تبلیغات

تبلیغات

سرخجه

مجموعه : پزشکی و سلامت
اطلاعات اولیه

توضیح كلی
سرخجه یك بیماری ویروسی خفیف مسری است . سرخجه می تواند باعث ایجاد ناهنجاری های مادرزادی وخیم در جنین های خانم های بارداری گردد كه در 4-3 ماه اول بارداری مبتلا به آن شده اند. این بیماری در همه سنین دیده می شود ولی در كودكان شایعتر است . واكسیناسیون علیه این بیماری باعث شده است تا تعداد موارد آن به طور قابل توجهی كاهش یابد.
علایم شایع
تب
درد و خشكی عضلانی ، به خصوص در گردن
خستگ
سردرد
بثورات قرمز بر روی سر و صورت و بدن پس از 2 یا 3 روز از شروع بیماری . این بثورات 1 یا 2 روز به طول می انجامد.
بزرگی غدد لنفاوی به خصوص در پشت گوش و در پشت و دو طرف گردن
درد مفاصل (بزرگسالان )
علل
این ویروس از طریق تماس فرد به فرد منتقل می گردد. دوره مسری بودن بیماری از یك هفته قبل از بروز بثورات تا یك هفته پس از محو شدن آنهاست .
عوامل افزایش دهنده خطر
آب و هوای بهاری كه در آن همه گیری های بیماری های ویروسی شایع است .
واكسیناسیون ناقص
زندگی در شرایط پرجمعیت
مدارس یا مهدكودك ها
ضعف دستگاه ایمنی ناشی از بیماری ها یا دارو
پیشگیری
– كودكان باید علیه سرخجه واكسینه شوند. این واكسیناسیون حدوداً در 15-12 ماهگی انجام شده و دوز یادآور آن در سنین 6-5 سالگی یا 15-11 سالگی تزریق می شود.
– خانم های غیرباردار در سنین تولید مثل باید علیه این بیماری واكسینه شوند مگر این كه قبلاً به آن مبتلا شده یا واكسن آن را دریافت كرده باشند. تا 3 ماه پس از انجام این واكسیناسیون باید از بارداری جلوگیری شود (اگر شما نمی دانید كه قبلاً به سرخجه مبتلا شده اید یا خیر پزشك شما یا مركز بهداشت محلی با درخواست یك آزمایش خون این مطلب را مشخص می كند).
– در افرادی كه در تماس با بیمار مبتلا به سرخجه بوده اند (به خصوص در خانم های باردار) اگر قبلاً مبتلا به آن نشده یا واكسن آن را دریافت نكرده باشند، گاماگلوبولین (پادتن ) باید تزریق شود. اگر گاماگلوبولین بدون تأخیر پس از تماس با بیمار مبتلا تزریق شود، ممكن است از بروز بیماری در فرد، پیشگیری كرده یا شدت آن را كاهش دهد.
– چنانچه فرد در اثر شرایطی مانند وجود سرطان ، مصرف فعلی كورتون یا داروهای ضد سرطان ، اشعه درمانی یا یك بیماری تبدار، دچار ضعف دستگاه ایمنی باشد نباید واكسیناسیون انجام شود.
عواقب موردانتظار
بیماری در كودكان در عرض یك هفته (مدت طولانی تر در بزرگسالان ) به طور خودبه خود بهبود می یابد. علایم بیماری معمولاً خفیف است .
عوارض احتمالی
سقط جنین یا ناهنجاری در جنین
انسفالیت
ترومبوسیتوپنی
آگرانولوسیتوز
درمان

اصول كلی
در مورد سرخجه به طور عادی نیازی به انجام آزمایش های تشخیصی نیست . با این حال وجود ویروس را می توان با كشت گلو، كشت خون ، كشت ادرار یا كشت مایع مغزی ـ نخاعی اثبات كرد.
معمولاً درمان خاصی برای این بیماری نیاز نیست . استراحت بیشتر از روزهای عادی (در صورت نیاز) و افزایش مصرف مایعات توصیه می شود.
خانم های بارداری كه در مواجهه با بیماری بوده اند (شامل تماس با فرد مبتلا تا یك هفته قبل ، در حین ، یا یك هفته پس از بروز بیماری ) باید بلافاصله با پزشك مسؤول مراقبت های پیش زایمانی در این باره مشورت نمایند.
داروها
برای ناراحتی خفیف ممكن است مصرف داروهای بدون نسخه نظیر استامینوفن كافی باشد. در افراد زیر 18 سال نباید از آسپیرین استفاده شود. در تحقیقات ارتباطی بین مصرف آسپیرین در كودكان در طی بیماری های ویروسی و بروز نشانگان رای (نوعی انسفالیت ) شناخته شده است .
فعالیت
با برطرف شدن تب میزان استراحت خود را افزایش دهید. سپس تا روز بعد از برطرف شدن بثورات پوستی فعالیت های خود را محدود كنید. تا یك هفته پس از ناپدید شدن بثورات از تماس با دیگران خودداری كنید.
رژیم غذایی
رژیم خاصی نیاز نیست .
در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید
اگر شما یا یكی از اعضای خانواده تان دارای علایم سرخجه باشید.
بروز موارد زیر در طی درمان :
ـ تب بالا
ـ قرمزی چشم
ـ سرفه یا كوتاهی نفس
ـ سردرد شدید، خواب آلودگی ، بیحالی یا تشنج
– بروز خونریزی غیرمعمول 4-1 هفته پس از بیماری (به صورت خونریزی لثه ، بینی ، رحم یا لكه های خونی پراكنده در سراسر پوست )

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات