تبلیغات

تبلیغات

کمبود ویتامین D در بروز ام اس موثر است

مجموعه : پزشکی و سلامت

مهر نوشت:

نایب رییس انجمن ام اس ایران گفت: این بیماری هم منشا محیطی و هم منشا ژنتیکی دارد که این عوامل باعث فعالیت سیستم دفاعی بدن علیه خودش می‌شود.

دکتر محمد علی صحراییان افزود: علت ابتلا به بیماری ام اس هنوز مشخص نشده است و درباره علل محیطی، تئوریهای مختلفی ارایه شده است. وی اضافه کرد: بر طبق یک نظریه، افراد مبتلا به نوعی ویروس موسوم به «EBV» مستعدتر از سایر اشخاص در ابتلا به ام اس هستند؛ چرا که این ویروس سیستم دفاعی بدن را تحریک می‌کند، اما بر اساس نظریه‌ای دیگر، کمبود ویتامین D در بروز بیماری ام اس موثر است، البته هیچ یک از این تئوریها ثابت نشده‌اند.

این متخصص مغز و اعصاب و فلوشیب ام‌ اس، تاری دید، اختلال حرکتی و حسی یا عدم تعادل را از جمله علایم ابتلا به بیماری ام اس برشمرد.

وی درباره وضعیت درمان ام اس در ایران گفت: این بیماری درمان قطعی ندارد البته از 20 سال گذشته از درمانهای مختلفی استفاده شده که کنترل نسبی این بیماری را موجب شده است.

صحراییان در پایان اظهار کرد: ابتلا به این بیماری الزاما باعث فلج شدن نمی‌شود؛ چرا که این بیماری، سیر متفاوتی دارد و روند درمان برخی بیماران به قدری مطلوب است که آنان توانایی انجام بسیاری از کارها را دارند.

 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات