تبلیغات

تبلیغات

ایرانی‌ها در رتبه هفتم امید به زندگی جهان

مجموعه : پزشکی و سلامت
ایرانی‌ها در رتبه هفتم امید به زندگی جهان
به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، كامران باقری لنكرانی بعد از ظهر امروز در حاشیه كارگاه بین‌المللی امید به زندگی، مفاهیم، روند جهانی و آینده در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امید به زندگی یكی از شاخص‌های توسعه و سلامت جامعه است.
وی خاطرنشان كرد: دانشگاه علوم پزشكی در حال تدوین برنامه‌ توسعه بوده و برپایی كارگاه بین‌المللی امید به زندگی در همین زمینه برپا شده است.
لنكرانی بیان داشت: كارگاه امید به زندگی با حضور 800 نفر از اساتید از سوی مركز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشكی و با همكاری سازمان بهداشت جهانی W.H.O و دانشگاه لیدن هلند به مدت دو روز برگزار می‌شود.
رئیس مركز تحقیقات سیاستگذاری سلامت دانشگاه علوم پزشكی تصریح كرد: در این نشست علمی تخصصی مباحثی مانند مفهوم اساسی امید به زندگی، روند جهانی شاخص امید به زندگی و عوامل مؤثر در طول عمر مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.
وی اضافه كرد: دیگر موارد مطرح شده در این نشست شامل سیاست‌ها، روش‌های بهداشت و سلامت، جمعیت كشورها، دولت‌ها و برنامه‌های توسعه سیاسی، اقتصادی و صنعتی و امید به زندگی در منطقه شرق مدیترانه و ایران است.
لنكرانی با اشاره به اینكه در مدت 20 سال گذشته تاكنون معیار رتبه‌بندی كشورها، توسعه انسانی بوده است، ابراز داشت: ایران در میان كشورهای جهان رتبه هفتم را درباره امید به زندگی به خود اختصاص داده است.
لنكرانی در ادامه گفت: شاخص‌های توسعه هر كشور امید به زندگی، سطح سواد و درآمد است.
وزیر سابق بهداشت و درمان تصریح كرد: این كارگاه دو روزه بین‌المللی بر روی سیاستگذاری كلان كشور به ویژه استان فارس تأثیر چشمگیری دارد.
وزیر پیشین بهداشت ادامه داد: یكی از شاخص‌های مهم هر كشوری امید به زندگی است كه باید به آن توجه ویژه‌ای داشت.
لنكرانی اضافه كرد: با تلاش‌های صورت گرفته بعد از انقلاب اسلامی تاكنون میزان عمر امید به زندگی در ایران از 56 سال به 72 سال افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینكه با بالا رفتن سن امید به زندگی باید به سالمندان نیز توجه ویژه داشت افزود: باید طب سالمندان مورد توجه مسئولان و متولیان امور بهداشتی قرار گیرد.
وی تصریح كرد: در عین حال اینكه در مدت 30 سال گذشته پیشرفت‌های قابل قبولی را در زمینه بهداشت و سلامت شاهد بوده‌ایم اما توجه به مرگ و میر نوزادان نیز باید در دستور كار قرار گیرد.
لنكرانی با تأكید بر اینكه در حال حاضر استان تهران و گیلان بالاترین و سیستان و بلوچستان كمترین میزان سن امید به زندگی را دارند گفت: میان شهرستان‌های كشور در زمینه امید به زندگی نابرابری وجود دارد.
وی خاطرنشان كرد: برگزاری كارگاه بین‌المللی امید به زندگی، سیاسگذاری صحیح و هدفمند، كمك به افزایش امید به زندگی و كاهش مشكل‌های پیش روی جامعه سالمندان را به دنبال دارد.
در كارگاه بین‌المللی امید به زندگی، اساتید داخلی و خارجی از جمله آمبروگیو ماننتی نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران،‌ پروفسور رودی و ستندورپ از دانشگاه لیدن هلند، راواف سلمان از كالج امپریان لندن، صبری بالقاسم از سازمان جهانی امید به زندگی سخنرانی می‌كنند.
 
 

تبلیغات