تبلیغات

تبلیغات

آخر الزمان آدرس های اینترنتی

مجموعه : دانش و فناوری
آخر الزمان آدرس های اینترنتی

در تقویم مایاها پیش‌بینی شده که سال 2012 نقطه پایان دنیاست. عده ‌ای تصور می‌ کنند که در این تاریخ یک تغییر کلی در ساختار عالم اتفاق می ‌افتد و دنیا دگرگون می ‌شود.

این در حالی است که کارشناسان به تازگی پیش‌ بینی کرده‌ اند آخرین آدرس‌ های اینترنتی در 9 سپتامبر سال 2011 منتشر خواهد ‌شد و یک سال بعد از این تاریخ یعنی در سال 2012 تمام ظرفیت آدرس‌ های موجود در اینترنت تمام می ‌شود.

 آخرین آدرس‌ های اینترنتی در 9 سپتامبر سال 2011 منتشر خواهد ‌شد

به گفته کارشناسان، کمتر از 18 ماه دیگر آدرس‌ های اینترنتی با محدودیت بزرگی مواجه خواهد شد، البته تا آن زمان طرح ‌های جدیدتری برای آدرس‌ دهی در اینترنت تصویب می‌ شود، اما بسیاری از شرکت‌ ها و کشورها خیلی دیر با آن سازگار شده و به ساختار جدید روی می‌ آورند.

آخر الزمان آدرس های اینترنتی

می ‌دانیم كه هر ابزاری برای اتصال به اینترنت به یک آدرس IP نیاز دارد، زیرا تنها در این صورت است که می ‌توان مطمئن بود هر ایمیل یا پیامی به شخص مورد نظرمان ارسال می‌ شود.

 

مخزنی کوچک

ساختار اینترنت تنها بر پایه چهارمین نسخه طرح نشانی ‌دهی پروتکل (IPv4) مبتنی است که این پروتکل ظرفیت چهار میلیارد آدرس را دارد. البته ظرفیت نسخه ششم آن (IPv6) ظرفیت چند تریلیون آدرس اینترنتی را خواهد داشت.

به هر حال باید گفت که رشد اینترنت با توجه به محدودیت آدرس‌ دهی که به مخزنی کوچک تشبیه شده، به زودی با چالش بزرگی مواجه خواهد شد. در دهه 1970 چهار میلیارد آدرس اینترنتی با توجه به تعداد کاربران آن موقع، رقم مناسبی بوده،‌ اما با رشد سریع وب در گستره جهانی، این نشانی ‌های آنلاین گویی ته کشیده‌ اند.

رشد وب به حدی بوده که تنها هفت درصد یعنی 300 میلیون نشانی از چهار میلیارد نشانی دست نخورده باقی مانده و به پیش ‌بینی کارشناسان، این مخزن تا آوریل سال 2012 تهی از نشانی خواهد شد. این در حالی است که مرجع واگذاری اعداد اینترنتی (IANA)، که سرپرستی فضای نشانی ‌های اینترنتی را بر عهده دارد اوایل ماه مه، دو بخش اعظم این نشانی ‌‌ها را واگذار کرد. واگذاری این 17 میلیون نشانی از مخزن جهانی یعنی که عملا نشانی ‌های زیادی در اینترنت باقی نمانده است.

 

چین، مهم ‌‌ترین دلیل برای انتقال به IPv6

رشد انفجاری تعداد کاربران اینترنت در چین را می ‌توان مهم‌ ترین عامل ضرورت انتقال به پروتکل نسخه ششم اینترنت دانست.

آخر الزمان آدرس های اینترنتی

آلکس پاولیک  (Alex Pawlick)، مدیر ارشد  Ripe NCC، سازمان توزیع آدرس ‌های IP در اروپا می ‌گوید: عمده پیش‌ بینی ‌ها بیانگر تهی شدن مخزن نشانی‌ های اینترنتی است. وی می ‌افزاید: ده سال پیش بر این باور بودیم که ته کشیدن این نشانی ‌ها در آینده‌ ای بسیار دور اتفاق می‌ افتد. در حالی که آخرالزمان نشانی‌ های اینترنتی 18 ماه آینده پیش‌ بینی شده، برخی از این هراس دارند که مبادا سرعت اختصاص این نشانی‌ ها با گذر زمان بیشتر شود.

در این مورد باید گفت سازمان واگذاری اعداد اینترنتی در سال 2009 حدود هشت بخش بزرگ از آدرس‌ های مبتنی بر پروتکل IPv4 را اختصاص داد، در حالی که میزان تخصیص این نشانی ‌ها در صد روز اول سال 2010 حدود شش بخش بوده است.

 

برنامه‌ های اولیه

تریفور دیویس، مدیر ارشد فناوری شرکت ISP Timico می ‌گوید: اولین راهکاری که در برابر این چالش می ‌توان اتخاذ کرد، جیره‌ بندی آدرس‌ های اینترنتی مبتنی بر پروتکل IPv4 است.

وی می ‌افزاید: به این معنی که دیگر شرکت ‌ها و کاربران نمی ‌توانند آدرس‌ های بیشتری درخواست کنند، مگر اینکه ثابت کنند شدیدا به آنها نیاز دارند. وی عنوان می ‌کند: درست است که IPv4 و IPv6 می ‌توانند به موازات هم زندگی کنند، اما شواهد نشان می ‌دهد که این حوزه چندان هم عاری از چالش نیست.

به نظر می ‌رسد که فرآیند انتقال هر آدرس به فرمت دیگر زمان بسیار زیادی صرف خواهد کرد.

به گفته دیویس، مگر اینکه بیشتر ISPها (ارایه‌ دهندگان اینترنت) از حالا برای سازگار شدن با IPv6 اقدام کنند.

 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات