تبلیغات

تبلیغات

لاریجانی: نمی‌توان كشور را به شیوه كمیته امدادی اداره كرد

مجموعه : مجله خبری
لاریجانی: نمی‌توان كشور را به شیوه كمیته امدادی اداره كرد
رئیس مجلس با بیان اینكه ما نمی‌توانیم به شیوه كمیته امدادی كشور را اداره كرده و احساس كنیم كه عدالت در حال محقق شدن است، گفت…


 
 به نقل از عصرایران، رئیس مجلس با بیان اینكه ما نمی‌توانیم به شیوه كمیته امدادی كشور را اداره كرده و احساس كنیم كه عدالت در حال محقق شدن است، گفت: نمی‌توان برای رفع فقر كرامت مردم را از بین برد.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز دوشنبه در مراسم افتتاحیه همایش ملی بررسی برنامه پنجم توسعه كشور طی سخنانی با اشاره به فرا رسیدن سالروز آزادسازی خرمشهر گفت كه انصافا آزادی خرمشهر حادثه‌ای بی‌بدیل در طول تاریخ انقلاب بود البته صیانت از آن صرفا به این نیست كه ما قدر این نعمت را بدانیم بلكه باید در طول زمان به آن امتداد داده و در آینده نیز آن را تكرار كنیم.

وی افزود: حماسه خرمشهر حادثه‌ای تاكتیكی نبود بلكه مولفه‌هایی داشت كه پیش از این بیان شده است، امام هم فرمودند كه آزادی خرمشهر به دست خداوند صورت گرفت؛ فهم این معنا بسیاری از مسائل را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد.

رئیس مجلس تصریح كرد: در حادثه خرمشهر زمانی كه یاس‌ها و نا امیدی‌هایی وجود داشت ما پیروز شدیم و این پیروزی بدون حضور و وجود سربازان الهی امكان‌پذیر نبود. البته حفظ روحیه جهادی هم در این مسیر بسیار مهم بود. لذا در آزادی خرمشهر عامل مهمی كه به نیروهای ما كمك كرد، همین مسئله حفظ روحیه جهادی بود.

لاریجانی ادامه داد: اگر تاكتیك‌های متعارف هم در عملیات آزادسازی خرمشهر انجام می‌شد ولی روحیه جهادی رزمندگان حفظ نمی‌شد امكان آزادی خرمشهر وجود نداشت؛ اگر در جنگ 33 روزه لبنان هم پیروزی حاصل شد حفظ روحیه جهادی عامل اصلی بود.

وی خاطرنشان كرد: زندگی یك مسلمان اگر با جهاد عجین باشد این زندگی عاملی برای كسب فتوحات خواهد بود، امروز در صحنه بین‌الملل كشورهایی كه دست از جهاد برداشته‌ ذلیل شده‌اند حتی اگر قیافه‌ها و ظاهر خوبی داشته باشند اما در عین حال كشورهایی كه لباس جهاد بر تن كرده و روحیه جهادی خود را حفظ كردند در مجال‌های مختلف به فتوحاتی دست یافتند.

رئیس مجلس در ادامه سخنان خود با بیان اینكه ما در حماسه آزادسازی خرمشهر با حریف كوچكی مواجه نبودیم، تاكید كرد: آمریكایی‌ها و بسیاری از كشورهای غربی و شرقی و البته برخی كشورهای منطقه پشت مسئله حمله به ایران بودند، آمریكایی‌ها درآن زمان تصمیم گرفتند كه برای جمهوری اسلامی ایران تصمیم‌گیری كنند لذا چراغ سبز بزرگی به صدام نشان دادند.

لاریجانی اضافه كرد: آمریكایی‌ها از ابتدای انقلاب تاكنون مرتبا در مسیر انقلاب سنگ‌اندازی كرده‌اند البته در زمان جنگ هم می‌گفتند كه توازن قوا در منطقه به هم خورده است و این همان حرفی است كه اخیرا بارها آن را تكرار كرده‌اند و ما نباید فراموشكار باشیم چرا كه آمریكایی‌ها همواره در هر زمانی و به رنگ‌های مختلف در مسیر انقلاب سنگ‌اندازی كردند.

وی افزود: سنگ‌اندازی آمریكایی‌ها روزی در مسائل داخلی بود روزی هم در جنگ سخت و نرم. لذا نباید فریب حرف‌های آنها را خورد و اگر ملت ایران قصد دارد كه پیروز باشد باید فكر الهی و جهادی خود را حفظ كرده و البته جریان مقابلش را هم خوب بشناسد.

رئیس مجلس در ادامه گفت كه تحقق نرم‌افزار بودن نظام به این است كه ما حامل فكر فرهیختگان جامعه باشیم، نمایندگان مجلس مفتخر هستند كه حامل نظرات نخبگان جامعه باشند از این رو بخشی از معاونت‌های مجلس وظیفه ارتباط‌گیری با نخبگان را بر عهده دارد.

وی خاطرنشان كرد:‌ استفاده از ظرفیت نخبگان حتما در تدوین قوانین موثر است كه طبعا یكی از این قوانین هم برنامه پنجم است.

لاریجانی در ادامه اظهار داشت: ما برنامه پنجساله را برای این تدوین می‌كنیم كه تكلیف كشور را در بازده زمانی تدوین كرده و تخمینی با اسلوب علمی صورت دهیم تا سیاست‌های كلان را مدنظر قرار داده و در این بازده زمانی پیشرفت خود را تخمین بزنیم.

وی با بیان اینكه بخشی از برنامه پنجم در دولت و مجلس فعلی بوده و بخش دیگری در مجلس و دولت بعدی قرار دارد، گفت: فكر می‌كنم فهم اركان برنامه مهم است و باید توجه داشت كه ما در سند چشم‌انداز نقطه‌ای روشن را هدف گرفته‌ایم از این رو پرش‌هایمان نیز در برنامه باید مشخص باشد.

رئیس مجلس با اشاره به اینكه برخی آمار نشان می‌دهد كه ما در بعضی امور عقب هستیم، تاكید كرد: به طور مثال در رشد نقدینگی 20 درصد پیش‌بینی شده بود كه عملكرد 32 درصد شد، متوسط نرخ سرمایه‌گذاری 12.5 درصد پیش‌بینی شده بود كه عملكرد 4.7 دهم درصد شد. برای نرخ تورم هم 9.8 دهم درصد پیش‌بینی شده بود كه عملكرد 15.5 درصد شد كه البته در تولید ناخالص سرانه نیز 6.6 دهم درصد پیش‌بینی شده بود كه 4.3 دهم درصد عملكرد بود.

لاریجانی ادامه داد: این آمار نشان می‌دهد ما در بخش‌هایی دست داشته‌ایم البته می‌دانم كه در این آمارها همیشه مناقشه هم وجود دارد چرا كه ما مركز ملی برای آمارها نداریم و وجود این مركز برای كشور ضرورت دارد.

وی خاطرنشان كرد:‌ در سند چشم‌انداز نقش‌آفرینی برتر ایران در منطقه در شرایط ایستایی دیگران نیست و اگر ما می‌خواهیم نقش اول را در منطقه داشته باشیم باید تلاش زیادی كرده و منضبط عمل كنیم.

رئیس مجلس اضافه كرد: ‌ما در بهره‌وری خیز بزرگ 3.5 درصد را مدنظر داشتیم كه هرگز به آن نرسیدیم لذا باید این نقطه كانونی علاج شود و باید بدانیم كه یكی از موضوعاتی كه كمتر مورد توجه واقع شده همین مسئله بهره‌وری است.

لاریجانی ادامه داد: سیاست‌های كلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب پایه كار است و باید به آن توجه شود، خیلی از برنامه‌های زیرساختی ما نا تمام است از این رو باید در این امر تمهید كرد، لیست بلند و بالا از پروژه‌ها دادن كار عاقلانه‌ای نیست و ما نباید در بودجه‌ها با لیست‌هایی از پروژه‌ها مواجه باشیم.

وی افزود: تعاریف متفاوتی از عدالت وجود دارد و بنده فكر می‌كنم بسیاری از كارهای كشور تحت تاثیر همین موضوع قرار می‌گیرد لذا باید تعریف روشنی از عدالت صورت بگیرد، اینكه ما منابع كشور را همانند نفت و گاز توزیع می‌كنیم خلاف عدالت است.

رئیس مجلس با بیان اینكه توزیع منابع كشور خلاف عدالت است، تاكید كرد: این مسئله عامل ایستایی است چرا كه انسان‌ها استعدادهای مختلفی دارند و این استعدادها جزء امور فطری آن‌ها است، عدالت به این معنا است كه این استعدادها به كمال برسند و ما مدینه را وقتی عادله می‌گوییم كه استعدادها به كمال ذاتی برسند از این رو زمینه رسیدن به این كمال باید فراهم شود.

لاریجانی ادامه داد: در حالت ایستایی نمی‌توان استعدادی را بالفعل كرد، آزادی و رقابت برای محقق شدن عدالت یك اصل است البته حق آن هم این است كه لطمه به حقوق دیگران نزند.

وی افزود: عدالت و پیشرفت متضاد نیستند كه ما می‌خواهیم آنها را ممزوج كنیم بلكه بسترهای رقابت را در كشور باید فراهم و این نكته‌ای است كه ما با آن فاصله داشته و می‌توانیم آن را اولویت قرار دهیم.

رئیس مجلس با بیان اینكه فقر عامل بی‌معنویتی است لذا باید رفع آن را در اولویت‌ها قرار داد،‌ تاكید كرد: ما می‌خواهیم مردم زندگی با كرامتی داشته باشند نه زندگی با صدقه سری؛ ما نمی‌توانیم برای رفع فقر كرامت مردم را از بین برده و كشور را به شیوه كمیته امدادی اداره كنیم و این حتما تئوری غلطی است كه احساس كنیم كه عدالت در حال محقق شدن است.

لاریجانی ادامه داد: هر چه كمیته امداد ظرفیتش محدودتر شود نشان می‌دهد كه شاخص ما به عدالت نزدیك‌تر شده لذا برای رفع فقر باید شغل ایجاد كرد.

وی در ادامه این پرسش را مطرح كرد كه آیا گسترش دانشگاه‌ها از سنخ پیام نور و دانشگاه آزاد اولویت دارد یا گسترش صنایع خرد در مناطق محروم.

رئیس مجلس اضافه كرد: سمت و سوی سرمایه‌گذاری باید به سمتی باشد كه حداقل‌ها محقق شود و لذا اجرای اصل 44 یكی از زمینه‌هایی بود كه قصد داشت فقر را زدوده و عدالت را محقق كند.

لاریجانی در ادامه تصریح كرد: برخی سرمایه‌گذاری‌ها در داخل و خارج ضرورت ندارد مثلا اینكه 50 میلیارد در خارج سرمایه‌گذاری شود مهم است یا ایجاد كارخانه در مناطق محروم؟ باید قبول كنیم مسیری كه در مورد نفت و گاز طی می‌شود به نفع كشور نیست چرا كه سرمایه خودی به نفع نمی‌باشد.

وی افزود: سرمایه باید عامل تحرك باشد، سرمایه نفت، گاز و معادن باید عاملی برای تحرك باشد نه عامل توقف البته ما خوشحالیم كه صندوق توسعه ملی در مجمع تصویب شده اما باید توجه داشت كه اجرای آن بر عهده دولت است و مجلس هم باید بر آن نظارت داشته باشد.

رئیس ‌مجلس در پایان سخنان خود تاكید كرد كه فریب سخنان جهانی‌سازی را نباید خورد از این رو باید در برخی محصولات استراتژیك خودكفا شویم.


 

تبلیغات