تبلیغات

تبلیغات

ویژگی‌های امنیتی اسكناس 10 هزار تومانی

مجموعه : مجله خبری
ویژگی‌های امنیتی اسكناس 10 هزار تومانی

فارس: مدیر كارخانه تولید كاغذ اسناد بهادار بانك مركزی، به تشریح ویژگی‌های امنیتی و ظاهری اسكناس‌ 10 هزار تومانی پرداخت.

عباسی مدیر كارخانه تولید كاغذ اسناد بهادار بانك مركزی در مراسم رونمایی از اسكناس 10 هزار تومانی به تاریخچه نشر اسكناس در ایران اشاره كرد و گفت: در سال 1362 عملاً راه‌اندازی دو خط تولید اسكناس در كشور آغاز شد اما به دلیل محدود بودن ظرفیت خانواده كماكان كاغذ مورد نیاز اسكناس از خارج خریداری می‌شد.

وی با بیان اینكه تا سال 81 كاغذ مورد نیاز از خارج از كشور تأمین می‌شد، افزود: عملیات اجرایی طرح تصویب كارخانه از سال 76 آغاز و در سال 80 تمام شد.

ویژگی‌های امنیتی اسكناس 10 هزار تومانی

به گفته عباسی بعد از بهره‌برداری آزمایشی در سه ماه، تولید كاغذ یك هزار تومانی در تاریخ مذكور آغاز شد و از سال 81 تاكنون نیازهای كشور در داخل تأمین می‌شود.

مدیر كارخانه تولید كاغذ اسناد بهادار بانك مركزی تصریح كرد: توسط متخصصین داخلی تمامی برنامه‌‌های مورد نیاز طراحی می‌شود و حركت به سوی خودكفایی، انتقال تكنولوژی، بهره‌برداری از منابع داخلی، صرفه‌جویی در هزینه ارزی، امنیت تولید اوراق بهادار و اسكناس رایج كشور از جمله اهداف این كارخانه تلقی می‌شود.

وی در مورد ماندگاری اسكناس در كشور، گفت: چنانچه استفاده صحیح از اسكناس داشته باشیم، عمر اسكناس در كشور هشت سال خواهد بود.

عباسی در خصوص ویژگی‌های اسكناس 10 هزار تومانی افزود: این اسكناس در ابعاد 166 میلی‌متر در 79 میلی‌متر دقیقاً مشابه اسكناس 5 هزار تومانی چاپ شده است.

وی اضافه كرد: تصویر سه بعدی امام خمینی (رحمت‌الله علیه) به عنوان واترمارك در خمیره كاغذ كه در برابر نور به آسانی قابل رویت است طراحی شده است؛ سطوح امنیتی در اسكناس 10 هزار تومانی در سه سطح تعریف شده است كه سطح اول توسط عامه مردم قابل تشخیص می‌باشد.

به گفته مدیر كارخانه تولید كاغذ اسناد بهادار بانك مركزی، وجود نخ‌های امنیتی واترمارك از جمله ویژگی‌های امنیتی این اسكناس‌ها تلقی می‌شود، تشخیص توسط متصدیان بانكی و كارشناسان بانك‌ها با استفاده از ابزار خاص از دیگر ویژگی‌های امنیتی به شمار می‌آید.

عباسی تصریح كرد: یكی دیگر از ویژگی‌های امنیتی اسكناس‌های 10 هزار تومانی این است كه قابلیت تشخیص كارشناسان بانك‌ مركزی با استفاده از دستگا‌ه‌های مخصوص وجود دارد.

مدیر كارخانه تولید كاغذ اسناد بهادار بانك مركزی، استفاده از دو رشته نخ امنیتی در اسكناس 10 هزار تومانی ضریب امنیتی اسكناس‌های 10 هزار تومانی را افزایش داده است.

وی تصریح كرد: یك قطعه نوار پنجره‌ای از نوع هولگرام 5/2 میلی‌متری شامل آرم بانك مركزی در طول نخ اسكناس با قابلیت تغییر رنگ طراحی شده است.

عباسی گفت: نخ امنیتی پنهان از جنس پلی‌استر با عرض یك میلی‌متر در میان كاغذ با نوشته بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران با قابلیت تغییر رنگ نیز در این اسكناس‌ها طراحی شده است.

به گفته مدیر كارخانه تولید كاغذ اسناد بهادار بانك مركزی، وجود الیاف پلرسنتی نامرئی در خمیره كاغذ كه تحت تابش اشعه ماوراء بنفش در رنگ‌های سبز، زرد، آبی و قرمز قابل مشاهده است، از دیگر ویژگی‌های این اسكناس‌ها به شمار می‌آید.

 

 

تبلیغات