تبلیغات

تبلیغات

انتقاد منتقد آمریکایی از آمریکا

مجموعه : جامعه و سیاست
انتقاد منتقد آمریکایی از آمریکا

چامسکی در مصاحبه با روزنامه السفیر اظهار داشت:‌ آمریکا جهان را به شیوه مافیا اداره می‌کند.

نوام چامسکی زبان‌شناس و متفکر آمریکایی، در گفت‌وگو با روزنامه‌ی السفیر به انتقاد از سیاستهای دمکراتها پرداخته است.

نحوه مدیریت و سیاست آمریکا را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

کسانی که جمهوری‌خواه میانه‌رو توصیف می‌شدند، امروز به دموکرات‌ تبدیل شده‌اند. نظام سیاسی آمریکا به دو حزب راست‌گرای افراطی و راست گرای میانه رو تقسیم شده است. استثناهایی نیز وجود دارد. حزب جمهوری خواه، حزب کارگران است. کارگران این افراد را دوست دارند، ولی افکار آنان که اقتصاد را ویران خواهد کرد، نخواهند پذیرفت.

جناح راست‌گرا بزرگترین حامی اسرائیل است و این یکی از منابع نظریه لابی صهیونیستی است. اموال و آراء یهودی به سوی دموکرات‌ها سرازیر می‌شود، ولی جمهوری‌خواهان از حامیان اسرائیل به شمار می‌روند. رسانه‌هایی مانند "وال استریت ژورنال" از بیشترین موسسات ویژه حامیان اسرائیل هستند. جامعه کارگری در آمریکا به شدت از اسرائیل حمایت می‌کند.

اگر مال و دارایی محرک سیاست‌های آمریکاست، آیا در این صورت اعراب میانه رو قوی‌تر نیستند؟

سیاست‌های آمریکا همواره از افراط گرایی رادیکال حمایت کرده است وعربستان علیه سازمان آزادیبخش فلسطین.

چرا آمریکا به شدت علیه ایران فعالیت می‌کند، در حالی که خود دو جنگ در عراق و افغانستان را مدیریت می‌کند؟

می‌خواهم بپرسم تهدید ایران چیست؟ اسناد نظامی در مارس منتشر شد که بررسی اوضاع جهانی و تهدیدات نظامی در آن مطرح شده بود. بندی نیز متعلق به ایران بود که در آن آمده است "ایران نفوذ نظامی ندارد و هزینه نظامی آن از دو درصد هزینه نظامی آمریکا تجاوز نمی‌کند". در این اسناد اعلام شد که ایران از اعمال زور ناتوان است و استراتژی نظامی آن به دفاع از مرزها محدود می‌شود و اگر به فکر سلاح هسته‌ای باشد، جهت بازدارندگی در قبال هرگونه حمله‌ای است. پس به دو دلیل ایران تا این اندازه خطرناک جلوه داده می‌شود؛ اول آنکه ایران تنها کشوری است که دستورات را اطاعت نمی‌کند، در حالیکه همگان دستورات را پیروی می‌کنند. بنابراین این امر غیرقابل قبول است. آمریکایی‌ها به همین دلیل کوبا را 50 سال نابود کردند. کوبا کسی ر تهدید نمی‌کرد، ولی از دستورات پیروی نمی‌کرد.

دومین مساله آن است که کسانی که اصول اصلی روابط بین المللی را هدایت می‌کنند، شبیه سران مافیا عمل می‌کنند. اعراب سرکشی را نمی‌پذیرند، عناصر کوچک باید اطاعت کنند.

هنگامیکه (آیت الله) سیستانی خواستار تظاهرات شد، هزاران تن به خیابان‌ها آمدند. آمریکایی‌ها می‌توانستند "شورشیان" را بکشند، اما از سیطره بر جمعیت ناتوان بودند

احتمال وقوع جنگ در منطقه را تا چه میزان ارزیابی می‌کنید؟

‌آمریکا برای جنگ آماده می‌شود. در کنفرانس بازنگری معاهده منع گسترش سلاح هسته‌ای، مصر به عنوان سخنگوی کشورهای جنبش عدم تعهد بار دیگر برای ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه فشار آورد. دولت آمریکا این طرح را شگفت آور توصیف کرد و کلینتون زمانبندی آن را نامناسب دانست.

نتانیاهو نیز با تکرار موضع واشنگتن گفت که همه ما برای این هدف متفق القول هستیم، ولی پس از آنکه به توافقنامه صلح فراگیر دست یابیم. این بدان معناست که آنها به مساله در اختیار داشتن سلاح هسته‌ای از سوی ایران اهمیت نمی‌دهند وگرنه برای ایجاد منطقه عاری از سلاح اقدام می‌کردند.

انتقاد منتقد آمریکایی از آمریکا

دلیل حمله به عراق را چه چیزی می‌دانید؟

اوباما عراق را ترک می‌کند، زیرا برای وی مشخص کرده‌اند که این کشور را ترک کند و وی برنامه‌های بوش را اجرا می‌کند. آمریکایی‌ها در عراق شکست خورده‌اند. واشنگتن تلاش کرد اجازه برگزاری انتخابات را ندهد، زیرا هرگونه مکانیسم دموکراتیک به معنای پیروزی جمعیت شناختی ایران است. هنگامیکه (آیت الله) سیستانی خواستار تظاهرات شد، هزاران تن به خیابان‌ها آمدند. آمریکایی‌ها می‌توانستند "شورشیان" را بکشند، اما از سیطره بر جمعیت ناتوان بودند.

این چنین قدم به قدم به عقب بازگشتند و سیاست روشن شد. در ژانویه 2008 کاخ سفید اعلام کرد که هیچ گونه توافقنامه درباره وضع نیروهای جنگی را نخواهد پذیرفت، مگر آنکه این توافقنامه اجازه ایجاد پایگاه دائم نظامی به آمریکا و حق اجرای عملیات نظامی را بدهد.

آیا احتمال بروز جنگ علیه ایران و لبنان جدی است؟

بعید است. ‌اسرائیلی‌ها تا اندازه زیادی بی‌خرد شده‌اند. اگر آنان اندکی خرد ورزی داشتند، اجازه ورود ما به کرانه باختری را می‌دادند. بی‌خردی قوی، بدتر از بی‌خردی ضعیف است، زیرا چنین فردی تنها به خود آسیب می‌رساند.

چه دلایلی را برای تبدیل شدن رژیم صهیونیستی به یک دولت دینی می‌دانید؟

‌به لحاظ جمعیت شناسی افراد متدین به سرعت افزایش می‌یابند. این افراد قدرتمند شده‌اند و بسیاری از آنان به ویژه در ارتش به آنچه خاخامها می‌گویند نه آنچه دولت می‌گوید متعهد هستند.

به اعتقاد شما راه حل موثر برای بحران فلسطین چیست؟

تغییر سیاست‌های آمریکا و پیوستن این کشور به دیگر کشورهای جهان برای تشکیل دو کشور.

تنظیم:س.آقازاده

 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات