تبلیغات

تبلیغات

تا می‌توانید راه بروید

مجموعه : پزشکی و سلامت
تا می‌توانید راه بروید
جام جم آنلاین: پیاده‌روی از ورزش‌هایی است که علاوه بر این‌که تجهیزات خاصی نیاز ندارد، عوارض جانبی بسیار کمی نیز ایجاد می‌کند. پیاده‌روی سریع (سریع به معنی این‌که حین پیاده‌روی در آن سرعت، قادر باشید صحبت نیز کنید) با کمک کردن در حفظ وزن متعادل، فواید زیادی را برای شما در‌بر‌دارد.

در این مجال، از فواید بیشمار پیاده‌روی به چند نمونه اشاره می‌کنیم:

کنترل وزن: ترکیبی از یک رژیم غذایی مناسب و فعالیت‌های منظم ورزشی، رمز حفظ وزن در حد طبیعی و کنترل شده است. همه می‌دانیم که کنترل وزن و حفظ آن در محدوده نرمال، احتمال ابتلا به بیماری‌هایی نظیر دیابت نوع 2، بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و سرطان را کاهش می‌دهد.

کنترل فشار خون: انجام فعالیت‌های ورزشی باعث تقویت قلب شده و در نتیجه قلب می‌تواند خون بیشتری را با‌زحمت و فشار کمتر پمپاژ کند.

کاهش احتمال حملات قلبی: براساس مطالعه‌ای که روی 72 هزار زن انجام گرفت، مشخص شد که فعالیت‌های بدنی مانند پیاده‌روی تند به مدت 3 ساعت در هفته یا فقط روزی 30 دقیقه، خطر بروز بیماری‌های قلبی در خانم‌ها را به‌میزان 30 تا 40 درصد کاهش می‌دهد.

کاهش میزان کلسترول مضر خون: انجام فعالیت‌های فیزیکی منظم و روزانه، میزان کلسترول مضر خون را کاهش می‌دهد؛ این کلسترول مضر، عامل اصلی ایجاد بیماری‌ها و حملات قلبی است.

کاهش احتمال بروز سکته مغزی: طبق مطالعه‌ای که در هاروارد روی 11 هزار مرد انجام شد، مشخص گردید که فعالیت و تمرینات بدنی منظم و متعادل مانند پیاده‌روی سریع به مدت روزی یک ساعت و 5 روز در هفته می‌تواند احتمال بروز سکته مغزی را کاهش دهد.

کاهش احتمال ابتلا به سرطان سینه و دیابت نوع دو: در مطالعه سلامت پرستاران، محققان دریافتند که فعالیت‌های بدنی منظم، احتمال ابتلا به این دو بیماری را نیز کاهش می‌دهد. در مطالعه‌ای دیگر، افرادی که دارای خطر بالای ابتلا به دیابت نوع 2 بودند، با انجام ورزش‌های منظم و مستمر نظیر پیاده‌روی و کاهش میزان چربی مصرفی و 5تا 7درصد کاهش وزن، این احتمال ابتلا را به حدود نصف کاهش دادند.

پیشگیری از جراحی سنگ کیسه صفرا: در مطالعه انجام گرفته در هاروارد روی 60 هزار زن در سنین بین 40‌‌‌تا 65 سال، مشخص شد که پیاده‌روی منظم یا انجام سایر فعالیت‌های فیزیکی، احتمال نیاز به جراحی سنگ صفرا را 20‌تا 31درصد کاهش می‌دهد.

این فواید تنها نمونه‌ای از بیشمار سود و فایده پیاده‌روی است و در کنار همه این موارد:جلوگیری از افسردگی، سرطان روده بزرگ، یبوست و پوکی استخوان و همچنین کمک به افزایش طول عمر، کاهش میزان استرس، تقویت عضلات، استخوان‌ها و مفاصل و کمک در بهبود خواب نیز وجود دارند.اما دقت کنید که استمرار و ثبات در برنامه ورزشی بسیار مهم است. حداقل روزی 30 دقیقه پیاده‌روی و هفته‌ای 5 روز یا بیشتر توصیه می‌شود تا از این مزایا بهره ببریم و حتماً برای تعیین سطح ورزش و تمرینات با پزشک خود نیز مشورت کنید.

نیلوفر اسعدی بیگی  گروه سلامت

 

تبلیغات