تبلیغات

تبلیغات

سازمان خدمات هلیکوپتری (ساخه)

مجموعه : دانش و فناوری
سازمان خدمات هلیکوپتری (ساخه)

 

خدمات هلیکوپتری تا پیش از انقلاب از طریق دو شرکت هلیکوپتر سرویس (سال تأسیس؛ 1344) و هلیکوپتر ایران (که در آغاز شرکت هلی تاکسی بود، سال تأسیس: 1344) که هر یک دارای پیشینه ای بیش از 19 سال در ارائه خدمات پروازی در داخل کشور بودند، انجام می گرفت؛ در ضمن از تخصص 320 نفر نیروی انسانی خارجی و حدود 300 نفر نیروی ستادی ایرانی و در اختیار داشتن بیش از 40 فروند هلیکوپتر سبک و متوسط و سنگین براساس استانداردهای بین المللی هواپیمایی استفاده می شد. پس از نیروزی انقلاب اسلامی، سهامداران خارجی شرکت با تاراج تعدادی از وسایل پرنده و قطعات گرانبها، شرکت ها را تقریباً در حالت نیمه تعطیل رها کرده و از کشور خارج گردیدند.

به منظور راه اندازی و ادامه فعالیت شرکت های یاد شده که مورد نیاز سازمان ها و ارگان های دولتی به ویژه شرکت های نفتی کشور بود، شورای انقلاب اسلامی در تیر ماه 1359 برابر مصوبه، شرکت های مورد بحث را ملی، و با نام سازمان خدمات هلیکوپتری (ساخه)، تحت تابعیت وزارت دفاع  قرارداد تا راه اندازی شوند. سازمان تشکیل شده به همت و یاری کارشناسان ایرانی به جای مانده شرکت ها و با به کارگیری تعداد محدودی از خلبانان نیروهای نظامی، فعالیت خود را با بازسازی و راه اندازی تعدادی از هلیکوپترهای به جای مانده و با استفاده و رعایت استانداردهای بین المللی هواپیما یی شروع و در مدت زمان کوتاهی نیاز سازمان های دولتی را برآورده و آن ها را زیر پوشش خدمات پروازی خود قرار داد.

در فرصت های بعدی  با بررسی های انجام شده مشخص گردید که بهترین جایگاه سازمان در وزارت راه، در کنار سایر سازمان های هواپیمایی کشوری می باشد؛ در این راستا لایحه ای تنظیم و تقدیم مجلس شورای اسلامی گردید تا سازمان به وزارت راه منتقل شود. ولی براساس درخواست وزارت نفت از مجلس شورای اسلامی که استفاده کننده اصلی خدمات پروازی سازمان بود، سازمان خدمات هلیکوپتری به موجب مصوبه مجلس در فروردین ماه 1365 از وزارت دفاع جدا شده و به وزارت نفت ملحق گردید تا به صورت یک سازمان مستقل دولتی تحت نظر آن وزارتخانه فعالیت نماید. بی درنگ اساسنامه سازمان تهیه و برای تصویب تقدیم هیات دولت گردید، آن هیاته در تاریخ ششم آذر ماه 1367 اساسنامه سازمان را تصویب و ابلاغ نمود.

به طور کلی موضوع و هدف و زمینه های فعالیتی سازمان با عنایت به اساسنامه مصوب آن به طور خلاصه عبارت است از:

سازمان خدمات هلیکوپتری (ساخه)

وضعیت حقوقی سازمان: سازمان خدمات هلیکوپتری یک شرکت دولتی وابسته به وزارت نفت می باشد.

موضوع و هدف سازمان: ارائه خدمات هلیکوپتری به تمامی ارگان های نیازمند، انجام تمامی امور تعمیراتی و آموزش مورد نیاز در این رشته و هر گونه عملیات مرتبط با حمل و نقل هلیکوپتری و سایر فعالیت های مجاز مربوط در داخل و خارج از کشور.

ارگان سازمان: بالاترین رکن سازمان، مجمع عمومی آن مرکب از پنج وزیر دولت جمهوری اسلامی ایران به شرح: وزیر نفت که ریاست مجمع را عهده دار است، و وزرای راه و ترابری، پست و تلگراف و تلفن، معادن و فلزات و امور اقتصادی و دارایی بوده و هیئت مدیره ای متشکل از پنج عضو اصلی و دو عضو علی البدل و یک بازرس می باشد.

سازمان خدمات هلیکوپتری از خدمات هلیکوپترهای سبک و متوسط زیر بهره می گیرد:

1- هلیکوپتر الوئت- 3 (گنجشک) ساخت فرانسه،  7 نفره

2- هلیکوپترلاما(ساخت فرانسه)،    5 نفره

3- هلیکوپتر پوما(Puma) ساخت فرانسه،   17 نفره

4- هلیکوپتر اکوروی (Ecureuille سنجاب) ساخت فرانسه،  7 نفره

5- هلیکوپتر بل- 205، ساخت آمریکا و ایتالیا،  15 نفره

6- هلیکوپتر بل- 212، ساخت آمریکا و ایتالیا،  15 نفره

7- هلیکوپتر بل- 412، ساخت آمریکا و ایتالیا،  15 نفره

سازمان دارای انواع فعالیت های پروازی شامل پروازهای ویژه خشکی، ویژه دریایی و دریا- خشکی می باشد.

 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات