15 دقیقه پایانی نوید برنده‌دار بودن داربی 68 را به تماشاگران داد، ممکن است بستر پا گرفتن شایعات جدیدتری هم باشد. در چنین شرایطی، اصرار و پا فشاری پرسپولیسی‌ها بر این باور غیرحرفه‌ای که «استقلال می‌تواند برنده داربی بعد باشد» باور عامه را به سمتی سوق خواهد داد که گمان کنند قرار شده نتیجه داربی تهران از این به بعد، نوبتی به نفع یکی از دو تیم تعیین شود! آیا واقعاً بزرگترهای پرسپولیس نمی‌دانند با مانور بیش از حد خود روی چنین گفتمانی، تنها به این دست حرف و حدیث‌ها و باورهای غیرقابل اتکا دامن خواهند زد؟ آیا اگر داربی بعدی را استقلال از آن خود کرد، پرسپولیسی‌ها با استناد به ادبیات امروز مسوولان‌شان در آن نتیجه تشکیک نخواهند کرد؟!

5 -حرفه‌ای، حرفه‌ای، حرفه‌ای… کاش این تمنای «حرفه‌ای» بودن، از حوزه «حرف» بیرون می‌آمد و کمی‌رنگ و بوی «عمل» به خودش می‌گرفت!

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات