تبلیغات

تبلیغات

۳ ترفند جهت داشتن عكس هاى دیجیتالى بهتر

مجموعه : دانش و فناوری
دیگر مدت زمان زیادى است كه دوربین هاى قدیمى جاى خود را به دوربین هاى دیجیتال داده اند. در حال حاضر نیز رقابت میان این دوربین هاى دیجیتال بر سر برترى كیفیت هر كدام است. به طبع هر چه دوربین هوشمندتر و از تكنولوژى پیشرفته ترى برخوردار باشد، تصاویر بهترى را نسبت به دریافت یك عكس یك ساعته در عكاسى ارائه مى دهد. در این میان چند روش ویرایشى هوشمندانه به بهینه سازى عكس ها كمك شایانى مى كند. اكنون قصد داریم به معرفى ۳ ترفند ساده اما در حین حال حرفه اى بپردازیم كه شما را در مسیر داشتن عكس هاى دیجیتال با كیفیت مطلوب تر قرار میدهد.

تثبیت تعادل و میزان رنگ

دوربین شما هر بار كه عكسى را مى گیرد نور را تنظیم كرده و تعادل در رنگ را طورى تنظیم مى كند كه همه رنگ هاى موجود در یك منظره به نظر دقیق و مناسب هستند. اگر رنگ آبى یا قرمز تصاویر بیش از حد باشند، در این صورت تعادل رنگ سفید شما به هم مى خورد. یك روش براى استخراج رنگ هاى دقیق و درست، تنظیم دستى تعادل رنگ سفید قبل از گرفتن عكس است. به كتابچه راهنماى دوربین براى اطلاع از دستور العمل هاى دستیابى به كنترل تعادل رنگ سفید آن مراجعه نمایید. تنظیمات طراحى شده اى براى موارد و شرایط دلخواه خود را انجام دهید (مثل میزان نور و روشنایى در روز یا داخل خانه). گزینه دیگر اصلاح رنگ ها بوسیله یك برنامه ویرایش تصویر است. در برنامه Photoshop Elements براى مثال باید روى جدول Quick Fix كلیك كرده و اسلایدر Temperature را تا زمانى كه رنگ ها متعادل و میزان شوند، بكشید.

اصلاح نوردهى

حتى احتمال این وجود دارد كه گاهى یك عكس كم نور یا پر نور جلوه نماید. شما مى توانید اكثر تصاویر خود را با استفاده از كنترل Histogram یا Levels در ویرایشگر تصویر خود بهینه سازید. در برنامه Photoshop Elements باید تصویر مورد نظر را باز نموده و به ترتیب Enhance، Adjust، Lighting و Levels را انتخاب نمایید. نمودارى را مشاهده مى كنید (به نام Histogram) كه توزیع پیكسل هاى تاریك و روشن تصویر شما را نشان مى دهد. اگر تعداد زیادى از این پیكسل ها در سمت راست نموارد جمع شوند، تصویر پرنور و یا بالعكس اگر پیكسل ها در گوشه سمت چپ نموارد جمع شوند، تصویر كم نور دیده مى شود.

براى روشن كردن كل تصویر باید White point را به سمت راست نموار سمت چپ بكشید. جهت تاریك كردن تصویر باید Black را به سمت چپ نمودار سمت راست بكشید. جهت تنظیم رنگ میانى تصویر باید فلش میانى را به سمت راست یا چپ بكشید. تنظیم خطوط عمودى آیا تا به حال تصویر برخى را دیده اید كه به نظر در حال سقوط باشد؟ این اثر Perspective Distortion نامیده مى شود. در عكاسى از سخت افزار گرانى براى اجتناب از این اثر استفاده مى شود.اما مى توان از ترفندهاى نسبتأ دیجیتال بجاى این سخت افزار استفاده نمود. در برنامه Photoshop Elements مى توانید شدت كجى را با انتخاب فیلتر و عبارت Correct Camera Distortion كاهش دهید.

براى كاهش كجى تصویر و منظره باید به تنظیم Vertical Perspective بپردازید (باید تصویر را جهت حذف قسمت نهایى باریك شده ببرید). بسیارى از افراد ترجیح مى دهند از یك فیلتر ضمیمه فتوشاپ استفاده كنند كه براى اصلاح تصویر طراحى شده بكار مى رود، مثل محصول ۱۱۹ دلارى شركت Andromeda Software به نام LensDoc. این برنامه تاثیر خرابى و كجى لنز را اصلاح كرده و طرحى به تصاویر شما مى دهد كه به نظر صاف و دقیقا مثل برج پیزا به نظر مى آیند كه در سال ۱۱۷۳ احداث آن آغاز شده است.

منبع : زمانه

 

تبلیغات