تبلیغات

تبلیغات

طلاق یک بیماری مسری است

محققان آمریکایی پس از 32 سال تحقیقات نشان دادند که طلاق می تواند همانند یک بیماری ویروسی از خانواده ای به خانواده دیگر سرایت کند.

به گزارش مهر، روانشناسان و جامعه شناسان دانشگاههای هاروارد، براون و کالیفرنیا در تحقیقاتی که 32 سال به طول انجامید نشان دادند که طلاق یک دوست صمیمی یا یک خویشاوند نزدیک به طور شگفت انگیزی خطر طلاق افراد نزدیک به آنها را به میزان 75 درصد افزایش می دهد.

همچنین طلاق یک همکار، دوست یک دوست و یا آشنایی که تنها آنها را دیده ایم می تواند احتمال طلاق را 33 درصد افزایش دهد.

در این میان حضور فرزندان نقش یک تعدیل کننده را ایفا کرده و درصد طلاق خانواده هایی را که در نزدیک خود آشنایان طلاق گرفته دارند کاهش می دهد.

از سویی دیگر، تاثیر یک طلاق در بین دوستان نزدیک می تواند موجب شود که خانواده نزدیک به آنها فرزندان کمتری داشته باشند.

این محققان در توضیح این پدیده غیرمنتظره اظهار داشتند: "طلاق پدیده ای ویروسی است که می تواند به مرزهای فراتر از کسانی که مستقیما درگیر آن شده اند نفوذ کند."

براساس گزارش تلگراف، این پژوهشگران در خصوص تئوری "طلاق مسری" افزودند: "رفتار بسیاری از زوجهای متاهل نشان می دهد که وقتی یکی از دوستان آنها جدا می شود هر نوع رابطه ای را با افراد طلاق گرفته قطع می کنند. تاکنون تصور می شد شاید علت این قطع رابطه این باشد که زوجها نمی خواهند یک نمونه بد از یک ازدواج را در جلوی چشمان خود ببینند. اکنون ما متوجه شدیم که افراد متاهل با قطع رابطه خود قصد دارند از ابتلا به این بیماری مسری جلوگیری کنند، همانند زمانی که وقتی یک نفر به آنفلوآنزا مبتلا می شوند دیگران برای مبتلا نشدن از وی فاصله می گیرند."

به گفته این محققان، احساسات منفی برانگیخته شده از افراد طلاق گرفته می تواند در محیط گسترده شده و به افراد نزدیک به آنها منتقل شود.

 

تبلیغات