تبلیغات

تبلیغات

طبق آرای منتقدان بین‌المللی

طبق آرای منتقدان بین‌المللی

"درباره الی" چهارمین فیلم برگزیده برلین از نگاه منتقدان شد

فیلم سینمایی "درباره الی" ساخته اصغر فرهادی با آرای هیئت داوران منتخب نشریه اسکرین اینترنشنال چهارمین فیلم برگزیده بخش مسابقه پنجاه و نهمین دوره جشنواره فیلم برلین شد.
اسکرین دیلی اعلام کرد با پایان پنجاه و نهمین جشنواره فیلم برلین هیئت داوران اسکرین اینترنشنال شامل 9 منتقد سینما از سراسر دنیا با اعطای ستاره نظر خود را درباره 18 فیلم بخش مسابقه بین‌الملل این دوره اعلام کردند که متوسط آرای آنها به "درباره الی" برنده جایزه خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی برلیناله، 6/2 است.

در این بین منتقد نشریه اسکرین اینترنشنال با اعطای چهار ستاره بیشترین امتیاز را به "درباره الی" داده است. اسکات فانداس از لس آنجلس ویکلی (آمریکا)، یان شولز ـ اویالا از تاگس‌اشپیگل (آلمان) و آلبرتو کرسپی از لونیتا (ایتالیا) به فیلم سه ستاره داده‌اند. یان روس از استی اکسپرس (استونی)، خوزه کارلوس آولار از اسکره‌ورسینما دات کام (برزیل)، درک مالکوم از ایونینگ استاندارد لندن (بریتانیا) و بو گرین ینسن از ویکندآویسن برلینسکه (دانمارک) برای "درباره الی" دو ستاره در نظر گرفته‌اند و استفانی زاکارک از سالن دات کام نیز نظر خود را اعلام نکرده است.

"درباره الی" داستان جوانی به نام احمد است که پس از سال‌ها زندگی در اروپا از همسر آلمانی خود جدا شده و برای آغاز زندگی جدید به ایران بازمی‌گردد. دوستان او سفری سه روزه به شمال ترتیب داده‌اند و زنی جوان به نام الی نیز آنها را همراهی می‌کند، اما او ناپدید می‌شود و این مسئله پرده از تنش‌های بین اعضای گروه برمی‌دارد. برابر با آرای منتقدان سینما، فیلم "رود لندن" به کارگردانی رشید بوغریب درباره پیامدهای حمله‌های تروریستی سال 2005 به لندن با سه ستاره بهترین فیلم این دوره جشنواره برلین بود. سوتیگوی کویاته بازیگر اهل مالی برای نقش‌آفرینی در این فیلم که تولید مشترک الجزایر، فرانسه و بریتانیاست جایزه خرس نقره بهترین بازیگر مرد را برد.

"شیر اندوه" کلودیا یوسا فیلمساز 32 ساله پرویی که جایزه خرس طلایی برلین 2009 را از آن خود کرد، 8/2 رای منتقدان را کسب کرد و در رده دوم بهترین‌های این دوره برلین قرار گرفت. فیلم تولید مشترک اسپانیا و پرو و داستان یک دختر خجالتی 20 ساله است که مادرش یکی از قربانیان جنگ داخلی خشونت‌بار در پرو در فاصله سال‌های 1980 تا 2000 بوده است. منتقدان اسکرین اینترنشنال به "گورگیاه" آندری وایدا فیلمساز سرشناس لهستانی نیز 7/2 ستاره داده‌اند. این فیلم که یکی از برندگان جایزه آلفرد بائر امسال بود بر مبنای داستانی کوتاه از یاروسلاو ایواسکیویچ نویسنده معروف لهستانی ساخته شده و درباره همسر یک پزشک در سال‌های 1950 است.

فیلم آمریکایی "پیام‌آور" ساخته اورن موورمن که جایزه خرس نقره بهترین فیلمنامه جشنواره برلین 59 را گرفت، با 6/2 ستاره در کنار "درباره الی" چهارمین فیلم برگزیده منتقدان است. فیلم درباره دو نظامی است که وظیفه اعلام خبر مرگ کشته‌شدگان در جنگ به خانواده‌های آنها را به عهده دارند. "غول پیکر" به کارگردانی لوکاس مودیسون فیلمساز سوئدی با بازی گائل گارسیا برنال و میشل ویلیامز با 9/0 ستاره در میان 18 فیلم بخش مسابقه کمترین امتیاز را از منتقدان دریافت کرد. پنجاه و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم برلین پنجشنبه پنجم فوریه (17 بهمن) با فیلم "بین‌الملل" به کارگردانی توم تیکور آغاز شد و یکشنبه پیش به پایان ‌رسید.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات