تبلیغات

تبلیغات

فلسفه ی خطبه عقد را بیان کنید

مجموعه : دینی
ازدواج یعنی رضایت دو طرف. پس خوندن خطبه عقد یعنی چی؟ چرا با گفتن چهار کلمه به هم محرم می شوند ولی بدون آن نمی توانند کاری کنند؟
در ابتدا لازم است اهمیت و آثار ازدواج از منظر اسلام را یادآور شویم:

از نظر اسلام ازدواج یک پیمان مقدس برای تشكیل‏خانواده و بالطبع، جامعه است و داراى آثار و نتایج ‏بسیاری از جمله: ارضاى غریزه جنسى، تولید و بقاى نسل، تكامل انسان، آرامش و سكون، پاك‏دامنى و عفاف وحفظ دین انسان است.

قرآن مجید، درباره ازدواج می فرماید:"از نشانه هاى او این است كه همسرانى از جنس خودتان براى شما آفرید تا در كنار آنان آرامش یابید و در میان شما مودّت و رحمت قرارداد.[1] رسول گرامى اسلام (ص) نیز درباره ازدواج مى فرماید: در اسلام هیچ بنیادى پى ریزى نشده كه مانند ازدواج ، محبوب خداى بزرگ باشد. [2]

ازدواج به هر دو شكل آن (دایم و موقت) نیازمند عقد است. «عقد» از نظر لغت‏ به معناى«گره‏» و «گره زدن‏» است و در اصطلاح، رابطه‏اى میان دو فرد یا دو گروه ایجاد مى‏شود و براساس آن تعهداتی برای هر یک از طرفین در مقابل دیگری ایجاد می شود [3] قرآن كریم با جمله (یا اَیُّهَا الَّذینَ امَنُوا اَوْفُوا بِالْعُقُودِ…)[4] یعنی :"اى كسانى كه ایمان آورده‏اید! به پیمانها (و قراردادها) وفا كنید…" عمل به پیمان هاى صحیح و انسانى را بر مؤمنان واجب كرده است.

راه ایجاد هر عقدی انشاء صیغه ی آن است که از الفاظ خاصی تشکیل شده است.

«عقد ازدواج» عبارت است از ایجاد پیوندى مشترك بین زن و شوهر كه در سایه آن، حقوق ، تعهدات و مسؤولیت‏هاى دو جانبه پدید مى‏آید.

برقرارى این پیمان مقدس تنها بر اساس مقررات، قوانین شرایط خاصى امکان پذیر است. ازجمله این شرایط، انشاء خطبه عقد با الفاظ خاص تعیین شده ازطرف خداوند متعال به عنوان شارع مقدس است ( که در رساله های عملیه ذکر شده است).[5] رضایت طرفین نیز اگر چه از شروط لازم آن است اما به تنهایی کافی نیست بلکه باید به همراه دیگر شرایط باشد .

در اهمیت الفاظ خطبه عقد باید گفت: بعد از آنکه خداوند متعال انشاء خطبه عقد با الفاظ خاص (ایجاب و قبول) را یکی از شرایط ازدواج قرار داده است در حقیقت با این کار این کلمات را از حالت الفاظ خشک و بی روح خارج ساخته و اعتبار و ارزشی که به آنها بخشیده و آنها را به اسباب مقدسی برای ایجاد زوجیت بین دو انسان (زن ومرد) اجنبی و نامحرم تبدیل کرده است. پس خواندن خطبه عقد با شرایط خاص آن (قصد و اراده ازدواج داشتن، و جدی بودن و…) و آن آثار و نتایج مبارکی که به دنبال آن می آید گفتن چهار کلمه معمولی نیست تا کسی بگوید این چهار کلمه چه اثری دارد. بلکه انشاء خطبه ایجاد قسمتی از اسباب عقد نکاح است. و رضایت قلبى دو طرف ، بدون صیغه یا ازدواج عملى بدون صیغه یا صیغه كتبى یا اشاره اى كافى نیست. مگر در مورد افرادی که کر یا لال هستند و امکان وکیل گرفتن برای انشاء خطبه عقد را ندارند که در این صورت انشاء با اشاره یا نوشتن صیغه جایگزین انشاء با الفاظ می شود.[6]

——————————————————————————–

[1] (وَ مِنْ آیاتِهِ اَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ اَنْفُسِكُمْ اَزْواجاً لِتَسْكُنُوا اِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَكُمْ مَوَدَّةًوَ رَحْمَةً)، روم، آیه 21.

[2] (ما بُنِىَ بِناءٌ فِى الاِْسْلامِ اَحَبَّ اِلَى اللّهِ عَزَّوَجَلَّ مِنَ التَّزْویجِ)، وسائل الشیعه، ج 20، ص 14.

[3] ر.ك . به : فرهنگ معارف اسلامى ؛ مفردات الفاظ قرآن ، واژه (عقد).

[4] مائده، آیه1.

[5] رجوع کنید به سؤال ???? (شرایط ازدواج موقت)

[6] تحریر الوسیله، ص 246، (افرادى كه لال هستند، با اشاره ، صیغه اجرا مى كنند.)

 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات