تبلیغات

تبلیغات

سردترین نقطه زمین !!!

مجموعه : علمی
سردترین نقطه زمین !!!
جایی بی نظیر، اگر دانشمند هستید. Antarctica سرزمین دو کرانه است. سردترین و مرتفع ترین همراه با بیشترین مقدار وزش باد نسبت به سایر قاره های روی زمین. تقریبا با 7544 فوت یا حدود 2300 متر بالای سطح دریا، بلندترین قاره جهان است. با وجود اینکه پوشیده در یخ است کمترین میزان بارش را در مقایسه با کویر Sahara را دارد و همین باعث شده جزء بزرگترین کویر جهان باشد. اکثر مردم دچار تصور غلطی هستند که فکر می کنند کویر جایی است که گرم، خشک، شنی و غیر قابل زندگی باشد در عین حال در معنی درست کلمه کویر به هرگونه موقعیت جغرافیایی اطلاق می شود که بارندگی خیلی خیلی کمی داشته باشد. با وجود اینکه در Antarctica زمین پوشیده از یخ است اما این یخ ها از سالیان دراز آنجا بوده اند.
 
Antarctica تنها قاره ای است که هرگز جمعیت بومی از انسانها در آن وجود نداشته به این دلیل که محیط وحشتناکی داشته است. قایق سواری به سمت این قاره یکی از مهیج ترین کار ها است چرا که یکی از آموزنده ترین دریا های روی زمین را دارد. عدم دسترسی به این مکان و همچنین کمبود غذای معقول و همچنین کمبود امکانات برای ساخت سر پناه مناسب انسان ها را هزاران سال است که از این منطقه رانده است. اما با پیشرفت تکنولوژی جدید در 200 سال گذشته این امکان فراهم آمده تا به این سواحل یخی برای جستجو و مطالعه Antarctica برای اولین بار در تاریخ بشر، دست پیدا کنند. از آنجایی که هیچ انسانی وجود ندارد که ادعا کند Antarctica سرزمین زادگاه وی می باشد تحقیقات در روی این قاره در بین ملل مختلف به اشتراک گذاشته شده است. دانشمندان از اقصی نقاط جهان روسیه، ژاپن، ایالت متحده امریکا، انگلستان، استرالیا، نیوزیلند، امریکای شمالی و جاهای دیگر به این منطقه آمده اند تا با هم به صورت بین المللی روی خواص بی نظیر Antarctica کار کنند. تعداد زیادی ایستگاه های علمی در این منطقه بر پا شد تا برای دانشمندانی که کار می کردند پناهگاه و ذخیره غذایی تهیه کنند.
 
برخی از دانشمندان در بخشی از سال برای کامل کردن تحقیقات خود در Antarctica زندگی می کند. تعداد کمی از آنها تا بیش از 6 ماه نیز در آنجا مستقر بوده اند. در قطب جنوبی خورشید فقط یکبار در سال طلوع می کند و این به این معنی است که 6 ماه روز است و 6 ماه تاریکی مطلق.
 
در فصل زمستان زمانی که هیچ خورشیدی وجود ندارد Antarctica جای غیر قابل زیستن می شود. سرد تر از سرد می شود، سرمایی که استخوان در آن یخ می زند و هیچ نوری هم وجود ندارد. آیا می توانید تصور کنید که زندگی کردن در روزی که 24 ساعت فقط تاریکی مطلق است، چه حسی می تواند داشته باشد. دقیقا مثل این است که در فضا زندگی کنید.
 
بزرگترین لابراتوار جهان
در ابتدا، ارزش دانشمندانی که روی این منطقه تحقیقات انجام می دادند تنها در این بود که این منطقه عجیب و غریب را شناخته اند. اخیرا، دانشمندان دریافته اند که شرایط موجود در Antarctica به مریخ شبیه است و به دلیل این شباهت ها تحقیقات در مورد Antarctica معنی تازه ای به شناخت نقاط ناشناخته دنیا بخشیده است. Antarctica نه تنها خودش بسیار جذاب است، بلکه یکی از یکی از بهترین آزمایشگاه های جهان که امکانات تحقیق در مورد اثرات سفر های فضایی، توسعه تکنولوژی های جهان برای کشف سایر سیارات و کشف زندگی ماورای عالم خاکی را فراهم می آورد. ( بله، آدم فضایی ها)
 
اتفاقات خیلی خیلی جذابی در Antarctica کشف شده که ایده های ابتدایی ما را به رقابت وا داشته و اصلی ترین این ایده هایمان ررا در مورد زندگی در زمین را تحت تاثیر قرار داده برخی از این فاکتور های جذاب عبارتند از:
90 درصد یخ زمین در Antarctica قرار دارد. آنقدر یخ وجود دارد که می توانید بلوکی به اندازه هرم Giza برای هر انسان موجود در زمین در آنجا بسازیم. 98 درصد Antarctica از یخ پوشیده شده است.
 
زندگی دریایی:
برخی گونه های ماهی در اطراف Antarctica وجود دارد که بطور خیلی خاص با زندگی در آب های نزدیک به نقطه انجماد عادت کرده اند. اکثر مخلوقات موجود در کره خاکی در خونشان هموگلوبین دارند که رنگ قرمز خون را به آن می دهد و ما به خوبی این رنگ را می شناسیم. برخی گونه های خاص از ماهی ها، با این وجود در بدنشان سطح پایینی از هموگلوبین را دارند. آنقدر پایین که خون آنها قرمز نیست. همچنین آنها ضد یخ طبیعی در بدنشان دارند که از حتمی آنها در دمای انجماد جلوگیری می کند. حتی اگر شما یک ماهی باشید و آب در تمام سلول های بدنتان یخ بزند، شما بدون شک خواهید مرد. اگر شما یکی از این ماهی ها را صید کنید و آن را با چاقو پاره کنید خون، دستگاه تنفسی و سایر قسمت های بدن این ماهی سفید است.
 
آب و هوا:
Antarctica یکی از سردترین دماهای روی زمین را دارد اما شما نباید تعجب بکنید. سردترین دمایی که از Antarctica گزارش شده است -89.4°C سانتی گراد است. یکی از مهمترین چیز هایی که مردم از آن بی اطلاع هستند این است که قطب جنوب تمیز ترین و آرام بخش ترین هوای جهان را دارد. بیشترین باد ها را هر کسی که Antarctica را دیده می داند که در نقاط نزدیک به ساحل در لبه قاره می توانید پیدا کند. این باد ها بسیار سریع هستند و به قدری شدید هستند که در دنیا معروفترین می باشند و به نام باد های Ketabatic مشهور هستند و آن ها با نیروی طوفان تا سرعت 304 کیلومتر در ساعت می وزد.
باور می کنید یا نه با وجود این مقدار یخ در Antarctica چیزی به مفهوم بارش برف یا تگرگ در آنجا وجود ندارد در زمستان های کمی گرمتر روی یخ ها نیز بارش انجام می شود اما به اندازه آن در طول سال به قدری است که Antarctica از نظر خشکی به اندازه کویر ساهارا خشک است.
 
 

تبلیغات