تبلیغات

تبلیغات

آثار و فواید ازدواج

ازدواج عامل مؤثری در حفظ دیانت انسان است. اگر جوانان می خواهند دین خویش را حفظ کنند، یقیناً ازدواج می تواند در این زمینه کمک بسیاری نماید.
 

بی شک، پیوند مقدس ازدواج از فواید و برکات فراوانی برخوردار است که به برخی از آن ها اشاره می شود:

حفظ دین

ازدواج عامل مؤثری در حفظ دیانت انسان است. اگر جوانان می خواهند دین خویش را حفظ کنند، یقیناً ازدواج می تواند در این زمینه کمک بسیاری نماید از نبیّ مکرّم اسلام روایات فراوانی در زمینه این امر مقدس وارد شده است که جمله ای از آن بیانات از قرار زیر است:

"مَن تَزَوَّجَ فقَد أٌحرِزَ شطرُ دینهِ فَلیَتّقِ الله فی الشَّطر الثّانی" کسی که ازدواج کرد البته بخشی از دین او حفظ شده پس او باید برای باقی مانده دینش، تقئای الهی را پیش گیرد.

بعد از خداوند متعال، پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) ، اهل بیت(علیهم السلام) و پدر ومادر که حق بسیاری به گردن انسان دارند، باتوجه به روایت فوق می توان دریافت که همسر انسان نیز حق بسیاری گردن او دارد چرا که همسر انسان باعث حفظ نیمی از دین او می شود و این بهره کمی نیست نیمی از دین مردها توسط زن ها و نیمی از دین زن ها توسط مردها حفظ می گردد.

در میان تمام نعمت هایی که خداوند به ما ارزانی نموده است، دین او از اهمیّت و ارزش بسیاری برخوردار است تا جایی که در راه حفظ آن باید از مال، جان و آبرو نیز گذشت. شیوه و رویّه اهل بیت(علیهم السلام) نیز این گونه بوده که حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام) برای بقاء دین خود و جامعه اسلامی، نهایت ایثار و جان فشانی را فرمود تا خود، برادران و یاران به شهادت رسیدند و خاندان عزیزشان به اسارت رفتند.

توجه شود که ازدواج در استحکام دین و بقاء آن نقشی کلیدی دارد، آن را کم نبینیم که مبتلا به خسران دنیا و آخرت خواهیم شد.

تکثیر نسل انسانی

بقاءِ نسل انسانی وابسته به ازدواج پسر و دختر است. بنابراین، در حقیقت ارزش ازدواج به اندازه ارزش بقاءِ نسل شریف آدمی است و با عنایت به این که انسان برترین موجودی است که خداوند خلق نموده است، ارزش فوق‌العادۀ ازدواج بیش از پیش نمودار می‌گردد.

پیامبر گرامی اسلام فرموده‌اند که:
من به (کثرت) شما امّتم افتخار می‌کنم، حتّی به آن کودکانی که سقط شده و حین حمل مادر از دنیا رفته‌‌اند. کثرت اولاد و نسل اهل اسلام تنها از راه ازدواج میسّر است، پس این سیر مطلوب را نباید از روی ناآگاهی با خطر روبرو ساخت.

 

تبلیغات