تبلیغات

تبلیغات

فرهنگ غنی ایران و مالی پاسخگوی نیاز بشریت است

مجموعه : جامعه و سیاست

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمود احمدی‌نژاد در جمع نمازگزاران مسجد «سانکوره» شهر تمبوکتو مالی با اشاره به ریشه‌های عمیق الهی و انسانی دو ملت ایران و مالی، اظهار داشت: برادری دو کشور در بستر عشق و ایمان به اسلام ناب شکل گرفته است، اندیشه، اخلاق و رفتار مردم این سرزمین با ملت ایران مشترک است.

وی شهر تمبوکتو را سرشار از گنجینه‌های بزرگ بشری دانست و گفت: وجود آثار غنی فرهنگی در این شهر نشانه‌ای از حیات طیبه انسانی و گنجینه عظیم فرهنگی و انسانی است که هنوز ناشناخته مانده است.

احمدی نژاد با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و مالی از فرهنگ، ارزش‌ها و تمدن مشترک بر خوردارند، گفت: آثار تاریخی دو کشور نشان‌دهنده فرهنگ و هنر غنی دو ملت است.

وی تصریح کرد: امروز زمان آن رسیده که سرکشان و مستکبران ، دست از تجاوز و اشغال بردارند و در این رابطه مردم مالی به خوبی اثبات کرده‌اند که می‌توانند در برابر استعمارگران ایستادگی کنند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه خدای متعال انسان را برای برپایی زندگی سعادتمند خلق کرده است، گفت: خداوند،حیات طیبه و سعادتمند را در همین جهان برای انسان در نظر گرفته است که انسان باید با حرکت در مسیر الهی به این زندگی دست یابد.

وی افزود: باید به دورانی برسیم که عدالت به‌طور کامل در جهان فراگیر شده و ظلم و تبعیض نابود و سلاح‌ها به قلم تبدیل شود. دراین زمینه پیامبران الهی وعده داده‌اند فرزندی از نسل پیامبر اسلام جهان را از شر مستکبرین نجات خواهد داد. امروز دوران مستکبران به پایان رسیده، به‌طوری که فریاد «الله‌اکبر» و کلمه توحید «لااله الا‌الله» در جهان طنین‌انداز شده است.

احمدی نژاد عظمت ظاهری مستکبران را یک توهم خیالی دانست و گفت: ملت‌های مستقل و آزادی‌خواه با هم و در کنار هم می‌توانند در برپایی جهانی سرشار از صلح و عدالت با یکدیگر مشارکت و همکاری کنند.

وی تأکید کرد: ‌امروز در ایران و مالی دو ملت مومن، آگاه و مجاهد زندگی می‌کنند، به‌طوری که دو کشور در کمال صداقت و برادری با هم فعالیت می‌کنند، دو ملت دارای اهداف مشترکی هستند و تا پیروزی نهایی و برپایی عدالت در کنار هم خواهند ماند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ایران و مالی مانند دو برادر و در کنار هم، ضمن تلاش برای پیشرفت و آبادانی باید از منافع ملت‌های خود دفاع کنند.

وی افزود: امروز دو دولت مصمم هستند تجربیات خود را در عرصه‌های گوناگون برای پیشرفت و تعالی دو ملت با یکدیگر مبادله کرده و خود را برای برپایی عدالت جهانی آماده کنند.

به گزارش مهر پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری خبر داد ، رئیس جمهوری اسلامی ایران پس از دیدارهای رسمی در پایتخت مالی به شهر تاریخی و فرهنگی تمبوکتو رفت که در بدو ورود مورد استقبال گرم مردم این شهر قرار گرفت بطوریکه مردمی که برای استقبال از دکتر احمدی نژاد به فرودگاه این شهر آمده بودند با اجرای آیین های سنتی و محلی از دکتر احمدی نژاد به گرمی استقبال کردند.

رئیس جمهور در شهر تمبوکتو از مرکز علمی و فرهنگی و اسلامی احمد بابا دیدن کرد. این مرکز علمی در سال 1970 میلادی با تجمیع 6000 نسخه خطی تحت نظارت دولت وقت مالی آغاز به کار کرد که با گذشت سالها مجموعه نسخه های خطی مرکز احمد بابا به تعدادی افزون بر 28 هزار نسخه بالغ شده است . انستیتو علمی فرهنگی احمد بابا تمبوکتویی اکنون به میراث مکتوب کشور آفریقا مشهور شده است.

احمدی نژاد در پایان بازدید خود از این مرکز دفتر یادبود آن را امضا کرد. بازدید از مساجد جینگاریبر و سانکوره از برنامه های دیگر رئیس جمهور اسلامی ایران در شهر تمبوکتو بود. تمبوکتو شهری هشتصد ساله است که به دلیل تاثیر پذیری از میراث شیعی و اسلامی متعلق به دوره فاطمیان مصر و بازمانده آثار مسلمانان اندلس دارای اهمیت تاریخی است. اهمیت ژئواستراتژیک این شهر هم برای آن است که در منتهی الیه شمال، رود نیجر و زیر صحرای بزرگ آفریقا واقع شده است.

شهر تمبوکتو نقطه ارتباطی مردم قاره آفریقا با دنیای خارج طی هزاره اخیر بوده و انتقال طلا ، عاج ، نمک و همچنین کاروان های زیارتی حجاج مسلمان و تبادل آنها از مسیر های دریایی به مسیرهای زمینی از این شهر صورت می گرفته است.

در شهر تمبوکتو مجمع جهانی اهل بیت و همچنین کتابخانه بزرگ آیت الله مرعشی نجفی بسیار فعال است . 

همچنین احمدی‌نژاد در ادامه بازدید از شهر تمبوکتو با حضور در جمع چادرنشینان این شهر از نزدیک با آنان دیدار کرد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات