تبلیغات

تبلیغات

تازه‌ ترین اخبار هدفمندی یارانه‌ها از زبان وزیر بازرگانی

مجموعه : مجله خبری
قیمت 30تومانی آرد نانوایی‌ها به300تومان می‌رسد
جام جم آنلاین: وزیر بازرگانی از طرح این وزارت‌خانه برای آزادسازی قیمت گندم و آرد به 270 و 300 تومان و افزایش قیمت نان پس از هدفمندی یارانه‌ها خبر داد و با تشریح آخرین وضعیت ذخیره سازی 13 كالای اساسی، از طرح جدید ذخیره‌سازی استانی، تشدید بازرسی‌ها و تورم حاصل از هدفمندی یارانه ها گفت.
 
مهدی غضنفری در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به این سؤال كه آیا یارانه گندم و آرد و نان امسال هدفمند می‌شود یا خیر؟ اظهار داشت: در طرحی كه وزارت بازرگانی برای كارگروه تحول اقتصادی ارائه كرده، آمده است، گندم با قیمت‌های جهانی در اختیار كارخانجات آرد قرار گیرد و آنها با یك قیمت عادلانه آن را به نانوا بدهند و نان هم بر اساس قیمت‌های جدید آرد عرضه ‌شود.
 
وی افزود: فكر می‌كنم در این طرح گندم به قیمت 270 تومان و آرد هم به قیمت 300 تومان توزیع ‌شود. اتفاقی كه می‌افتد این است كه در حال حاضر گندم كیلویی 300 تا 350 تومان برای خودمان تمام می‌شود ولی ما نمی‌خواهیم همه این پول را از بقیه حلقه‌های این فرآیند بگیریم بلكه می‌خواهیم گندم را به قیمت جهانی بفروشیم.
 
وزیر بازرگانی در پاسخ به این سوال كه گران‌تر خریدن گندم كشاورزان در راستای حمایت از تولید بوده است، گفت: دقیقا، اگر گرانتر هم خریده می‌شود در واقع نوعی یارانه است كه در همه جای دنیا به كشاورزان می‌دهند. خیلی هم بیشتر از ما می‌دهند و ما هم اندكی یارانه می‌دهیم. همه اینها طرح‌ ماست ولی تا مصوبه كارگروه اخذ نكند قدرت اجرا پیدا نمی‌كند.
 
قیمت نان در هدفمندی یارانه‌ها ارزانتر از قیمت فعلی آزادپزها
 
وی در پاسخ به این سؤال كه با این طرح قیمت نان چه وضعیتی پیدا می‌كند گفت: در شرایط فعلی هزینه آرد كمتر از 10 درصد كل قیمت تمام شده نان است یعنی در نان 300 تومانی سهم آرد 30 تومان هم نیست لذا سهم آرد سهم بزرگ در قیمت تمام شده نان نیست چرا كه هزینه‌های كارگری، اجاره، آب، برق و سایر هزینه‌ها بالاست و در واقع ما تنها درباره آرد این تغییر قیمت را دنبال می‌كنیم.
 
غضنفری گفت: در حال حاضر نانوایی‌های آزادپز آرد را 400 تا 450 تومان دریافت می‌كنند ولی تقریبا با یك فاصله خوبی نسبت به نانوایی‌های یارانه پز مشتری دارند و گاهی اوقات مشتریان بیشتری هم دارند علتش این است كه آزادپزها برای حفظ رقابت بر كیفیت تأكید می‌كنند. البته تأكید من بر نانهای سفارشی نیست. اگر آزادپزها به همان استاندارد یارانه‌پزها نان را عرضه كنند فاصله قیمتی آنها خیلی محدود است.
 
آرد نانوایی‌ها پس از هدفمندی یارانه‌ها 300 تومان
 
وی افزود: پیش‌بینی‌ ما این است كه نان در طرح هدفمند كردن یارانه‌ها ارزان‌تر از نان آزاد پز خواهد بود علتش این است كه آزادپز از آرد 400 تا 450 تومانی استفاده می‌كند ولی ما در طرح هدفمند كردن یارانه‌ها، آرد را به قیمت 300 تومان عرضه می‌كنیم.
 
وزیر بازرگانی در پاسخ به این سوال كه مطمئنا به لحاظ روانی شاهد افزایش قیمت خواهیم بود آیا برای این مرحله برنامه‌ای دارید؟، گفت: با اجرای این طرح فرصت خیلی خوبی برای رقابت ایجاد می‌شود چرا كه در حال حاضر یارانه‌پزها هیچ انگیزه‌ای برای رقابت ندارند چون بدون هیچ ابتكار صنعتی و فرآیندی به دلیل آرد ارزان قیمت جلو هستند لذا اسم این رقابت نیست. حال در نظر بگیرید كه همه نانوایی‌ها آرد با یك قیمت بگیرند ممكن است مشتری‌های خود را از دست بدهند. لذا این رقابت می‌تواند بركات زیادی داشته باشد.
 
تشدید بازرسی ها برای اجرای طرح هدفمند كردن یارانه ها
 
وی افزود: ما برای آن مقطع كه به لحاظ روانی قیمت‌ها جهش پیدا می‌كنند طرح تشدید بازرسی‌ها را اجرا می‌كنیم كه جزئیات آن آماده شده است. شاید در آن مقطع ما و اصناف اذیت شویم اما بعد از آنكه بر ریل فصل رقابتی جدید قرار بگیریم آن وقت این واحدها هستند كه بدنبال ابتكارات جدید می‌روند تا مشتری بیشتری جذب كنند. چون دیگر آن مزیت آرد ارزان را ندارند. در شرایط هدفمندسازی یارانه‌ها این مشتری است كه انتخاب می‌كند چون بخشی از پول هدفمندسازی یارانه‌ها به مشتری داده می‌شود.
 
وزیر بازرگانی گفت: ما معتقدیم گندم، آرد و نان مقدس هستند لذا باید مراقبت بیشتری بر آن صورت گیرد لذا باید بیش از سایر كالاها در اسراف اینها مراقب باشیم و بد است كه در فضای اعتقادی ما نان مورد بی‌مهری قرار گیرد. ارزشمند شدن قیمت آرد شاید مقداری به قیمت نان بیفزاید ولی ملاحظات مصرف و تولید بهتر می‌شود. عده‌ای معتقدند كه ما وارد فضای جدیدی از تولید نان می‌شویم و حتی ممكن است دستگاه‌های پخت نان خانگی رواج پیدا كند.
 
وی افزود: اگر امروز كسی از ما سهم آردش را بخواهد ما چیزی نداریم بگوییم چرا كه سهم آرد همه مردم را به نانوایی‌ها می‌دهیم تا از نانوایی نان ارزان بخرند اما موقعی كه آرد به قیمت متعادل و واقعی عرضه شود تبدیل به یك كالای قابل تجارت می‌شود.
 
ذخیره سازی 13 قلم كالا در حال اجرا است
 
وزیر بازرگانی در ادامه این گفت و گو با فارس در خصوص اقدامات صورت گرفته برای ذخیره‌سازی كالاهای اساسی برای اجرای طرح هدفمند كردن یارانه‌ها، گفت: دولت سال 87 مصوب كرد تا 2هزار میلیارد تومان تسهیلات بانكی برای ذخیره‌سازی 13 قلم كالا دریافت شود. این 13 قلم كالا كه شامل انواع گوشت، مرغ، برنج، كره، پنیر، شكر، روغن، حبوبات و ماكارونی است، سهم 12درصدی از كل هزینه‌ها، 22درصدی هزینه‌های كالایی و 35 درصدی هزینه‌های خوراكی خانواده‌ها را تشكیل می‌دهد و توسط مباشرین بخش خصوصی و بانكهای ملی و ملت این طرح ذخیره سازی در حال اجراست. روغن، شكر، گوشت و برنج از محل واردات و سایر كالاها از بازار داخل تأمین می‌شوند كه برخی گشایش اعتبار كرده‌اند و برخی دیگر در حال بررسی پرونده در شعب بانكها هستند.
 
وی گفت: مباشرین ما شامل سه گروه هستند. گروه اول تسهیلات را دریافت كرده و كالا را وارد كرده‌اند. گروه دوم پول را دریافت كرده‌اند هنوز كالا را تأمین نكرده‌اند و گروه سوم در حال اخذ تسهیلات هستند.
 
ذخیره سازی استانی هم داریم
 
غضنفری گفت: البته تدبیری به خرج داده‌ایم و به استانها گفته‌ایم تا نوعی ذخیره‌سازی استانی شكل بگیرد كه كالاها در خود استان ذخیره شوند و با بانكها تعامل كرده‌ایم تا سهمی از این 2 هزار میلیارد تومان در استانها ذخیره شوند. خوشبختانه در این زمینه مشكلی نداریم. از همه رسانه‌ها خواهش می‌كنم تا به این موضوع بپردازند كه در شرایط اجرای طرح هدفمند كردن یارانه‌ها قاعدتا نباید تهاجم عرضه و تقاضا داشته باشیم پس این دو عامل اصلی كه ایجاد افزایش قیمت می‌كنند بر اساس تحلیل‌های ظاهری ما تغییر پیدا نمی‌كند. در شرایط هدفمندسازی یارانه‌ها با افزایش یا كاهش تقاضا روبر نیستیم و با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته افزایش یا كاهش عرضه هم نداریم. پس چه چیزی باعث افزایش قیمت می‌شود كه مربوط به دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی است كه از دانستن یا ندانستن ما حادث می‌شود لذا در این فضا نیازمند كمك رسانه‌ها هستیم.
 
در شرایط اجرای هدفمند كردن یارانه‌ها بازار دچار چالش نمی‌شود
 
وی افزود: ما در شرایط اجرای هدفمند كردن یارانه‌ها ما با وفور كالا مواجه هستیم و به هیچ وجه كمبود كالا نداریم البته ممكن است برخی احتكار كنند و یا قیمت‌ها را بالا ببرند اما مكانیزم‌های اصل بازار دچار چالش نمی‌شوند.
 
وزیر بازرگانی گفت: برخی كارشناسان به ما می‌گویند خیلی ذخیره سازی نكنید ممكن است روی دست‌تان بماند. قرار نیست بازار ملتهب شود. لذا ما خیلی با احتیاط حركت می‌كنیم و مواظبیم مباشر ما ذخیره را نگه ندارد و باید مصرف كند. یعنی ذخیره‌ها مرتبا مصرف می‌شود و ما در واقع ذخیره در گردش كالا داریم. پیش از این ذخیره در گردش ما H1‌بود كه ما با انعقاد قرارداد با مباشرین حجم H2 را بر روی این گذاشته‌ایم كه این ذخیره هم در حال گردش است.
 
نگفتم تورم نداریم
 
وی در خصوص اینكه آیا هیچ قیمتی افزایش پیدا نمی‌كند و شما افزایش قیمت‌ها را كتمان می‌كنید، گفت: نه من هیچ گاه این حرف را نزدم. قاعدتا اگر كالایی 30 درصد قیمتش انرژی باشد و این انرژی 10 درصد گرانتر شود لذا 10 درصد از 30 درصد آن كالا یعنی حدود 3 درصد آن كالا گران می‌شود و اگر 20 درصد انرژی گران شود 6 درصد آن كالا گران می‌شود.
 
غضنفری گفت: یعنی اگر قیمت انرژی 20 درصد بالا برود قیمت كالا 20 درصد بالا نمی‌رود. بلكه به اندازه سهم انرژی در آن كالا شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.
 
وی در خصوص تورم هدفمند كردن یارانه‌ها و مقدار آن گفت: اطلاعات من از اطلاعات شما بیشتر نیست و قانون هدفمند سازی در خصوص قیمت حامل‌های انرژی پیش‌بینی می‌كند كه 100 هزار میلیارد تومان در 5 سال آزاد شود و یادمان نرود كه پیش‌بینی‌های تورمی درباره روزی صحبت می‌كند كه 5 سال گذشته و ما 100 هزار میلیارد تومان را آزاد كنیم.
 
سناریوهای قیمتی را نمی‌دانم
 
وزیر بازرگانی گفت: اگر امسال ما یك پنجم یارانه‌ها را آزاد كنیم با تورمی كه در مطالعات آمده است مواجه نمی‌شویم چون همه یارانه‌ها را آزاد نكرده‌ایم. اینكه در سال اول یعنی 6 ماه دوم امسال میزان برداشت از آزاد شدن انرژی و مبلغ برداشت شده از چه تركیبی از انرژی‌هاست، پاسخ این دو سوال را فقط رئیس‌جمهور می‌داند. چون من این جزئیات را نمی‌دانم حقیقتا نمی‌توانم پیش بینی كنم چه كالایی و چه قدر افزایش قیمت پیدا می‌كند لذا ما همه كالاهای اساسی را ذخیره سازی كردیم و بر روی كالای خاصی تأكید نكردیم.
 
وی افزود: بدلیل مطالعات خوبی كه در وزارت صنایع صورت گرفته است ما با وزارت صنایع هم هماهنگ كرده‌ایم كه اگر سناریوی نهایی بر روی كالای X افزایش قیمت داشت بلافاصله سازمان حمایت و وزارت صنایع در كنار هم قرار بگیرند تا آن افزایش قیمت ادعا شده‌ را بپذیرند یا نپذیرند كه همه اینها آماده است. قاعدتا همه چیز به كارگروه تحول اقتصادی مربوط می‌شود تا در لحظه آخر اعلام كنند كه یارانه چه كالایی به چه اندازه‌‌ای هدفمند شود، چون پارامتر‌های مختلفی مطرح است.
 

بهترین مجله خبری

بیشتر بخوانید
a

تبلیغات