تبلیغات

تبلیغات

انتقال آرام قدرت از پدر به پسر در کره شمالی

مجموعه : مجله خبری
منابع خبری سه‌شنبه‌ ـامروزـ گزارش دادند كه جوان‌ترین فرزند رهبر این كشور سال گذشته میلادی به‌طور محرمانه به‌عنوان یكی از اعضای پارلمان انتخاب شد تا زمینه برای انتقال قدرت فراهم شود.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، نام «كیم جونگ اون»، 27 ساله در میان فهرست 687 تنی كه در تاریخ هشتم ماه مارس سال 2009 میلادی برای ورود به مجمع عالی مردمی انتخاب شدند نبود ولی روزنامه «دونگ آ ایلبو» به نقل از منابع آگاه غربی نوشت كه جونگ اون با نام مستعار «كیم جونگ» وارد پارلمان شده است.

بنا بر این گزارش، جونگ اون به نشانه 16 ماه فوریه كه مصادف با تولد كیم جونگ ایل است، در حوزه انتخابیه شماره 216 فعالیت می‌كند.

این روزنامه همچنین نوشت كه نام جونگ اون در میان فهرست افراد راه یافته به پارلمان نبود چرا كه این مقام‌های كره‌شمالی تصمیم داشتند این مسئله محرمانه بماند.

این منبع در ادامه اعلام كرد كه مقام‌های كره‌شمالی بعد از این انتخاب تصمیم گرفتند تا با تعلیم دادن سرودی با عنوان «ردپا» در مدارس ابتدایی، نوعی نگرش عقیدتی خاص درباره جونگ اون ایجاد كنند.

این خبر در حالی منتشر می‌شود كه مقام‌های كره‌شمالی شنبه‌ گذشته طی اقدامی كه به اعتقاد تحلیل‌گران جدیدترین نشانه انتقال قدرت به‌شمار می‌رود، اعلام كردند كه طی نشست كم‌سابقه‌ای در ماه سپتامبر رهبران جدید برای حزب حاكم انتخاب می‌كنند.

این نشست كه برای نخستین بار بعد از سال 1966 میلادی برگزار می‌شود این گمانه‌زنی را پررنگ‌ كرده است كه مقام‌های پیونگ‌یانگ تصمیم دارند به‌طور عمومی كیم جونگ اون را به ‌عنوان جانشین رهبر كره‌شمالی اعلام كنند.

كیم جونگ ایل در سال 1974 میلادی به‌عنوان جانشین «كیم ایل سونگ»، بنیانگذار كره‌شمالی انتخاب شد ولی این تصمیم به‌طور عمومی در سال 1980 میلادی اعلام شد و كیم به‌طور رسمی در سال 1994 میلادی قدرت را در دست گرفت.

یكی از تحلیل‌گران كره‌جنوبی به نقل از آژانس جاسوسی این كشور اعلام كرده كه كیم جونگ اون در سال گذشته میلادی به‌عنوان جانشین رهبر كره‌شمالی انتخاب شد ولی این تصمیم هنوز به‌طور عمومی و بین‌المللی اعلام نشده است.

برخی گمانه‌زنی‌ها حاكی از آن است كه كیم جونگ ایل از سال 2008 میلادی از بیماری شدید جسمی رنج می‌برد و همین مسئله باعث شده است كه وی زمینه انتقال قدرت به فرزند سوم خود را فراهم كند.

تا پیش از این ماجرا كسی اجازه كوچك‌ترین اظهارنظری درباره جانشین رهبر كره‌شمالی را نداشت.

منبع: تابناک

 

تبلیغات