تبلیغات

تبلیغات

گوگل پرونده 150 ساله را بست

مجموعه : دنیای آنلاین
گوگل پرونده 150 ساله را بست

جام جم آنلاین: کشف نامه ای مسروقه از رنه دکارت اندیشمند قرن 17 میلادی و بازگرداندن آن به فرانسه ، داستانی پلیسی با شرکت موتور جستجوی گوگل و کنتی ایتالیایی به نام گوگلیلمو لیبری را به پایان رساند.
 

به گزارش AFP ، «اریک – یان باس» پژوهشگر دکارتی اهل هلند که این نامه ربوده شده را با کمک موتور جستجوی گوگل یافته است پیش از تحویل دادن نامه به مالکان اصلی اش گفت:«کمی از نتیجه ارزشمندی که یک جستجوی ساده شبانه و خانگی در کامپیوتر کوچکی در گوشه اتاقم می تواند به بار بیاورد، شگفت زده شده ام».

این نامه که توسط فیلسوف فرانسوی «رنه دکارت» در سال 1641 نگاشته شده بود در حدود 150 سال پیش به سرقت رفته بود و بخشی از مجموعه اسناد ارزشمندی به شمار می رفت که توسط کنتی ایتالیایی به نام گوگلیلمو لیبری به سرقت رفته بود. گفته می شود «لیبری» استاد ریاضی قرن 19 میلادی در فرانسه که اتهام جستجو در مقالات بایگانی شده را نیز یدک می کشید، هزاران نسخه نامه و سند را ربوده و به مجموعه داران و کتاب فروشان فروخته است.

«باس» این نامه ارزشمند را با تایپ واژه های «نامه خطی» و «دکارت» در موتور جستجوی گوگل در یکی از نیمه شب های ماه ژانویه ردیابی کرد. ارزش این نامه تنها به این خاطر نیست که دکارت آن را با دست خط خود نگاشته است بلکه به این خاطر است که این نامه خطاب به «مارین مرسن» نوشته شده ، فردی که ویرایش نوشته های وی را به عهده داشته و علاوه بر همه اینها، این نامه محتوی مفاهیم فوق العاده ای است.

دکارت خالق جمله مشهور «فکر می کنم ، پس هستم» ، در این نامه به تشریح کتاب در دست انتشار «تامل اندیشمندانه درباره فلسفه اولین» پرداخته و به تغییراتی که باید در متن آن به وجود آید اشاره کرده است.

این نامه در مجموعه اسناد کالج هاورفورد در ایالات متحده نگهداری می شد و مدیریت این کالج اطلاعی از دزدی بودن آن نداشت تا زمانی که «باس» آنها را از این واقعیت آگاه کرد. پس از آن مدیر این کالج تصمیم به بازگرداندن این مدرک تاریخی به یکی از قدیمی ترین کتابخانه های فرانسه در Institut de France، جایی که نامه از آن به سرقت رفته بود گرفت و این موسسه فرانسوی نیز در ازای این حرکت هدیه 15 هزار یورویی را به این کالج آمریکایی اهدا کرد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات