تبلیغات

تبلیغات

شگفتی دیگری از مایكروسافت

مجموعه : دنیای آنلاین
شگفتی دیگری از مایكروسافت
جام جم آنلاین: بدون تردید دنیای فناوری، دنیای پرهیجان و پررمز و رازی است. هر دقیقه خبر جدیدی از فناوری و دنیای كامپیوتر منتشر می‌شود و هر روز محصول جدیدی از شركت‌های بزرگ و پیشرفته‌ای كه از گذشته‌های دور در عرصه فناوری پیشگام بوده‌اند، رونمایی می‌شود كه موجب شگفتی همه می شود.

در عصری كه ابعاد كامپیوترهای شخصی در مقایسه با گذشته هر روز كوچك‌تر می‌شود تا امكان جابه‌جایی و نقل و انتقال آن برای كاربر فراهم شود، به نظر می‌رسید مایكروسافت با رونمایی از محصول جدید خود به نام سورفیس یا «سطح» قدم در یك سیر قهقرایی برای بازگشت به گذشته‌های دور گذشته است؛ در حالی كه مدیران مایكروسافت كه در دنیا به عنوان غول نرم‌افزاری جهان معروف شده است، بر این باور بودند كه می‌توانند با معرفی محصول جدید خود با آمادگی بیشتری در مقابل رقبای خود در این عرصه خودنمایی كنند.

 

درست 3 سال از معرفی محصول جدید مایكروسافت موسوم به سطح یا همان سورفیس (SURFACE)‌ می‌گذرد. این كامپیوتر شبیه به یك میز است كه از طریق تماس دست یا اشیایی كه به آنها باركدهای ویژه‌ای داده شده است، كار می‌كند. شاید بتوان این طور گفت كه این كامپیوتر در واقع كامپیوتری شخصی مجهز به سیستم عامل ویندوز ویستاست كه درون یك جعبه شفاف و شیشه‌ای قرار گرفته و سطح فوقانی آن را یك صفحه چند لمسی 30 اینچی پوشانیده است. یكی از ویژگی‌های منحصر به فرد سورفیس چندلمسی بودن آن است كه آن را از صفحات لمسی متمایز می‌سازد. صفحات چند لمسی یا به اصطلاح مولتی تاچ فراتر از صفحات تاچ یا لمسی عمل می‌كنند. به عبارت دیگر، این صفحات این قابلیت را دارند كه در یك زمان واحد چند قسمت مختلف صفحه می‌تواند دستورات متفاوتی را دریافت و اجرا كند و به این ترتیب به بیش از یك تماس به طور همزمان واكنش نشان دهد. این كامپیوترها به ماوس و صفحه كلید معمولی شبیه به آنچه در كامپیوترهای معمولی می‌بینیم، نیازی ندارند و كاربران می‌توانند به جای این كه از صفحه كلید برای ارسال فرمان استفاده كنند، از حركت انگشتان خود روی صفحه لمسی این كامپیوترها استفاده كرده براحتی برنامه مورد نظرشان را اجرا سازند. بی‌شك سورفیس آنچه را كه به عنوان كامپیوتر در سال‌های گذشته در ذهن كاربران نقش بسته است، به طور كلی متحول خواهد ساخت. ایده اولیه ساخت سورفیس نخستین بار در سال 2001 میلادی توسط استیون تابیچه از متخصصان بخش سخت‌افزاری مایكروسافت و اندی ویلسون از كارشناسان مركز تحقیقات این شركت مطرح شد و پس از این كه اجرای این ایده در سال 2003 میلادی مورد تایید بیل گیتس قرار گرفت، پس از ساخته شدن 85 نمونه آزمایشی در این كامپیوترها، سرانجام سال 2005 سخت‌افزار نهایی آن طراحی و ساخته شد. اما نخستین بار مایكروسافت در 30 می 2007 از این محصول جدید خود رونمایی كرد. عملكرد این كامپیوتر مبتنی بر تركیب جالبی از نرم‌افزار و سخت‌افزار است و صفحه نمایشگر چند لمسی آن حتی توانایی پاسخ همزمان به 52 تماس لمسی با سطح صفحه را نیز دارد. این صفحه نمایشگر چندلمسی نه تنها انجام وظایف ماوس و صفحه كلید كامپیوترهای معمولی را بر عهده دارد بلكه می‌تواند هر وسیله‌ای را كه روی سطح آن قرار گیرد نیز شناسایی كند و محل قرارگیری آن را نشان دهد و جالب این كه كاربران در هر طرف این میز كامپیوتری قرار گیرند، می‌توانند از آن استفاده كنند و جهت تعریف شده‌ای برای آن وجود ندارد. به گفته مدیران مایكروسافت، سورفیس اساسا برای اماكن عمومی مانند هتل‌ها، رستوران‌ها، فرودگاه‌ها و فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای طراحی شده است كه براساس برآوردهای انجام شده قیمت نهایی آن 5 تا 10 هزار دلار خواهد بود.

میزی از جنس رایانه برای تعامل با دوستان

بسیاری از كاربران بر این باورند با این‌كه مایكروسافت تاكنون تنها در زمینه ساخت نرم‌افزارهای رایانه‌ای پیشگام بوده، اما با برخی محصول جدید خود كه تركیب شگفت‌انگیزی از یك مجموعه نرم‌افزاری و سخت‌افزاری است، می‌تواند انقلاب عظیمی را در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به راه اندازد و محصولی را به بازار عرضه كند كه در مقایسه با دیگر محصولات دنیای فناوری و اطلاعات متفاوت كامپیوترهای سورفیس كجا و كامپیوترهای شخصی رومیزی و لپ‌تاپ‌ها كجا. سورفیس یا سطح نخستین كامپیوتری است كه كار كردن با آن برای كاربر بسیار آسان بوده و براحتی تحت كنترل او خواهد بود.

سورفیس همانند میزی است كه می‌توانید روی آن بنشینید و در حالی كه با دوستانتان گرم صحبت و گفتگو هستید، یك فنجان قهوه نیز بنوشید و به همین علت مایكروسافت این محصول جدید خود را میز قهوه مایكروسافت هم نامیده است. اما این میز با میزهایی كه در كافی‌شاپ‌ها یا رستوران‌ها دور آن می‌نشینند، بسیار متفاوت است چرا كه همزمان با نوشیدن قهوه یا چای هنگام گفتگو با دوستان و یا همكارانتان می‌توانید اطلاعاتی نظیر فایل‌های صوتی، تصویری یا حتی ویدئویی را نیز روی صفحه آن به نمایش بگذارید. این میز كامپیوتری قابلیت اتصال به هر گونه وسیله دیجیتالی را دارد و می‌توانید بدون نیاز به سیم یا پورت USB به آسانی و تنها با قرار دادن آن روی صفحه نمایشگر، آن وسیله دیجیتال مورد نظر خود را به سورفیس متصل كنید. در حقیقت سورفیس مجموعه‌ای از یك كامپیوتر، پنج دوربین دیجیتال و یك پروژكتور است. با این كه به نظر می‌رسد در نمایشگاه تكنولوژی دیجیتال سبیت امسال فناوری سه‌بعدی پیشگام باشند. اما سورفیس یا سطح هوشمند مایكروسافت گوی سبقت را از دیگر رقبای خود ربود. به گفته بیل گیتس، این میز تحریر هوشمند دیجیتال كه تاكنون اخبار زیادی درباره آن اعلام نشده بود و استفاده از آن تنها محدود به كاربران محدودی در ایالات متحده آمریكا می‌شد، از رویاهای دوران جوانی او بوده كه همیشه در آرزوی یافتن راهی برای تبدیل آن به واقعیت بوده است. سطح این میز رایانه‌ای بسیار هوشمند است؛ به این معنی كه بلافاصله پس از قرار گرفتن یك دوربین دیجیتال، گوشی تلفن همراه یا هر ابزار دیجیتال دیگری، اطلاعات آن تنها با تماس دست‌شما روی آن صفحه روی سطح میز منتقل خواهد شد و به این ترتیب شما می‌توانید براحتی این اطلاعات را بررسی و دسته‌بندی یا حتی پاك كنید.

 

شما می‌توانید اطلاعاتی را از یك پوشه خارج كنید و تنها با یك حركت آن را برای كاربری كه در طرف دیگر میز ایستاده است، بفرستید. درست مثل این كه یك برگ كاغذ حاوی اطلاعات را از این طرف میز به آن طرف میز جابه‌جا می‌كنید. افرادی كه همزمان از این میز استفاده می‌كنند می‌توانند از این كامپیوتر برای اجرای دستورات مختلف استفاده كنند. مثلا در حالی كه شما در اینترنت درباره موضوع مورد نظر خود تحقیق می‌كنید، دوست شما كه در سمت دیگر میز ایستاده است می‌تواند از آن به عنوان یك كنسول بازی استفاده كند. این صفحه نمایش دیجیتال از یك نوع آلیاژ كامپوزیتی ساخته شده است و طول عمر متوسط صفحه لمسی آن حدود 6000 ساعت است. ویژگی منحصر به فرد این صفحه این است كه دیگر هیچ‌گاه نگران ریختن آب روی آن یا حتی چرب شدن آن نخواهید بود و می‌توانید همزمان و در حین استفاده از كامپیوتر بشقاب غذای خود را هم روی سطح میز قرار دهید و با خیالی آسوده غذایتان را هم میل كنید. از آنجا كه قیمت نهایی این محصول بسیار بالاست به نظر می‌رسد كه مایكروسافت برای ساخت یك میز تحریر دیجیتال كه مجهز به این فناوری باشد و كاربران خانگی بتوانند از آن استفاده كنند راهی طولانی را پیش رو دارد و همچنان باید منتظر باشیم تا قیمت نهایی این محصول به اندازه‌ای كاهش یابد كه خرید آن برای كاربران خانگی هم امكان‌پذیر باشد.

 

اسرار نهفته در عملكرد صفحات چندلمسی

به طور كلی برای تولید صفحات لمسی از یكی از فناوری‌های صفحات مقاومتی، الكترواستاتیك یا مادون قرمز استفاده می‌شود كه هریك معایب و محاسن خاص خود را دارند. صفحه‌های حساس به فشار یا مقاومتی از پركاربردترین فناوری‌ها در تولید صفحات لمسی هستند؛ اما این صفحات بسیار حساس بوده و براحتی خراشیده می‌شوند. صفحه‌های الكترواستاتیك در مقایسه با صفحات مقاومتی از كیفیت بهتری برخوردار بوده و عمر متوسط بیشتری دارند و به‌رغم این كه قیمت بالاتری دارند، این روزها استفاده از آنها در ساخت گوشی‌های تلفن همراه مورد توجه بسیاری از شركت‌های بزرگ تولیدكننده گوشی تلفن همراه در سطح دنیا قرار گرفته است. این فناوری علاوه بر توانایی انتقال یك تماس در یك لحظه، می‌تواند چندین تماس را همزمان با هم و در یك لحظه انتقال دهد. اگرچه به نظر می‌رسد كه در این میان فناوری صفحات مادون قرمز، بیشترین كاربرد را در زمان آینده داشته باشد؛ اما در حال حاضر قیمت بسیار بالای آن محدودیتی جدی در مسیر توسعه این فناوری در زمینه‌های مختلف محسوب می‌شود.

در ساخت سورفیس‌ها نیز از این فناوری استفاده می‌شود. سطح نمایشگر شیشه‌ای این كامپیوترها كه نوعی كامپیوتر جمعی یا گروهی محسوب می‌شوند، به گونه‌ای ساخته شده است كه می‌توان از بالای میز تصاویر نمایش داده شده را براحتی مشاهده كرد. این در حالی است كه از قسمت پایین میز، تنها انگشت‌ها یا اشیایی كه در تماس مستقیم با سطح میز هستند،‌ قابل مشاهده خواهد بود. پردازش تصاویر از طریق دوربین‌ها و امواج مادون قرمز منتشر شده در محیط انجام می‌شود. از آنجایی كه امواج مادون قرمز برای ما قابل مشاهده نیستند، هیچ‌گونه تداخلی را در تصویری كه روی صفحه نمایش داده می‌شود، ایجاد نمی‌كنند.

این فناوری متشكل از تعدادی حسگر در بالا و اطراف صفحه است كه یك شبكه نامرئی به وجود می‌آورد. هنگامی كه یك جسم یا سطح انگشت شما با صفحه نمایش تماس پیدا كرده و به اصطلاح آن را لمس می‌كند، اشعه‌های موجود در ناحیه تماس را قطع كرده و به این ترتیب آن نقطه مشخص می‌شود. در این فناوری برای ارسال پیام نیاز به اعمال فشار نیست و كوچك‌ترین تماس با سطح صفحه منجر به اجرای دستور شما خواهد شد. اگرچه نور محیط، عملكرد و دقت این صفحات را تا حدود زیادی تحت تاثیر خود قرار می‌دهد؛ اما این صفحات در برابر خراشیدگی، گرد و غبار و رطوبت از مقاومت بسیار بالایی برخوردارند.

CPU یا همان واحد پردازشگر مركزی سورفیس‌ها قادر است براساس تغییر الگوهای حركتی انگشتان كاربر یا اجسام مختلف دستور موردنظر را تشخیص داده و به اجرا درآورد. اهمیت این كامپیوتر در این است كه فناوری‌ كامپیوتر را با دیگر نیازهای زندگی روزمره انسان‌ها درهم آمیخته است. امروزه همه وسایل شخصی و غیرشخصی ما انسان‌ها به یك كامپیوتر تبدیل شده است و نمونه‌های بسیاری از آنها به یكی از اجزای ضروری زندگی مبدل شده‌اند.

قابلیت منحصر به فرد این كامپیوتر، امكان تعامل همزمان افراد مختلف است كه موجب شده است از آن به عنوان یك كامپیوتر گروهی در اماكن مختلفی نظیر هتل‌ها و رستوران‌ها استفاده كرد.

 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات