تبلیغات

تبلیغات

ایمیلی که فراگیر شده و همه ما را سرکار گذشته است!!

مجموعه : دنیای آنلاین
ایمیلی که فراگیر شده و همه ما را سرکار گذشته است!!
شما هم شاید به تازگی این ایمیل را دریافت کرده باشید که در آن نوید داده باشند در حدود یک ماه دیگر آسمان میزبان دو ماه درخشان خواهد بود و شاید این سئوال برایتان به وجود آمده باشد که آیا پنجم شهریور…
 

 
شما هم شاید به تازگی این ایمیل را دریافت کرده باشید که در آن نوید داده باشند در حدود یک ماه دیگر آسمان میزبان دو ماه درخشان خواهد بود و شاید این سئوال برایتان به وجود آمده باشد که آیا پنجم شهریور یا 27 آگوست سال جاری واقعا دو ماه در آسمان خواهید دید؟! این ایمیل که دست به دست در گردش است اعلام می‌کند در 27 آگوست 2010 سیاره مریخ به اندازه ای بزرگ به نظر خواهد رسید که به چشم ساکنین زمین هم اندازه قرص کامل ماه خواهد بود.
دیدن دو ماه درخشان در آسمان شب بسیار شگفت انگیز خواهد بود، به این شرط که چنین رویدادی واقعا رخ دهد! زیرا این ایمیل بیشتر در حد یک شوخی است تا واقعیت، شوخی که از سال 2003 تا کنون با نزدیک شدن به ماه آگوست آغاز شد. در اصل هرگز نمی‌توان مریخ را از روی زمین به بزرگی ماه کامل دید و ماه آگوست 2010 نیز ماهی نیست که مریخ در درخشانترین حالت خود قرار داشته باشد.
در حقیقت در ماه آگوست سال جاری مریخ به شکل ستاره ای با درخششی ملایم در غروب آسمان غربی دیده خواهد شد. مریخ زمانی که در 27 ژانویه 2010 به نزدیکترین فاصله اش از زمین رسید در آسمان بسیار درخشان ظاهر شد که حتی در آن زمان نیز چهره و نور مریخ به شکل ستاره ای بسیار درخشان بود و نه ماه کامل.
تنها زمانی که مریخ در سال جاری در کنار ماه کامل قرار گرفت نیز شب 29 ژانویه بود که در آن زمان نیز قطر تصویری که از روی زمین از مریخ دیده می‌شد در برابر ماه کامل، یک – صد و چهلم بود. به بیانی دیگر در آن زمان از سال باید در حدود 140 مریخ در ابعادی که از زمین دیده می‌شد در کنار یکدیگر قرار می‌گرفتند تا با قطر ماه برابری کند.
مریخ، سرزمینی که منشاء رویاها و تخیلات انسان شده، جهانی یک قدم بیرون تر از مدار زمین، کمی‌از زمین کوچکتر و کمی‌از قمر زمین بزرگتر است. در عین حال فاصله این سیاره نسبت به زمین بسیار بیشتر از فاصله ماه تا زمین است.
درک ناچیز بودن لکه هایی به نام سیاره ها و قمرها در برابر عظمت جهان هستی بسیار دشوار است اما می‌توان گفت فاصله ماه از زمین در حدود یک ثانیه نوری است و برگشت نور از ماه به زمین با سرعت 300 هزار کیلومتر بر ثانیه در حدود یک ثانیه زمان می‌برد.
 
در حالی که نور مریخ برای رسیدن به زمین مدت زمان بسیار بیشتری نیاز دارد که متناسب با حرکات زمین و مریخ به دور خورشید این مدت زمان از چند دقیقه تا حدودا 20 دقیقه متفاوت است. به بیانی دیگر فاصله دو سیاره زمانی که مریخ و زمین با هم در یک سمت از خورشید قرار دارند نسبت به زمانی که مریخ نسبت به زمین در سمت متقابل خورشید قرار گرفته بسیار کمتر است.
در نتیجه بزرگ دیدن ماه از زمین به دلیل نزدیکی این کره به سیاره سبز است و بر همین اساس می‌توان گفت که هرگز امکان یک اندازه دیدن مریخ و ماه در آسمان زمین وجود ندارد. مریخ در درخشانترین حالت و نزدیکترین فاصله اش به زمین تنها ستاره ای کوچک و درخشان در میان آسمان پهناور خواهد بود.
 
حال سئوال اینجاست که چنین شایعه ای از کجا آغاز شده است؟
داستان به زمانی بازمی‌گردد که در 27 آگوست سال 2003 مریخ و زمین طی 60 هزار سال قبل به نزدیکترین فاصله از یکدیگر رسیدند. در آن زمان فاصله این دو جهان نسبت به یکدیگر کمتر از 57 میلیون کیلومتر یا سه دقیقه نوری بود. آخرین افرادی که در چنین فاصله ای از مریخ قرار داشتند غارنشینان بوده اند و اخترشناسانی که در سال 2003 شاهد این پدیده بودند از آن به عنوان رخدادی بی نظیر یاد کردند اما هرگز در جایی به ثبت نرسید که در آن شب، مریخ چیزی فراتر از لکه ای آتشین و درخشان در آسمان شب بوده و یا دو ماه در آسمان دیده شده است.
بر اساس گزارش earthsky، آنچه در 27 آگوست سال جاری رخ خواهد داد، رویداد چندان مهمی‌نیست و در آن تاریخ تنها سیاره‌ای زیبا در نزدیکی ماه قرار خواهد گرفت اما این سیاره مشتری نام دارد، نه مریخ. با این همه شاید در آن شب نیز عده ای به آسمان و ماهش نگاه کنند و با دیدن ستاره ای درخشان در کنار ماه با خود بیاندیشند که آیا این ستاره درخشان مریخ است؟
 

تبلیغات