تبلیغات

تبلیغات

اظهارات رئیس‌جمهور راجع به طرح‌های مربوط به حجاب

مجموعه : جامعه و سیاست
اظهارات رئیس‌جمهور راجع به طرح‌های مربوط به حجاب

 
محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور ضمن اعلام مخالفت با برخی طرح‌های مربوط به حجاب و عفاف در جامعه، اظهار داشت: امیدوارم این برخوردها در جامعه وجود نداشته باشد و نیازی هم به تذكر جدی من نباشد.
محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با مردم كه از شبكه اول سیما پخش شد، در پاسخ به اظهارات مرتضی حیدری مجری این برنامه مبنی بر اینكه كه در موضوعاتی نظیر حجاب و عفاف بعضا زنان متهم ردیف اول هستند و اكنون شاهد مباحثی نظیر گشت نسبت یا برخورد با دو تار و موی زنان در خیابان‌های با جریمه‌های نقدی هستیم، اظهار داشت: این موارد هیچ ربطی به دولت ندارد و دولت واقعا در آنها هیچ دخالتی ندارد و ما این موارد را توهین می‌دانیم كه از یك زن و مرد در خیابان سؤال شود كه چه نسبتی با هم دارید.
وی با بیان اینكه هیچ كس حق ندارد در این موارد از مردم سؤال كند افزود: اما این طور نیست كه ما نابسامانی‌های اجتماعی را در جامعه نمی‌بینیم و یا به دنبال اصلاح آن نیستیم، بلكه تأكید می‌كنم كه این روش برای حل این مشكل درست نیست.
رئیس‌جمهور با بیان اینكه ما این‌گونه برخوردها را اساسا قبول نداریم گفت: تا جایی كه بتوانیم با این موارد برخورد می‌كنیم و آن را كنترل خواهیم كرد. این نگاه دولت است. اما برخی تا اسم زن به میان می‌آید ناراحت می‌شوند كه این افراد باید خود را اصلاح كنند.
احمدی‌نژاد با بیان اینكه خداوند در تمام هستی چند زن را قرار داده كه همه باید به آنها افتخار كنند، اضافه كرد: حضرت زهرا(س) یكی از این بانوان بزرگ است كه پیامبر(ص)، علی (ع) و تمام هستی برای وی خلق شده است.
وی با بیان اینكه در نابسامانی‌های اخلاقی همه موثر هستند یادآور شد: این طور نیست كه در این زمینه تنها نگاه به زنان باشد، این اندیشه غلطی است كه در ذهن عده‌ای وجود دارد و باید آن را اصلاح كنیم.
رئیس‌جمهور در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به فرمایشات امام خمینی (ره) در خصوص اصلاح نوع نگاه‌ها گفت: این طور نیست كه تمام اعمال خانم‌ها در جامعه مورد تائید باشد اما نباید مبانی نگاه را این قرار داد كه زن مركز مشكلات اخلاقی در جامعه است.
احمدی نژاد با بیان اینكه اعتقاد دارم هر جا كه زن‌ها به صورت انبوه و اجتماعی وارد شده‌اند، در آنجا كارها سالم‌تر و اخلاقی‌ تر پیگیری شده است،‌ یادآور شد: نمونه‌های این مسئله را همه ما در جامعه می‌بینیم كه حضور بانوان در هر جمعی شرایط را عوض می‌كند و مردان نیز شان حضور بانوان را رعایت می‌كنند.
وی با بیان اینكه بانوان در جامعه اصولا نقش فرهنگی دارند خاطرنشان كرد: عده‌ای در ذهن خود نگاه‌های غیر از این دارند و در هر دوره‌ای می‌خواهند جنجال به پا كنند كه ما این نوع نگاه را قبول نداریم و به صراحت اعلام می‌كنم كه ما این نوع نگاه را از اساس قبول نداریم.
رئیس جمهور همچنین اضافه كرد: اما اگر عده‌ای می‌خواهند به صورت سازمان یافته مشكلات اخلاقی در جامعه گسترش دهند هرگز از آنها چشم پوشی نخواهیم كرد و مسئولین مربوطه آنها را شناسایی خواهند كرد تا برخورد لازم با آنها انجام شود.
احمدی نژاد با بیان اینكه نوع برخورد‌ها با مردم عادی باید انسانی و فرهنگی باشد تصریح كرد: برخی به امر به معروف اشاره می‌كنند كه حرف درستی است اما قبل از آن باید یك پدیده‌ای در جامعه معروف شود كه عموم جامعه آن را كار خوبی بدانند.
وی اضافه كرد: در این شرایط می‌توان به مردم گفت كه این كار، كار خوبی است و شما هم آن را رعایت كنید.
رئیس جمهور با تاكید بر اینكه ارزش‌های انسانی با فشار منتقل نمی‌شوند، اظهار داشت: ارزش‌های انسانی تنها با محبت منتقل می‌شوند اما اگر فردی اصرار داشته باشد كه به صورت سازمان یافته و شبكه‌ای با ارتباط با بیگانه یك نمایش تخریبی در جامعه بدهد و ذهن جوانان را مخدوش كند با آن برخورد خواهد شد.
احمدی‌نژاد در پاسخ به این سؤال كه آیا به نظر شما همه این حركات سازمان یافته است و درست است كه از تمام ماشین‌های عكس گرفته شود و روی آنها تابلو قرار دهند؟ گفت: هیچ كس نباید بدون حكم قاضی كسی را محاكمه كند. یعنی اگر عكس فردی در روزنامه به عنوان متخلف چاپ شود، ‌آن را مجازات كرده‌اید و اگر كسی را متوقف كنید و تابلویی روی ماشین وی قرار دهید و از آن عكس بگیرد یعنی آن را مجازات كرده‌اید.
وی با بیان اینكه هیچ كس حق ندارد بدون حكم قاضی فردی را مجازات كند اضافه كرد: این كار فقط زمانی ممكن است قانون اجازه آن را به ما بدهد. مثلا افسر راهنمایی و رانندگی می‌تواند این كار را انجام دهد كه البته در این شرایط نیز حق فرد مجازات شونده برای شكایت محفوظ است.
رئیس جمهور با بیان اینكه در مسائل اجتماعی درست نیست كه فردی خودش تخلفت را شناسایی كند و مجازات نیز در همانجا اعمال شود یادآور شد: امیدوارم این برخوردها در جامعه وجود نداشته باشد و نیازی به تذكر جدی من نداشته باشید چون این موارد در شان جامعه ما نیست.
احمدی نژاد همچنین خاطرنشان كرد: اگر یك پدیده‌ای در جامعه به وجود می‌آید باید آن را ریشه یابی كنیم تا با روشی عالمانه و انسانی آن را اصلاح كنیم، بنده احمدی‌نژاد به یك گناه جزئی هم راضی نیستم چه رسد به گناه‌های بزرگتر‌، اما روش كار با عموم مردم متفاوت خواهد بود چون عموم مردم یك برایند دیگری دارند و ممكن است نظرات دیگری داشته باشند و یا اینكه در برخی موارد آگاه نباشند.
وی در ادامه با اشاره به كتاب حجاب شهید مطهری كه در اوج مشكلات انقلاب منتشر شده بود اظهار داشت: شهید مطهری در این كتاب موضوع حجاب را به طور كامل باز كردند و حد و حدود آن را مشخص كردند.
رئیس جمهور با بیان اینكه در مسائل اجتماعی نمی‌توان كار را به دست یك فرد سپرد كه خودش همه مراحل آن را انجام دهد، تصریح كرد: جامعه اسلامی این روش را نمی‌پذیرد. مثلا فردی با مقام معظم رهبری ملاقات می‌كند اما زمانی كه با همان هیبت بیرون می‌آید تذكر می‌گیرد. در حالی كه رهبری پذیرفته اند كه با او صحبت كنند.
احمدی نژاد با بیان اینكه در این زمینه باید كار دوستانه و انسانی انجام داد، گفت: اگر كسی هم از روی دلسوزی كاری انجام می‌دهد باید بداند كه محال است شخصیت فردی را تخریب كنید و او نیز توصیه شما را بپذیرد.
وی با بیان اینكه در این زمینه مشكل خلاء مشكلات تولیدات فرهنگی در جامعه داریم تصریح كرد: امروز باید با ادبیات امروز با نسل جوان صحبت كنیم و مفاهیم اسلام و انقلاب را با بیان امروز به آنها منتقل كنیم.
رئیس جمهور با بیان اینكه دولت بخشی از امور فرهنگی جامعه را مدیریت می‌كند،‌یادآور شد: دولت در فضای عمومی دانشگاه‌ها و مدارس برنامه‌هایی را دنبال می‌كند كه نتیجه آن افزایش احساس خود باوری در جامعه است كه قابل مقایسه با گذشته نیست.
احمدی نژاد با اشاره به فعالیت نهادهای مختلف فرهنگی از جمله حوزه‌های علمیه و صدا و سیما تصریح كرد: اداره این نهاد‌ها در اختیار دولت نیست و آنها نیز مسئولیت‌های خاصی در این زمینه دارند.
رئیس جمهور با بیان اینكه دولت در این زمینه پشتیبانی‌های لازم را انجام خواهد داد، گفت: درست نیست كه انتظار داشته باشیم دولت خودش تولید فكر كند و آن را نیز به عرصه عمل بكشاند، با توجه به برخی محدودیت‌ها این مسئله عملی نیست.
احمدی‌نژاد با بیان اینكه دولت در بحث‌های كلان این موضوع وارد شده است افزود: سایر بخش‌ها باید به این مسئله وارد شوند و با آن همراهی كنند. یعنی لازم است كه مثلا سیاست‌های صدا و سیما با دولت در این زمینه همراه و همگام باشد.
وی با بیان اینكه شورای عالی انقلاب فرهنگی تلاش می‌كنند هماهنگی لازم بین نهادهای مختلف را ایجاد كند خاطرنشان كرد: در كشور تعدد نهادهای فرهنگی وجود دارد كه هر كدام از این نهادها احساس استقلال و استغنا می‌كنند كه این مسئله كار را برای دولت اندكی مشكل كرده است.
رئیس‌جمهور همچنین یادآور شد: همانطور كه این ملت در طول تاریخ ارزش‌های خود را حفظ كرده است باید حافظ فرهنگ خود نیز باشند، یعنی پدر و مادر باید برای فرهنگ فرزند خود احساس مسئولیت كنند.
 

تبلیغات