تبلیغات

تبلیغات

آقای بازیگر سینمای ایران ۸۶ ساله می شود

آقای بازیگر سینمای ایران ۸۶ ساله می شود

عزت الله انتظامی آقای بازیگر سینمای ایران  امروز ـ ۳۰ خرداد ماه ـ ۸۶ ساله می شود.

این بازیگر سینما و تئاتر ایران كه متولد ۱۳۰۳ تهران است، سال ها قبل تر در جمع دانشجویان رشته ی بازیگری به آنها توصیه كرد: برای موفقیت در بازیگری مدام كار كنید.

او یادآور شد: از ده دوازده سالگی به لاله زار رفتم، ما هرگز امكانات شما را نداشتیم، اما با تمام مشكلات توانستیم دوام بیاوریم.

انتظامی همچنین درباره ی شیوه ی بازیگری اش گفته است: در تئاتر و سینما هرگز متن را حفظ نمی كردم، بلكه لغات خودم را، به كار می بردم به همین دلیل كلمات در جسم و جان من فرو می رفتند، البته این شیوه مرارت و رنج فراوانی می طلبد اما عشق به كار است كه باعث تدوام آن می شود.

فریدون جیرانی كارگردانی كه فیلم «ستاره می شود» را با آقای بازیگر سینمای ایران كار كرده است، هم در مراسمی گفته بود: یك نكته اساسی درتاریخ سینما وجود دارد كه اهمیت فوق العاده ای دارد و آن اینكه عزت الله انتظامی یك بازیگر و كارگردان است كه هم نقش خود را بازی می كند و هم در هدایت سایر عناصر فیلم موثر است.

وی خطاب به انتظامی گفته بود: شما همواره در گزینشهایی كه داشته اید در فیلم های شاخصی بعد از انقلاب بازی كرده اید، چون جدای از حرفه ی بازیگری، دغدغه ی فیلم نامه، كارگردانی، با كیفیت بودن فیلم دارید و به همین دلیل هم از لحظه ای كه وارد تولید فیلم می شوید، خود را از عناصر آن فیلم جدا نمی دانید و جزیی از آنها می شوید.

او همچنین از «روز فرشته » نام می برد كه در بخشی از آن در تیراژ پایانی این فیلم قید شده كه بازنویسی نهایی فیلم نامه از عزت الله انتظامی است، جیرانی همچنین این اعتقاد را مطرح می كند: انتظامی حتما آنقدر در تغییر و بازنویسی مسیر فیلم نامه موثر بوده اید و در جریان آن تاثیر مثبت گذاشته اید كه آقای افخمی این كار را كرده اند و من اعتقاد دارم كه فیلم هایی كه شما بازی كرده اید، قبل از اینكه متعلق به كارگردان باشد كاملا شبیه خودتان است و فیلم شما است و چه بسا اگر شما در این فیلم ها بازی نمی كردید، آنها فیلمهایی متفاوت می شدند.

انتظامی سال ۸۵ در مراسم تقدیر از یونسكو گفته بود: من عزت ام، عزت انتظامی، ۸۲ سال ام است.

خیلی تئاتر بازی كردم، همه صحنه های تئاتر فردوسی تا سنگلج را كار كردم. الان اینجا هستم. بچه "سنگلج".

او فارغ التحصیل دانشكده ی هنرهای زیبای تهران در سال ۱۳۵۱ است. برای ادامه ی تحصیل به مدرسه ی شبانه تئاتر و سینما در هانوفر رفت و در سال ۱۳۳۷ به ایران بازگشت.او در ساله ۱۳۳۸ به استخدام اداره ی هنرهای زیبای كشور درآمد.

عمده نمایشهای او «محصلین كلك باز»، «چراغ گاز»، «قایق سرنوشت»، «آخرین تمرین»، «مترسك ها در شب»، «ریچارد سوم»، «سلطان مار»، «بنگاه تئاترآل» و …، عمده فیلمها و مجموعه تلویزیونی «مسافرت»، «هزار دستان» و «محاكمه» و فیلم های سینمایی «آقای هالو»، «پستچی»، «گاو»، «ستارخان»، «صادق كرده»، «حاجی واشنگتن»، «گراند سینما»، «هامون»، «ناصرالدین شاه آكتور سینما»، «روز واقعه»، «خانه ی روی آب»، «دیوانه ای از قفس پرید»، «گاو خونی»، «مینای شهر خاموش».

او جوایز بهترین بازیگر نقش دوم را برای بازی در فیلم «هالو» در سال۱۳۵۰، بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای بازی در فیلم «گاو» از جشنواره شیكاگو ۱۳۵۰ و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول برای فیلم «گراندسینما» از جشنواره ی فیلم فجر ۱۳۶۷، سیمرغ بلورین نقش بازیگر اول برای فیلم «روز فرشته» در جشنواره فجر ۱۳۷۲ گرفت و بهترین بازیگر برای بازی در گاوخونی در سال ۱۳۸۲ شد و در جشنواره ی فجر جایزه ی ویژه ی را هیات داوران برای فیلم «مینای شهر خاموش» به آقای بازیگر سینمای ایران اهدا كرد.

عزت الله انتظامی در سال های اخیر در فیلم های «آتش سبز» ،«چهل سالگی» و… به ایفای نقش پرداخت.

در سال ۸۷ در روز پدر عزت الله انتظامی به ایسنا گفت: مسئولین به پدرها و مادران سینما و تئاتر و همه ی هنرمندانی كه درخانه هستند و نمی توانند تكان بخورند، رسیدگی كنند.

آقای بازیگر سینمای ایران از دغدغه همیشگی اش رسیدگی به وضعیت هنرمندان سالخورده سخن گفت و اظهار داشت: اگر می خواهیم در روز پدر تجلیلی داشته باشیم، برگردیم و به پدرهای سینما و سایر هنرهای ایران، یا بسیاری از مادران رسیدگی كنیم كه در شرایط بسیار نامساعدی هستند و با سختی زندگی می كنند.

وی ادامه داد: به عنوان تكریم طرحی كه از دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی اجرا شد؛ مبلغ بسیار ناچیزی حدود ۷۰ تا ۱۲۰ هزار تومان ماهیانه به بعضی ها داده می شود كه این مبلغ مدت هاست اضافه نشده و با شرایط امروز كه هزینه ها بسیار بالارفته به هیچ كجا نمی رسد؛ ضمن آن كه افراد زیاد دیگری هم هستند كه باید دراین طرح قرارگیرند و مدت هاست به نوبت نشسته اند.

خبرگزارى ایسنا

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

 

تبلیغات