تبلیغات

تبلیغات

اینترنت در ایران 330 برابر گرانتر از ژاپن

مجموعه : مجله خبری
این وضعیت نگران كننده اینترنت در حالی در كشور ما رخ داده است كه در سال 1372ایران دومین كشور خاورمیانه بود كه به اینترنت متصل شد، یعنی بسیاری از كشورهای خاورمیانه هنوز اقدامی در مورد ارتباط شبكه اینترنت خود به عمل نیاورده بودند.

به گزارش ایلنا، مسعود ریاضیات رئیس انجمن شركت‌های اینترنتی ایران ضمن اشاره به سخنان وزیر ارتباطات مبنی بر كاهش قیمت اینترنت گفت: در خبرها آمده است كه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات وعده داده كه قیمت اینترنت بزودی كاهش خواهد یافت، البته شكی نیست كه قیمت اینترنت در ایران بسیار گران است. متوسط قیمت اینترنت در ایران یازده برابر تركیه و 330 برابر ‍ژاپن است، و باید این سوال را حل كنیم كه چرا ما در چنین وضع نگران كننده‌ای قرار گرفته‌ایم؟

وی ادامه داد: این وضعیت نگران كننده اینترنت در حالی در كشور ما رخ داده است كه در سال 1372ایران دومین كشور خاورمیانه بود كه به اینترنت متصل شد، یعنی بسیاری از كشورهای خاورمیانه هنوز اقدامی در مورد ارتباط شبكه اینترنت خود به عمل نیاورده بودند، ولی امروزه ما از همه آن كشورها عقب افتاده‌ایم.

یكی از دلایل عقب افتادگی را باید كم توجهی و بی‌مهری مسؤولان و برنامه‌ریزان مملكتی به موضوع اینترنت بدانیم.

ریاضیات خاطرنشان كرد: در سال 1381 فقط 1/1 در صد از تولید ناخالص ملی اختصاص به اینترنت و فناوری اطلاعات داده شده بود، طرح تكفا ( توسعه كاربری فناوری اطلاعات) كه در دولت هفتم بنیانگذاری شد و برای آن بودجه اختصاصی در نظر گرفته شده بود باعث رشد نسبی فناوری اطلاعات در آن سال‌ها شد، ولی این طرح در دولت‌های بعدی كنارگذاشته و به فراموشی سپرده شد و باعث شده امروزه از لحاظ شاخص‌های زیرساخت شبكه، درمقایسه با سایر كشورها بسیار عقب باشیم.

وی افزود: طبق برنامه چهارم توسعه، ما بایستی حداقل 1.5 میلیون درگاه اینترنت پرسرعت (DSL) دركشور مستقركنیم، ولی متاسفانه سال گذشته (پایان برنامه چهارم) اعلام شد كه فقط در حدود 300 هزار درگاه اینترنت پرسرعت فعال داریم، به عبارت دیگر در حدود 650 هزار درگاه نصب شده داریم كه تنها حدود 300 هزار آن دایراست، حالا این رقم‌ها را مقایسه كنید با كشور كره جنوبی كه حدود 15.5 میلیون مشترك پهنای باند پرسرعت دارد و ضریب نفوذ اینترنت آن77.3 درصد است.

رئیس انجمن شركت‌های اینترنتی یكی دیگر از دلایل عقب‌ماندگی اینترنت كشور را محدودیت‌های سرعت اینترنت برای كاربران خانگی دانست و گفت: از سوی دیگر متوسط سرعت اینترنت خانگی در ایران در قعر جدول مقایسه بین‌المللی و بین ده كشور بسیار ضعیف دنیا قرار گرفته و حتی از كشور جنگ‌زده عراق پایین‌تر است.

چرا باید سرعت اینترنت را چنین در سطح پایین نگه داشت؟ چرا استدلال می‌شود كه سرعت 128كیلو بیت بر ثانیه برای كاربر خانگی كافی است، این طرز برخورد مثل آن است كه بگوییم ما یك جاده باریك آسفالته داشته باشیم كافی است و لزومی ندارد بزرگراه بسازیم!!

وی افزود: همان‌طور كه توسعه شبكه جاده‌ای و ساخت جاده‌های عریض موجب رشد اقتصادی می‌شود، دردنیای دیجیتال امروزی وجود پهنای باند پرسرعت اینترنت نیز بستر رشد اقتصادی است، امروزه اینترنت یك وسیله لوكس و تفننی نیست، یك بستر ضروری برای پیشرفت اقتصادی است و رشد اینترنت موجب رشد اقتصاد كشور می‌شود.

دولت الكترونیك، بانكداری الكترونیك، تجارت الكترونیك، آموزش الكترونیك و بالاخره رشد فرهنگ شهروندی الكترونیك باعث شتاب بخشیدن به تولید و بهره‌وری و شكوفایی اقتصادی می‌شود و از طرف دیگر باعث كاهش آلاینده‌های محیط زیست، كاهش مصرف بنزین و كاهش صرف وقت و انرژی می‌شود.

ریاضیات اظهارداشت: بنده به كرات پیشنهاد داده‌ام و امروز نیز تكرار می‌كنم كه درصدناچیزی از هزینه سرسام‌آور یارانه بنزین را به توسعه فناوری اطلاعات اختصاص دهید و نتایج مثبت آن را مشاهده كنید، خود به خود ترددهای شهری كاهش خواهد یافت، اتومبیل كمتر به كار گرفته خواهد شد، وقت مردم آزادتر خواهد شد و هوای پاك و سالم‌تری خواهیم داشت.

منبع : زمانه

 

تبلیغات