تبلیغات

تبلیغات

مهلت دو هفته‌ای برای اعلام زمان دقیق حذف کنکور

مجموعه : مجله خبری
جامعه > آموزش  – رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: کمیسیون آموزش مجلس برای وزارت علوم و آموزش و پرورش مهلت دو هفته ای تعیین کرد تا زمان دقیق حذف کنکور را اعلام کنند.

مهر نوشت:

علی عباسپور تهرانی فرد با اشاره به جزئیات جلسه روز گذشته کمیسیون آموزش درباره قانون حذف کنکور و برگزاری کنکور 89 گفت: اجرای قانون حذف کنکور که منجر به جایگزینی سوابق تحصیلی به جای کنکور میشود هر چه سریعتر باید عملیاتی شود.

وی عدم وضعیت مناسب در اطلاع رسانی آموزش و پرورش به وزارت علوم در خصوص سوابق تحصیلی تأثیرگذار در کنکور را یکی از مشکلات اجرای قانون حذف کنکور دانست و گفت: چند سال است که وزارت علوم تأثیر 15 درصدی نمرات سال سوم دبیرستان را برای سوابق تحصیلی کنکوریها اعلام می کند اما به دلیل عدم اطلاع رسانی دقیق از سوی آموزش و پرورش، وزارت علوم به ناچار معدل را به عنوان سوابق تحصیلی اعمال می کند.

رئیس کمیسیون آموزش مجلس گفت: با توجه به این وضعیت در جلسه روز گذشته کمیسیون مقرر شد ظرف دو هفته آینده وزارت علوم و آموزش و پرورش گزارشی از هماهنگی های لازم برای اجرای قانون حذف کنکور را به مجلس ارائه دهند. وی افزود: همچنین باید ظرف این مدت زمان دقیق حذف کنکور را به کمیسیون اعلام کنند تا کمیسیون مهلتی که برای حذف کنکور در قانون آمده را تمدید و قانون را اصلاح کند.

عباسپور با اشاره به یکی دیگر از محورهای مورد بررسی در جلسه روز گذشته گفت: سازمان سنجش آموزش کشور گزارشی از برگزاری کنکور89 و ظرفیت پذیرش دانشگاهها را به کمیسیون ارائه داد.

وی با بیان اینکه تاکنون شکایتی از کنکور 89 به مجلس ارائه نشده است گفت: امسال در دانشگاههای دولتی افزایش ظرفیت چندانی در پذیرش وجود ندارد و تأکید ما بر این است که با توجه به مهم بودن دانشگاههای مادر و گرایش نخبگان به تحصیل در این دانشگاهها ظرفیت دانشگاههای مادر در کنکور امسال نباید کاهش یابد. 

رئیس کمیسیون آموزش گفت: البته از سوی سازمان سنجش عنوان شد که در بسیاری از رشته های مهم دانشگاههای مادر چنین تصمیمی گرفته نشده و ظرفیت این رشته ها کاهش نمی یابد اما متأسفانه بر اساس آمار سازمان سنجش در رشته های پزشکی افزایش ظرفیت نداریم حتی در رشته های داروسازی با کاهش ظرفیت رو به رو هستیم.

عباسپور با اشاره به ظرفیت رشته های پزشکی در کنکور امسال گفت: ظرفیت رشته های پزشکی در سال گذشته 3 هزار و 200 نفر بود و امسال این ظرفیت 3 هزار و 300 نفر از سوی وزارت بهداشت اعلام شده است. وی افزود: در پذیرش های امسال 700 نفر برای دندانپزشکی و کمتر از 600 نفر برای داروسازی در نظر گرفته شده است که این میزان با توجه به رشد دانشگاههای علوم پزشکی قابل قبول نیست.

 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات