تبلیغات

تبلیغات

عوامل عدم صعود ایران در افتتاحیه جام‌جهانی!

مجموعه : اخبار ورزشی
عوامل عدم صعود ایران در افتتاحیه جام‌جهانی!


جام‌جهانی 2006 شاهد حضور بزرگ‌ترین گروه خبری و رسانه‌ای تاریخ ایران در یك رویداد ورزشی بود و حدود 70 نفر از خبرنگاران در حوزه صداوسیما و روزنامه‌ها راهی آلمان شدند اما این بار كاروان خبرنگاران ایرانی حاضر در جام‌جهانی بسیار اندك خواهد بود.


تهران امروز نوشت؛ تنها دو روز به آغاز جام‌جهانی 2010 در آفریقای جنوبی باقی‌مانده و هنوز تلخی صعود نكردن تیم‌ملی ایران به این رقابت‌ها در كام بسیاری از هواداران باقی است. فوتبال ایران در فستیوال جام‌جهانی 2006 حضور پررنگی داشت و علاوه بر تیم‌ملی، افراد دیگری از جامعه خبرنگاران، پیشكسوتان، مربیان و البته هواداران نیز در آلمان حضور به هم رساندند اما در جام‌جهانی 2010 تنها یك نماینده از داوری در میادین ظاهر خواهد شد و از بازیكنان خبری نیست.

با این حال شماری از مدیران ورزشی و بعضی از مدیران و مربیان باشگاه‌ها قصد دارند از روی سكوها یا جایگاه ویژه این رقابت‌ها را دنبال كنند. دیدن نام شماری از چهره‌های ورزشی ایران در میان مسافران احتمالی آفریقای جنوبی جالب و گاهی بسیار عجیب است.

در اینكه جام‌جهانی عصاره و چكیده فوتبال جهان است و تماشای رقابت‌های آن از نزدیك برای خبرگان و مدیران فوتبال آموزنده خواهد بود شكی نیست. شاید به همین دلیل است كه تعدادی از چهره‌های فوتبال و ورزش حاضر شده‌اند رنج سفر به جنوبی‌ترین نقطه آفریقا را به جان خریده و عازم این رقابت‌ها هستند. البته درباره اینكه این سفرها با هزینه شخصی است یا به دوش فوتبال دولتی اطلاع دقیقی در دست نیست.

مسافران فدراسیونی

در فهرست مسافران ایرانی جام‌جهانی 2010 نام شماری از مدیران ارشد فدراسیون فوتبال دیده می‌شود. علی كفاشیان رئیس خندان فدراسیون فوتبال كه حتما دارای جایگاه ویژه‌ای در ورزشگاه‌های آفریقای جنوبی است و از او دعوت به عمل آمده است. به غیر از كفاشیان نیز شنیده شده كه مهدی محمدنبی دبیر فدراسیون، عباس ترابیان رئیس كمیته فوتسال و سرپرست كمیته بین‌الملل، فریدون معینی رئیس كمیته جوانان و اكبر محمدی سرمربی تیم‌ملی نوجوانان نیز در فهرست نمایندگان فدراسیون هستند.

افشین قطبی، سرمربی تیم‌ملی هم كه هم‌اكنون در هلند به سر می‌برد خود را به جام‌جهانی خواهد رساند تا كره‌شمالی، كره‌جنوبی، استرالیا و ژاپن را از زاویه‌ای دیگر تحلیل كند.
البته مشخص نیست كه چرا غلام پیروانی و علی دوستی مربیان تیم‌های امید و جوانان راهی آفریقای جنوبی نمی‌‌شوند.

نكته جالب در مورد فدراسیونی‌ها این است كه جز علی كفاشیان كه ظاهرا اقامت كوتاهی در آفریقای جنوبی دارد بقیه تا فینال مهمان جیب فدراسیون و بعد آفریقایی‌ها هستند. البته شنیده شده كه یكی، دو نفر از اعضای سازمان لیگ نیز راهی آفریقای جنوبی خواهند شد، حال آنكه این عده به چه منظوری به جام‌جهانی اعزام می‌شوند به درستی مشخص نیست. فدراسیون فوتبال كه از بودجه اندك و هزینه‌های بسیار می‌نالد و هنوز پاداش تیم‌هایش را نداده ظاهرا در تامین مخارج جام‌جهانی مشكل خاصی ندارد.

مدیران المپیكی

فهرست مدیران ورزشی اعزامی به جام‌جهانی تنها به فدراسیون فوتبال محدود نمی‌شود. آفریقایی‌ها از كمیته ملی المپیك و سازمان تربیت‌بدنی ایران نیز مهمان دارند. طبق شنیده‌ها علی سعیدلو، رئیس و حمید قاسمی مدیركل ارتباطات سازمان نیز راهی جام‌جهانی هستند و باید در این راه محمد علی‌آبادی و بهرام افشارزاده را نیز همراهی كنند. جالب‌تر آنكه قرار است محمد آخوندی مدیر پیشین روابط عمومی سازمان نیز در این مسابقات همراه رئیس سابقش باشد.

حضور محمد علی‌آبادی در جام‌جهانی 2006 با حواشی بسیاری همراه و مجادلات او و محمد دادكان سوژه بسیاری از رسانه‌ها شد. این بار اما نه تیم‌ملی ایران در جام‌جهانی بازی دارد و نه محمد دادكانی هست كه علی‌آبادی را از اتوبوس حامل بازیكنان تیم‌ملی پیاده كند. البته هنوز در مورد سفر این گروه به جام‌جهانی خبر قطعی منتشر نشده و ظاهرا هنوز ویزای آفریقای جنوبی در پاسپورت این گروه از مدیران نقش نبسته است اما به هر حال آنها متقاضی سفر به جام‌جهانی بوده‌اند.

علی‌آبادی: درگیر بودجه بازی‌های آسیایی‏ام و جام جهانی نمی‏روم

رییس كمیته ملی المپیك گفت: درگیر تامین بودجه بازی‌های آسیایی گوانگجو هستم و به جام جهانی نمی‌روم.

محمدعلی‌آبادی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این كه به جام جهانی نمی‌روم، اظهار كرد: در حال حاضر درگیر تامین بودجه بازی‌های آسیایی گوانگجو هستم؛ همچنین قرار است با "عزیزی" معاون رییس جمهوری جلساتی را در این زمینه داشته باشم به جام جهانی نمی‌روم.

گروه مربیان

طبیعتا جام‌جهانی برای مربیان فوتبال بهره‌های وافری از نظر آشنایی با سیستم‌ها و سبك‌های روز دنیا خواهد داشت و بیش از بقیه مربیان حق دارند كه در این رقابت‌ها شاهد و ناظر بازی‌ها باشند. اینطور كه پیداست بعضی از مربیان به هزینه شخصی و عده‌ای نیز با كمك باشگاه‌های خود قصد سفر به جام‌جهانی را دارند.

علی دایی، سرمربی پرسپولیس كه در جام‌جهانی قبل به عنوان كاپیتان تیم‌ملی ایران ظاهر شده بود این بار به عنوان عضو كمیته جوانان فیفا در افتتاحیه مسابقات حضور خواهد یافت و پس از آن نیز به عنوان سرمربی پرسپولیس به كسب تجربه و دانش‌ روز فوتبال دنیا مبادرت خواهد ورزید. دایی تنها سه روز مهمان فیفاست و بعد مهمان جیب خود خواهد بود. ظاهرا حبیب كاشانی سرپرست باشگاه پرسپولیس نیز همسفر دایی است تا در صورت پیدا كردن یك استعداد قابل توجه همانجا فرم قرارداد را جلوی بازیكن مورد نظر بگذارد!

حضور محمود یاوری مربی كهنسال ایران در جام‌جهانی نیز نشان دهنده عطش سیری‌ناپذیر جناب سرهنگ در یادگیری دانش روز فوتبال است. محمود یاوری احتمالا پیر مربیان حاضر در جام‌جهانی 2010 خواهد بود.

شنیده می‌شود كه رسول كربكندی، حمید استیلی، مجید جلالی، اصغر مدیرروستا و افشین پیروانی نیز تقاضای صدور روادید آفریقای جنوبی را كرده‌اند و می‌خواهند بخشی از رقابت‌ها را از نزدیك مشاهده كنند. كاظم اولیایی، مدیرعامل پیشین باشگاه پاس همدان نیز با این كه در حال حاضر هیچ سمتی در بدنه فوتبال ندارد اما درخواست سفر به آفریقای جنوبی را كرده است.

رسانه‌ها

جام‌جهانی 2006 شاهد حضور بزرگ‌ترین گروه خبری و رسانه‌ای تاریخ ایران در یك رویداد ورزشی بود و حدود 70 نفر از خبرنگاران در حوزه صداوسیما و روزنامه‌ها راهی آلمان شدند اما این بار كاروان خبرنگاران ایرانی حاضر در جام‌جهانی بسیار اندك خواهد بود.

شنیده می‌شود كه جز یكی، دو روزنامه دولتی، هیچ رسانه‌ای توان اعزام خبرنگار را به آفریقای جنوبی نداشته و بیش از سه، چهار نفر از خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها راهی این رقابت‌ها نخواهند شد. از صداوسیما نیز هیچ یك از گزارشگران راهی آفریقای جنوبی نخواهند شد و صدای گرم آنها از استودیو برای بینندگان پخش خواهد شد. جام‌جهانی از دو روز دیگر آغاز می‌شود و برای هواداران هنوز حسرت صعود نكردن تیم‌ملی ایران تازه است. به آقایان فدراسیونی خوش بگذرد!

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات