تبلیغات

تبلیغات

مكیدن شست

مجموعه : پزشکی و سلامت
اطلاعات اولیه

توضیح كلی
مكیدن شست عبارت است از قراردادن انگشت دست بر سقف دهان در پشت دندان ها و مكیدن آن با لب ها و دندان های بسته . مكیدن شست ، شایع است و یك رفتار و نه اختلال به شمار می رود. كودكان هر دو جنس و حداكثر 12 ساله را مبتلا می كند ولی در كودكان كم سن شایع تر است .
علایم شایع
میكدن شست (بیشتر قبل از به خواب رفتن ، هنگام تماشای تلویزیون یا هنگام گرسنگی ، بیماری یا خستگی رخ دهد).
علل
مكیدن شست یكی از اولین اعمال هماهنگی است كه یك شیرخوار می تواند انجام دهد و به رضایت برسد. مكیدن شست اگر بعد از شیرخواری (به ویژه تا سال های پیش دبستانی ) ادامه یابد، ممكن است حاكی از یك اختلال وضعیتی باشد.
عوامل افزایش دهنده خطر
اضافه شدن یك نوزاد جدید به خانواده
احساس قطع علاقه یا توجه والدین توسط شیرخوار
پیشگیری
مكیدن شست طبیعی است و آسیب خطرناكی ایجاد نمی كنند تا این كه دندان های دایمی در 7-6 سالگی شروع به درآمدن بكنند. بیشتر كودكان تا این سن این عادت را ترك می كنند. در غیر این صورت ، والدین باید با كودك كار كنند تا به خاطر ظاهر و سلامت دندان ها این عادت را تغییر دهد.
در صورت تمایل در اوایل شیرخواری سایر مكانیسم های تسكین بخش از جمله گهواره را فراهم كنید.
عواقب مورد انتظار
در بیشتر موارد این عادت خود به خود از بین می رود به خصوص اگر تبدیل به مسأله ای بین والدین و كودك نشده باشد.
عوارض احتمالی
جلو آمدن دندان های پیش . مكیدن شست ممكن است چنان فشاری به دندان های پیش وارد كند كه سرانجام آنها را به جلو براند.
درمان

اصول كلی
معمولاً هیچ درمانی یا فعالیتی لازم نیست . روش های چون تنبیه ، شرمسار كردن و یادآوری معمولاً ارزشی ندارند. سایر روش ها نیز به ویژه موفقیت آمیز نیستند (دستكش های یك سره ، مواد برنزه برروی شست ، اسپلینت آرنج و غیره ) و ممكن است صدمه دیگری وارد كنند. در مورد كودك بالای 6 یا 7 سال كه انگشت خود را می مكد:
به كودك توجه بیشتری كنید. ببینید آیا تعارض ها یا موقعیت های اضطراب زا مكیدن را تحریك می كنند یا خیر. به كودك كمك كنید تا راه حل های دیگری برای استرس بیابد.
اگر كودك تصمیم بگیرد كه سعی به توقف مكیدن كند، به او كمك كنید تا به این هدف برسد. برای هرگونه پیشرفتی به سمت هدف ، جایزه بدهید. جایزه یك رشوه محسوب نمی شود بلكه چیزی است كه با تلاش حاصل می گردد.
روان درمانی یا مشاوره (تنها در صورت مكیدن شست به مدت طولانی یا بیش از حد)
داروها
معمولاً برای این اختلال دارویی لازم نیست .
فعالیت
محدودیتی وجود ندارد.
رژیم غذایی
رژیم غذایی خاصی ندارد.
در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید
اگر كودك دوست دارد ترك كند و تلاش در جهت اصلاح رفتار (پاداش برای پیشرفت ) مشكل را حل نكرده باشد، از دندانپزشك خود نیز كمك بخواهید. دندانپزشك ممكن است یك دستگاه تمرین دهنده را در دهان كودك نصب كند تا نگذارد شست ، سقف دهان را لمس كند.
اگر كودك نتواند دستگاه تمرین دهنده را تحمل كند یا این دستگاه بیفتد.
اگر علی رغم درمان ، رفتار مكیدن ظرف 6 ماه كاهش نیابد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز


تبلیغات