تبلیغات

تبلیغات

البرادعی بازداشت می‌شود

مجموعه : مجله خبری
البرادعی بازداشت می‌شود
«جمهوری اسلامی» نوشت:

كمیته سیاست حزب حاكم مصر «محمد البرادعی» مدیركل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی و نامزد احتمالی ریاست جمهوری مصر را به بازداشت تهدید كرد.

به گزارش منابع خبری مصر یك عضو برجسته دبیرخانه «سیاست» حزب ملی مصر به احتمال تكراری سناریوی دستگیری «ایمن نور» رئیس حزب «الغد» در پی نامزدی وی در انتخابات سال 1384 درباره البرادعی اشاره كرد.

«جهاد عوده» در برنامه‌ای در شبكه ماهواره‌ای «دریم» گفت كه بازداشت البرادعی بعید نیست وی از مصونیت قانونی برخوردار نیست و امكان دستگیری وی بویژه با توجه به استفاده از قانون وضعیت اضطراری كه از سال 1360 در مصر اجرا می‌شود وجود دارد.

عوده كه استاد علوم سیاسی است همچنین در پاسخ به این سئوال كه آیا احتمال دارد دولت با توجه به منصب سابق بین المللی البرادعی به عنوان مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی و روابط گسترده بین المللی وی از دستگیری وی امتناع كند گفت: این مسئله چغیرواقعی است و امكان دستگیری البرادعی وجود دارد همانگونه كه این اتفاق در مورد دكتر «ایمن نور» در سال 1384 رخ داد و دولت دستور دستگیری او را صادر كرد.

این اظهارات در حالی است كه حزب ملی فعالیت‌های خود علیه البرادعی و مخدوش كردن چهره وی در میان افكار عمومی مصر را آغاز كرده و در همین راستا او را «نامزد آمریكا» با هدف تحقق اهداف آمریكائی در مصر نامیده‌اند.

حزب ملی همچنین ائتلافی را با احزاب معارض كوچك از جمله حزب «جمهوری آزاد» «ملت دموكراتیك» «مصر عربی ناسیونالیست» و «اتحاد دموكراتیك» اخیرا نشست مطبوعاتی برگزار كرده و رهبران این حزب در این نشست مخالفت خود را با نامزدی البرادعی برای ریاست جمهوری آینده اعلام كردند.

اعلام 7 محور فعالیت‌های «جمعیت ملی برای تغییر» متعلق به البرادعی
محمد البرادعی با صدور بیانیه‌ای هدف اصلی «جمعیت ملی برای تغییر» را بیان و تاكید كرد: دستیابی به نظام سیاسی مبتنی بر دموكراسی واقعی و عدالت اجتماعی از مهمترین اهداف این جمعیت است.

به گزارش پایگاه خبری المحیط محمد البرادعی مدیركل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی در این بیانیه هفت محور را برای تضمین سلامت انتخابات اعلام كرده كه عبارتند از پایان حالت فوق العاده نظارت كامل قوه قضاییه مصر بر روند انتخابات نظارت سازمان‌های جامعه مدنی داخلی و بین المللی بر انتخابات ایجاد فرصت برابر در رسانه‌ها برای همه كاندیداها بویژه در انتخابات ریاست جمهوری اعمال حق انتخاب مصری‌های مقیم خارج با شركت در رای گیری در سفارتخانه‌ها و كنسولگری‌های مصر تضمین حق كاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری بدون اعمال محدودیت همگام با تعهدات مصر بر اساس توافقنامه‌های حقوق سیاسی و مدنی بین المللی و محدود شدن حق كاندیداتوری برای ریاست جمهوری به دو دوره و انتخاب از طریق آرای ملی.

وی تحقق این تضمین‌ها را مستلزم اصلاح سه بند از قانون اساسی دانست و تاكید كرد: هدف «جمعیت ملی برای تغییر» تنها محدود به تغییر اصول كاندیداتوری ریاست جمهوری یا كسانی كه كاندیدا خواهند شد نخواهد بود بلكه تلاش برای تغییر فراگیر از طریق تایید مردمی با شیوه‌ای مسالمت آمیز از دیگر اهداف این جمعیت است.

البرادعی با بیان این كه این جمعیت به روی همه مصری‌های خواهان تغییر در داخل یا خارج كشور باز است تصریح كرد: این جمعیت كار خود را با تحقق سلامت انتخابات آغاز و با آماده سازی قانون اساسی جدید به پایان خواهد برد.

از سوی دیگر احزاب الامه صلح دموكراتیك الشعب مصر عربی اتحاد دموكراتیك جمهوری آزاد و الاحرار حمایت خود از تاسیس جبهه مردمی حمایت از مصر اعلام و با كاندیداتوری البرادعی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده مخالفت كردند.

در خبری دیگر برخی مقامات بلندپایه حامی البرادعی از پیگرد وی توسط دولت و تسویه حساب با وی به دلیل محبوبیتش ابراز نگرانی كردند.

این در حالی است كه دكتر جهاد عوده عضو برجسته دبیرخانه سیاست گذاری حزب ملی حاكم در مصر به ریاست جمال مبارك فرزند رئیس جمهور مصر تهدید به بازداشت محمد البرادعی مدیر كل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی را تكذیب كرد.

تبلیغات